Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са предизвикателствата, пред които се изправят днешните студенти?

Снимка: iStock

Днес отбелязваме Международния ден на студентите. Датата е избрана през 1941 година от Международния студентски съвет в Лондон, където се е състояло първото честване в знак на почит към смъртта на чешкия студент Ян Оплетал и други девет негови колеги, загинали на 17 ноември 1939 година. На тази дата хитлеристки части в окупираната Чехословакия атакуват  протестиращи студенти от Карловия университет в Прага. Освен загиналите, други 1200 са изпратени в концентрационни лагери.

На същата дата студенти от Политехниката в Атина започват протест срещу военната хунта през 1973 година. Той е смазан, а армията влиза с танкове в университета.

През 1989 година отбелязването на този ден в Прага дава началото на Нежната революция. По тази причина той се чества в Чехия и Словакия и като Ден на свободата и демокрацията.

Даниел Парушев от Национално представителство на студентските съвети отбеляза пред БНР, че днес има български студенти, които са в Прага на конференция на Европейския студентски съюз.

По време на пандемията се научихме на много неща, но колегите са изключително щастливи, че се върнаха в присъствена среда и коридорите на висшите училища са пълни, обясни още той в предаването „Хоризонт до обед“.

„На дневен ред обаче отново идват проблемите със студентските общежития“.

Образованието в България е добро, смята Даниел Парушев .

„Излезе статистика на МОН, че 99% от завършващите университет хора в България успяват да си намерят работа. По данни на НОИ, повечето от студентите в големите университети успяват да започнат да работят по специалността си“.

Данните на ЕК сочат, че хората през следващите 10 години ще сменят работата си по 3-4 пъти, напомни Парушев.

"Могат да сменят дори сферата. Някои процеси ще изчезнат. Трябва да умеем да се адаптираме"

Той е убеден, че е необходима добра подготовка още в училище.

Емилиян Митков също беше гост на предавенто "Хоризонт до обед". Той учи „Компютърни науки“ по време на гимназиалното си образование, продължава да учи тази специалност и една година в СУ. После прави рязък завой и започва да следва „Драматургия“ в НАТФИЗ. Разбира обаче, че изкуството му дава най-много.

Ивана Стоилкова също е студент по "Драматургия". Тя осъзнава, че хората на изкуството в България не получават голямо заплащане.

"Ние обаче имаме нужда да се чувстваме щастливи. Има нещо вътре в нас. Правим го за себе си и за българското изкуство. То има нужда от промяна".

Емилиян Митков  призна, че Академията му е дала много.

"Ние преминаваме през всички дейности на драматургията. Самото образование ни показа в какви аспекти може да се развиваме. Хубавото на това да учиш изкуство е, че никога не си сам. Ние искаме заедно да правим изкуство с нашите колеги".

Цялото интервю на Спас Крайнин с Емилиян Митков, Ивана Стоилкова и Даниел Парушев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура" започва в НДК

Фестивалът за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура" започва в НДК в рамките на 51-вия Софийски международен панаир на книгата. История, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология са темите на фестивала за нехудожествена литература днес и утре. Началният панел е в 15:00 часа. Той е посветен на себепознанието,..

публикувано на 14.12.24 в 09:28
Доц. д-р Камен Козарев

Екип от български учени заминава за Антарктида

Екип от български учени заминава за Антарктида. Те ще участват в първия полярен астрономически проект на България. Екипът от учени от Института по астрономия, Техническия университет в София и Висшето военноморско училище, който ще работи по неговата реализация, е с ръководител доц. д-р Камен Козарев. През 2025 година се очаква пик на..

публикувано на 14.12.24 в 09:19
Д-р Донка Узунова

Болница "Шейново" ще получи енцефалографска апаратура от "Българската Коледа"

През годините болница  "Шейново" е получавала различна апаратура от кампанията "Българската Коледа"  като звуков скрининг, апарат за измерване на нивото на въглероден двуокис, специален ехограф за бебета.  Тази година  болницата ще получи енцефалографска апаратура . За нея разказва д-р Донка Узунова:  "Апаратурата, за която тази..

публикувано на 14.12.24 в 09:05
Кая Калас

Кая Калас на среща за бъдещето на Сирия в Йордания

Новият върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността - Кая Калас, ще участва днес в среща за бъдещето на Сирия в Йордания, предава ДПА, като отбеляза, че няма да има сирийски представители. На срещата се събират държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън, турският външен министър Хакан Фидан, специалният пратеник..

публикувано на 14.12.24 в 08:53
Юн Сук-йол

Демонстранти се събират в Сеул, настояват за импийчмънт на президента Юн Сук-йол

В центъра на Сеул започват да се събират хиляди демонстранти с настояване за импийчмънт на президента. По-късно днес депутатите в парламента на Южна Корея ще гласуват дали да отстранят от длъжност Юн Сук-йол след опита му да въведе военно положение. Преди седмица хиляди корейци излязоха по улиците на столицата, за да поискат оставката на..

публикувано на 14.12.24 в 08:44
Вокална група „Радиодеца“

Вокална група "Радиодеца" се включва в Коледно матине в Първо студио на БНР

Вокална група "Радиодеца" се включва в Коледно матине в емблематичното Първо студио на Българското национално радио днес от 11 часа. Любими коледни детски песни ще прозвучат под диригентството на Илина Тодорова. Ще има изпълнение на популярни детски песни отпреди повече от век – по-класическите аранжименти на Стефан Рибаров.

публикувано на 14.12.24 в 08:30
Д-р Любомир Рангачев

Д-р Рангачев: Острият период на респираторните заболявания протича за два -три дни

Вирусите се разпространяват лесно в затворена среда. В есенно-зимния сезон се случва, защото прекарваме повече време на закрито. Гърлото ни драска или ни измъчва кашлица.  При респираторните заболявания на горните дихателни пътища картината не е толкова тежка, но създава дискомфорт.  "Повечето вируси в този сезон, които водят до респираторни..

публикувано на 14.12.24 в 08:30