„Създаване на творческа лаборатория предвиждаме в 4 направления – хоровото изкуство, изобразителното изкуство, творческото писане и традициите. И новите творчески пространства на читалището – така наречените интерактивни детски кътове за четене със съответните работилници, наречени „Книжни духове“. Ще се създаде ново пространство за дигитална сцена, която сме нарекли „Надежда“. Участието в тези ателиета ще бъде безплатно“, разказа арх. Колева.
Секретарят на читалище „Съгласие 1869 г.“ Мая Паскова участва активно в създаването на културни инициативиОт десетилетия към читалище „Надежда“ работи клуб по Битва култура, обединяващ майсторките на плетивата и везбата. Старите търновски майсторки ще предадат уменията си на децата, разказа председателят на клуба историкът Павлина Владева:
„Ще има една приемственост между нашите жени, които ще предават занаятите, които владеят, и изкуствата, които са свързани с различните празници. Тези ателиета ще бъдат по плъстене на жива вълна, българска шевица и плетива на една кука“.
С изделията на децата в ателието по традиции ще бъде направен и благотворителен базар, каза още Павлина Владева.
От читалище „Надежда“ канят за всяко от ателиета за безплатно обучение поне по 14 деца и още 30 за детския фотоклуб, поясни читалищният секретар Виолета Белчева:
„Графикът на ателиетата е плаващ. Започваме с хорово изкуство до края на годината. След това започва изобразителното изкуство в рамките на два месеца и половина. След това започваме творческото писане. На финала завършваме с ателиета „Традиция“ през април, май и юни“.
Няма ограничения за децата и те могат да се запишат за няколко ателиета.
Заниманията по хорово пеене в читалище „Надежда“ ще се водят от диригента на хоровете „Търновград“ и „Царевец“ маестро Диян Диханов. Хоровото изкуство в България съществува още от създаването на читалищата, затова и целта на ателието е да привлече млади хора от музикалните паралелки в града, които да научат повече за този музикален жанр, обясни маестро Диханов:
„Най-големият проблем е подмладяването на тези състави, защото в годините се оказва, че младите хора много трудно се приобщават към това самодейно изкуство. Хубаво е, че с този проект ще направим връзки с млади хора. Идеята е да се свържем с музикалните паралелки на училище „Емилиян Станев“ между 7 и 9 клас, да разпространим идеята за хоровото изкуство и самодейното изкуство и едновременно с това да направим с тях продукт – песен, с която да участват младите хора на заключителния концерт на 8 юни“.
В три групи от по десет деца ще се осъществява практиката в новата дейност към читалището – Детски фотоклуб, разказа Марина Чамуркова, един от изявените търновски фотографи с дългогодишен опит. Вече са подадени първите заявки от децата, които задължително ще трябва да снимат с фотоапарат, а не с телефона си. По два часа дневно децата ще снимат и ще анализират своите творби, под нейното менторство. На две неща искам да науча децата, казва Марина Чамуркова – на културата на детайла и на подробностите от пейзажа.
„За мен фотографията се учи в процес на работа. Колкото повече се снима, колкото повече се работи и има критика, която да надгражда материала, който е заснет в началото, така се получават нещата и човек се учи. През цялото време ще се снима и ще се критикува, докато накрая стигнем до някакъв резултат за изложба“.
Заниманията по рисуване ще се водят от художника Илиян Христов. Ментор на децата по творческо писане ще бъде литераторът Бисера Дживдерова.
Всички изяви на отделните клубове ще бъдат популяризирани в дигиталното пространство, както и в медиите, предвиден е и филм, направен със закупена по проекта техника. През юни следващата година, когато читалище „Надежда“ ще отбележи 154 години от своето основаване, участниците ще се включат в концерт и изложба, където ще представят своето творчество.
Репортажа можете да чуете и звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..