Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Стоилов: Не може изборната технология да бъде крайъгълният камък на българската демокрация. Хартиената бюлетина е неунищожима

Как ще се отрази на вота ремонтът на Изборния кодекс?

Кристиян Христов: Има проблем с машините, но няма проблем с резултатите. Партиите подкопават доверието в демокрацията

Снимка: Ани Петрова

"Хартиената бюлетина е неунищожима. Много трудно се защитава тезата, че тя трябва да бъде изхвърлена от изборния процес. Ако има 10 държави с машинно гласуване, има още 180 държави, в които се гласува с хартия. Нищо специфично няма в България, каквото го няма по света. Връщането на хартиената бюлетина не е проблем."

Този коментар направи в интервю за БНР Стоил Стоилов, бивш член на Обществения съвет към ЦИК и изборен експерт. По думите му, "че вървим към избори, е почти сигурно", защото "невъзможни коалиции в парламента не могат да траят дълго".

Проблем ще възникне, когато започне събирането на хартиения и машинният резултат в секционните комисии. Това трябва да се прави в "Информационно обслужване", допълни той.

Партийни брокери и агитатори много държат да получат незабавен резултат от секцията, отбеляза изборният експерт.

Според Стоилов трябва протоколът на СИК да се преработи и да се даде възможност основните параметри в края на изборния ден да се съберат на една страница.

"И това веднага да се пусне в интернет пространството."

"Поради липса на ресурси ние нямаме независимо вътрешно наблюдение на изборите", отчита още Стоил Стоилов. 

В настояването да се увеличи състава на ЦИК Стоилов вижда идея "да се инкорпорира вече партията на г-н Стефан Янев и "Възраждане", но принципният въпрос според него е дали това да бъде мандатен орган, който "не се влияе от моментното състояние на балансите" в парламента.

"ЦИК е отражение на партийното присъствие. Хората, които са в ЦИК, поддържат тесен контакт с политическите партии, които са ги номинирали."

Стоилов смята, че е необходимо да има критерий уседналост за гласуване в чужбина.

"Според мен район "Чужбина" трябва да има. Тези хора там имат специфични интереси. Второ, те в момента не се ползват 100% от избирателната система, която имаме ние - нямат право да гласуват с преференции, защото нямат кандидати. Според мен е въпрос на съгласие на политическите сили в България колко от тези мандати, които ние "консумираме" в България – 240, да им се дадат на тях. (…) Можем да им дадем 6 мандата и да направим не един район "Чужбина", а два."

"Не може изборната технология да бъде крайъгълният камък на българската демокрация. Това е много глупаво внушение, обобщи Стоилов.

"Това фокусиране върху технологията ще ни свали избирателната активност. Каквото падна заради машините между април и юни - тези 600 000 гласа, които се сринаха, те се сринаха. Оттук надолу машините няма да сриват избирателната активност. Дали хартията ще вдига, още не знаем."

Аргументите против машинното гласуване не намират почва на българска територия, смята Кристиян Христов от УС на Младежката асоциация по политически науки, един от инициаторите на петицията за 100% машинно гласуване.

"Реално самите машини, които използваме вече на няколко избора, не са имали проблем и не се оспорва вотът. Разговорът започва няколко месеца след изборите. Има проблем с машините, но няма проблем с резултатите."

Идеята на петицията е да разшири разговора за модернизация на българските избори и да засили натиска върху парламентарно представените партии, уточни той.

"Всички партии са свободни да проверят кода на машините преди избори и могат да проверят и резултатите. Единственото, което правят в момента, е подкопават доверието в демокрацията. Няма нищо общо с машините."

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04