Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалните фолклорни ансамбли с настояване за държавна издръжка

Адриан Петров, ФА "Родопа"
Снимка: Радостина Чернокова

Главните художествени ръководители на всички професионални фолклорни ансамбли в страната се събират на заседание в Пазарджик днес. На срещата ще се обсъди състоянието на ансамблите, проблемите им и ще се изготви обща декларация, с която ще се настоява за отпускане на издръжка на формациите от държавата.

"Ще поставим всички онези проблеми, които не търпят отлагане, ако искаме ансамблите в страната ни да продължат да съществуват и да изпълняват основната си задача – да запазват и популяризират уникалното ни фолклорно богатство", каза главният художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл "Родопа" Адриан Петров. Той допълни, че от всички държавни културни институти след началото на прехода само фолклорните ансамбли и малки филхармонии са прехвърлени на общините, останалите са държавни институции.

Финансовото положение на много от общините не е розово и непрекъснато има проблеми с издръжката на тези структури. Само един е държавен ансамбъл и това е „Филип Кутев“.

Декларацията ще бъде изпратена на министър-председателя Гълъб Донев, както и на министрите на културата и на финансите, каза още Адриан Петров и посочи:

"Ще поискаме от държавата да отдели финансиране, с което да се подпомагат фолклорните състави. Сега всички колеги получават едно и също възнаграждение. Единствената разлика е в годините прослужено време. Дали си завършил висше образование, дали си завършил музикално училище или си самороден талант – това в момента няма никакво значение. Ние нямаме механизма, с който дори с 1 лев да желаем да им увеличим заплатите, не можем да го направим. Имаме само един бюджет, в който са включени средства за заплати. Всички останали средства – за дейности, костюми, обувки, пътувания – осигуряваме чрез нашата дейност, чрез нашите приходи".

Много е важно да се направи необходимото за кариерното обезпечаване на ансамблите, тъй като всички изпитват недостиг на млади кадри и това се дължи на ниското заплащане и на липсата на материална база, където да бъдат настанявани, допълни главният художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“ Адриан Петров.

"Ансамблите, по един ансамбъл от всяка фолклорна област в България, час по-скоро отново трябва да станат държавни и да бъдат изцяло на издръжка на държавата, ако искат наистина това невероятно фолклорно богатство, което ни различава от всички останали в света, което ни представлява по света, да бъде съхранено и опазено", категоричен бе той и попита:

"Тези артисти не са второ качество сравнено с колегите им в театри, опери, филхармонии и т.н. – защо за едните може, а за другите – не?".

Според него възможното решение на проблема е в Закона за закрила и развитие на културата.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08