От март догодина започва поетапно поскъпване на тютюневите изделия, което ще приключи до януари 2026-а, заради увеличаване на акциза върху тях.
Това реши на първо четене бюджетната комисия на парламента.
По неофициални изчисления кутия цигари ще поскъпне средно с около 20 стотинки.
При други видове тютюневи изделия поскъпването ще е по-рязко.
Без гласовете на "Възраждане" текстовете бяха одобрени на първо четене, но депутатите се заканиха да направят промени преди окончателното им приемане. Например, Йордан Цонев от ДПС заяви, че ще припознае предложението на д-р Маша Гавраилова, а именно:
"Едно 15-процентно увеличение, а не 5, както сега се предлага, би довело до 92 млн. лева повече публични приходи и намаляване със 77 млн. кутии цигари", заяви д-р Гавраилова, която отговори на Румен Гечев от левицата за здравния ефект от поскъпването на изделията за пушене.
От страна на различните компании в сектора се подкрепя въвеждането на календар за поетапно вдигане на акциза, но има настояване:
"Да се отчитат различните характеристики на продуктите, различният рисков профил и различните дялове и принос на всяка група тютюневи изделия в бюджета", коментира Вирджиния Джевелекова от една от големите компании в сектора. И още – за риска от повишена контрабанда - отговори заместник-министърът на финансите Людмила Петкова:
"Цигарите са с най-малко увеличение предложено, защото при цигарите е най-голям рискът от контрабанда. за разлика примерно от нагреваемите изделия, или примерно тютюна за пушене".
При продължаващите израелски удари по Иран са убити още двама командири на Иранската революционна гвардия. Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че при удар в иранския град Кум е убит Саед Изади, командир-ветеран в силите "Кудс". Изади е бил отговорен за финансирането и въоръжаването на групировката "Хамас" преди атаките срещу..
Евентуално блокиране от страна на Иран на износа на петрол и на природен газ през Ормузкия проток би било катастрофално, заяви в интервю за "Събота 150" Дейвид Файф - главен икономист на специализираната в енергийни теми "Аргъс медия" . Израелско-иранската война първоначално изстреля цената на черното злато нагоре, но след това се видя..
Хиляди хора се събраха на различни места в Обединеното кралство тази сутрин, за да отбележат лятното слънцестоене - най-дългия ден в годината, в който се очаква да бъдат измерени и рекордно високи температури от 34 градуса. Астрономическото лято настъпи с най-дългия ден в годината Социалните медии са пълни със зашеметяващи снимки на..
Гръцките медии информират днес за препоръката на Еврогрупата България да се присъедини към еврозоната от първи януари. Съобщават и за българска връзка при нелегален внос на домашни любимци в Гърция. България влиза в еврозоната от началото на следващата година, подчертават в заглавие водещите гръцки медии. Цитира се решението на Съвета за..
Арабските държави от Залива опитват да променят облика на Близкия изток. Те нямат интерес проекти за стотици милиарди, започнати в региона, да бъдат провалени, ако започне дестабилизация . Те не искат сваляне на режима в Иран, а само да бъде отслабен, за да не представлява заплаха. Това обясни в интервю за БНР журналистът Мохамед Халаф...
Най-голямата опасност от евентуално пряко включване на САЩ във войната на Израел срещу Иран е това да предизвика гражданска война в ислямската република и така да се повтори дестабилизиращият ефект от предишни американски намеси в Близкия изток. Това мнение изказа пред БНР журналистът Калоян Константинов. " Почти всички военни намеси на..
Няма следа от животното, което е забелязано и заснето от туристи в природен парк "Шуменско плато" над Шумен, съобщават от ОД на МВР. Заложените примамки с храна стоят непокътнати. Дроновете с термокамери не са засекли движение тази сутрин Продължава издирването на голямата котка, забелязана на Шуменското плато, като в момента усилията са..
" Нашата кожа запомня слънчевите изгаряния още от детството ни , след време, ако пак на същото място има изгаряне, става опасно, каза за "Нощен..
"Към настоящия момент назначените служители в болницата в Силистра са 505 души . Служителите, които са в пенсионна възраст, са 113 . Не ни достигат..
Има страх в управляващите от мнението на българския народ. Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "От "Възраждане" от..