Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людовико Минази и Кавалерите на виолончелото

Фестивалът "Изкуството на барока" представя непознатия италиански композитор Ерменеджилдо Дел Чинкуе

Людовико Минази
Снимка: ludovicominasi.com

На 21 ноември от 19.30 ч. в Софийската градска художествена галерия ще се състои концерт под надслов „Кавалери на виолончелото“ и тогава българската публика ще може да се наслади на нещо много рядко звучащо не само у нас - произведения за три виолончели от Ерменеджилдо Дел Чинкуе. Те запълват изцяло новия албум, който Людовико Минази записа и издаде с голям успех заедно с колегите си виолончелисти Кристина Видони и Теодоро Бау, Симоне Валеротонда - лютня и Андреа Букарела - клавесин. 

е гост за поредна година на фестивала "Изкуството на барока" в столицата. Той е роден в Рим, но музиката и работата му с едни от най-забележителните ансамбли за старинна музика го отвеждат в зали от най-различен калибър по целия свят. Сърцето му, обаче, го доведе в София, където е неговата партньорка в живота, а често и на сцената - цигуларката Зефира Вълова.

"Напоследък участвам в много концерти на този фестивал, най-вече защото живея тук. Смятам, че това е фантастично бижу - възможност да се види и чуе нещо специфично, направено с много сърце, с много усилия. Аз виждам всеки ден как артистичният директор (Зефира Вълова) работи нон-стоп почти през цялата година за тези събития. Месеци наред по 12 часа на ден. Постижение е този фестивал да продължава да съществува вече 16 години - тежко е, но мисля, че резултатът е едно истинско бижу.“

Какво още разказа за своя път в бароковата музика и по световните сцени Людовико Минази - чуйте в първия звуков файл. 

Албумът със сонати за три виолончели от Ерменеджилдо Дел Чинкуе получи огромно внимание и подкрепа от музикалната критика в Европа - беше отличен от британското списание "Грамофон", френското списание "Диапазон" и италианското списание "Музика" като един от най-добрите албуми на 2022 г.

Людовико Минази отбелязва: "Един много важен артист от онова време, оставил ни много карикатури на музиканти, е Пиер Леоне Геци. Освен важен художник за епохата, той е също така сценограф и музикант, създал и ръководил Музикална академия в Рим. Той е нарисувал портрети на всички музиканти – на Вивалди, на Фаринели, на Паскуини и на Ерменеджилдо Дел Чинкуе. Геци е написал две интересни неща, които не беше много лесно да осъзная: „Ерменеджилдо Дел Чинкуе, абат и рицар, свири невероятно, има таланта да композира като професор, рисува и пише поезия, пише много красива, но много трудна за изпълнение музика, но е дилетант.“ Дилетант е дума, чийто смисъл много се е променил през годините. Смисълът за нас сега е аматьор. Но всъщност на тогавашния език това ознаава „за удоволствие“. Излиза, че той е бил „дилетант“, защото не е получавал пари за труда си – все пак той е бил аристократ. Като такъв не е било възможно да получава заплащане като музикант. Това е причината. Затова смятам, че думата дилетант присъства в текста на Пиер Леоне Геци като нещо хубаво."  

Още интересни факти за италианския композитор и осъществяването на албума с негова музика чуйте във втория звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25