ГЕРБ и "Български възход" са единни в мнението, че е необходимо редовно правителство, което да внесе в парламента проект за бюджет за идната 2023 година. По време на среща в Народното събрание, организирана от ГЕРБ, двете политически сили постигнаха съгласие, че трябва да се поддържа нисък дефицит, който да отговаря на условията за въвеждане на еврото.
"Категорично считаме, че трябва да бъдат направени всички възможни опити, за да се състави кабинет", посочи депутатът от "Български възход" Надежда Самарджиева.
Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви, че като първа политическа сила на ГЕРБ се пада тежката отговорност за съставяне на правителство и търсене на парламентарно мнозинство:
"Давайки си сметка, че правителство на малцинството, при заявките на някои от политическите сили, първо - би могло да бъде избрано, но то няма да бъде в никакъв случай устойчиво. Затова водещ при нас е подходът за търсене на консенсус по различни политики и приоритети", коментира Атанасова.
Надежда Самарджиева увери, че парламентарната група на "Български възход" е готова да подкрепи предложенията на ГЕРБ в т.нар. удължителен бюджет, внесен от служебното правителство: "Що се отнася до това той да бъде по-стегнат, дефицитът да не надхвърля 3% и помощ да не се получава "на калпак".
По време на срещата Делян Добрев от ГЕРБ постави под съмнение прогнозата на "Продължаваме промяната" за икономически растеж от 3,8 %: "Последната прогноза на Европейската комисия е за 1,1, БНБ казва 0,1, а ситуацията може да е още по-лоша. И в тази връзка се радваме, че вие разбирате, че публичните финанси трябва да бъдат държани стриктно и изкъсо", каза Добрев.
Като потвърждение на изразената позиция Виолета Комитова от БВ призова за нов подход към разходването на капиталовите разходи: "При който сме се подготвили първо проектите на хартия с разрешения за строеж и тогава си планираме капиталовите разходи".
От "Български възход" заявиха, че подкрепата на бизнеса и гражданите е въпрос от национален интерес: "Нашият приоритет е малкият и средният бизнес", каза Комитова.
Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..
Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград. Сигнал за починал в двора на дома си 64-годишен мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..
Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..
Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..
Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..
Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..