„Създаване на творческа лаборатория предвиждаме в 4 направления – хоровото изкуство, изобразителното изкуство, творческото писане и традициите. И новите творчески пространства на читалището – така наречените интерактивни детски кътове за четене със съответните работилници, наречени „Книжни духове“. Ще се създаде ново пространство за дигитална сцена, която сме нарекли „Надежда“. Участието в тези ателиета ще бъде безплатно“, разказа арх. Колева.
Секретарят на читалище „Съгласие 1869 г.“ Мая Паскова участва активно в създаването на културни инициативиОт десетилетия към читалище „Надежда“ работи клуб по Битва култура, обединяващ майсторките на плетивата и везбата. Старите търновски майсторки ще предадат уменията си на децата, разказа председателят на клуба историкът Павлина Владева:
„Ще има една приемственост между нашите жени, които ще предават занаятите, които владеят, и изкуствата, които са свързани с различните празници. Тези ателиета ще бъдат по плъстене на жива вълна, българска шевица и плетива на една кука“.
С изделията на децата в ателието по традиции ще бъде направен и благотворителен базар, каза още Павлина Владева.
От читалище „Надежда“ канят за всяко от ателиета за безплатно обучение поне по 14 деца и още 30 за детския фотоклуб, поясни читалищният секретар Виолета Белчева:
„Графикът на ателиетата е плаващ. Започваме с хорово изкуство до края на годината. След това започва изобразителното изкуство в рамките на два месеца и половина. След това започваме творческото писане. На финала завършваме с ателиета „Традиция“ през април, май и юни“.
Няма ограничения за децата и те могат да се запишат за няколко ателиета.
Заниманията по хорово пеене в читалище „Надежда“ ще се водят от диригента на хоровете „Търновград“ и „Царевец“ маестро Диян Диханов. Хоровото изкуство в България съществува още от създаването на читалищата, затова и целта на ателието е да привлече млади хора от музикалните паралелки в града, които да научат повече за този музикален жанр, обясни маестро Диханов:
„Най-големият проблем е подмладяването на тези състави, защото в годините се оказва, че младите хора много трудно се приобщават към това самодейно изкуство. Хубаво е, че с този проект ще направим връзки с млади хора. Идеята е да се свържем с музикалните паралелки на училище „Емилиян Станев“ между 7 и 9 клас, да разпространим идеята за хоровото изкуство и самодейното изкуство и едновременно с това да направим с тях продукт – песен, с която да участват младите хора на заключителния концерт на 8 юни“.
В три групи от по десет деца ще се осъществява практиката в новата дейност към читалището – Детски фотоклуб, разказа Марина Чамуркова, един от изявените търновски фотографи с дългогодишен опит. Вече са подадени първите заявки от децата, които задължително ще трябва да снимат с фотоапарат, а не с телефона си. По два часа дневно децата ще снимат и ще анализират своите творби, под нейното менторство. На две неща искам да науча децата, казва Марина Чамуркова – на културата на детайла и на подробностите от пейзажа.
„За мен фотографията се учи в процес на работа. Колкото повече се снима, колкото повече се работи и има критика, която да надгражда материала, който е заснет в началото, така се получават нещата и човек се учи. През цялото време ще се снима и ще се критикува, докато накрая стигнем до някакъв резултат за изложба“.
Заниманията по рисуване ще се водят от художника Илиян Христов. Ментор на децата по творческо писане ще бъде литераторът Бисера Дживдерова.
Всички изяви на отделните клубове ще бъдат популяризирани в дигиталното пространство, както и в медиите, предвиден е и филм, направен със закупена по проекта техника. През юни следващата година, когато читалище „Надежда“ ще отбележи 154 години от своето основаване, участниците ще се включат в концерт и изложба, където ще представят своето творчество.
Репортажа можете да чуете и звуковия файл.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..