Украинските сили са си върнали контрола в над 60 населени места в Херсонска област. В столицата - град Херсон комуналните компании работят за възстановяване на критичната инфраструктура след изтеглянето на руската армия. Повечето домове са без ток и вода. След вчерашните празненства по улиците на Херсон днес преобладава чувството на облекчение, че е приключила 8-месечната окупация на града.
Губернаторът на Херсонска област Ярослав Янушевич съобщи, че от съображения за сигурност се запазва полицейския час от 5 вечерта до 8 сутринта, както и забраната хората да влизат и да напускат града. Очаква се днес да заработят и мобилните телефони.
"Скъпи приятели, втори ден продължават празненствата за освобождението на Херсонска област. Хората излизат по площадите и улиците и развяват украински знамена, благодарят на армията. Но искам да предупредя всички - продължава разминирането. Врагът е минирал почти всичко. Моля ви, не се събирайте на оживени места. И още нещо, утре ще започне разминиране на центъра и ви моля да не влизате с автомобилите си в централната част на града", каза губернаторът.
Около 200 украински полицаи вече работят на територията на Херсон. В града и околностите са поставени пропускателни пунктове. Възможно най-бързо трябва да бъде възстановена железопътната връзка, съобщават от украинските железници. Руската армия е оставила след себе си пълно разрушение в Херсон, заяви украинският президент Володимир Зеленски.
Фокусът на сраженията сега е в Донецка област. Президентът Володимир Зеленски заяви, че там в момента е истински ад. През последното дененощие има руски атаки срещу редица населени места в областта. Британският военен минисътр Бен Уолъс заяви, че превес във войната има украинската армия, но предупреди, че Русия е далеч от момента, в който е готова да се предаде и все още представлява заплаха.Призив да има регистър на фирмите за киберсигурност и киберексперти отправиха ВУЗ-овете, в които има обучение по тази специалност. Причината е, че секторът се е наводнил с кибершарлатани, каза проф. Георги Манолов, ректор на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив. Италиански депутати са поискали официално правителството..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 25-процентно мито за Индия от 1 август. Републиканецът упрекна Делхи за покупките на руски енергийни ресурси и оръжия по време на войната в Украйна. Критикувайки Индия за нейните "търговски бариери", Тръмп написа в Truth Social, че страната "винаги е купувала огромната част от военното си оборудване от..
Депутатите от Комисията по здравеопазване в парламента гласуваха единодушно да има общ законопроект за промяна в Закона за лечебните заведения, който се отнася до минималните заплати на медиците, като той ще бъде гласуван през септември. Здравната комисия в НС разглежда предложенията за минималните заплати на медиците На предишно заседание на..
Системата за възпитателно въздействие над деца е неработеща, остаряла и вредна, пишат в позиция от Българския хелзинкски комитет след оповестяването на обвинения във физическо и сексуално насилие спрямо деца в интернат в силистренското село Варненци. Омбудсманът алармира пет институции за насилие над деца в интернат Обвиненията са били..
Прокурорът по делото за шофиране след употреба на алкохол срещу актьора Димо Алексиев поиска той да влезе в затвора за 2 години. Соня Петковска иска наказанието да включва още глоба от 1200 лева, отделно от заплащането на равностойността на автомобила от 7500 лева, а също и взимане на шофьорската книжка за 3 години. Димо Алексиев отива..
Близо 37 милиона лева отпусна правителството на детски градини и училища за работа с деца и ученици от уязвими групи, застрашени от отпадане от образователната система. Ще има възможност за назначаване на образователни медиатори, социални работници и помощници на учителя в институциите. С част от средствата ще могат да се изплатят допълнителни..
Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси отхвърли предложението на Хамид Хамид от "ДПС-Ново" начало като първа точка в дневния ред на днешното ѝ заседание да се включи обсъждане на законопроекта за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. ДБ искат реорганизация на КПК, Пеевски - закриването ѝ..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..