Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всеки ден на 2 метра от липсващата маркировка застават полицаи с камера", разказва жителка от Варненско, подавала нееднократно сигнал

В сезона на мъглите - защо граждани се грижат за пътната маркировка вместо институциите?

Богдан Милчев: Проблемът с липсващата маркировка, неокосената трева, лошите мантинели и невидимите знаци никога няма да се реши

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Защо в сезона на мъглите се налага граждани да сигнализират институциите, при това нееднократно, за изтрита и липсваща маркировка по пътищата, създаваща предпоставки за инциденти?

Поредният пример за гражданска активност е от Варненско. Галя Иванова е подавала неколкократно такива сигнали до Областното пътно управление – Варна и до АПИ.

Става дума за пътя Варна - Добрич, който е много натоварен, и за по-малко от километър разстояние, но на два много остри завоя.

 "Няма грам маркировка. Започва сезонът на мъглите. Абсолютно нищо не се вижда", разказа жената пред БНР.

Иванова посочи, че във въпросния участък "всеки ден на 2 метра от липсващата маркировка застават полицаи с камера да следят, защото ограничението е 60 км нагоре по баира".

Преди две години маркировката на същия път е била бързо възстановена – три дни след подаване на друг неин сигнал. Сега обаче вече е изтрита.

Областният управител на Варна е реагирал и вече е изпратил сигнал до АПИ, както и до Областното пътно управление, сезирал е и Агенцията за пътна безопасност.

Снимка: БГНЕС

"Проблемът с маркировката няма никога да се реши. Проблемът с високите треви, които пречат на видимостта, с лошите мантинели и невидимите знаци никога няма да се реши, защото е налице много тежка корупция в МРРБ от години, която се контролира на най-ниските нива", песимист е Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.

"Сблъсъкът ни с институциите категорично ни показва, че те не функционират в интерес на хората. Те работят за самите себе си", смята той.

Около 60 милиона лева на година ще струва маркировката на първокласните пътища и магистрали, за да изглежда като в Европейския съюз, уточни Милчев в предаването "Хоризонт до обед".

Маркировката е онзи елемент на пътната безопасност, който помага на шофьорите по-трудно да се уморяват и да допускат грешки, припомни експертът.

По думите му никой в държавата в този момент не иска да се ангажира "с отговорността за това, което се случва по пътищата и толкова много катастрофи".

Институтът за пътна безопасност ще предложи пътна карта с организационни и законодателни промени, както и с антикорупционни мерки.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14