Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОИСР: Забавяне на световната икономика през 2023 г., Европа ще бъде ударена от енергийната криза

2
Снимка: oecd.org/economic-outlook/november-2022/

Растежът на световната икономика ще се забави догодина, но ще бъде избегната глобална рецесия, докато европейската икономика ще бъде засегната най-силно от най-лошата енергийна криза от седемдесетте години на миналия век насам, показва последният доклад "Икономически перспективи" на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван във вторник. В същото време ОИСР призова централните банки да продължат да повишават лихвените проценти за да ограничат много високата инфлация.

ОИСР очаква световният икономически растеж да се забави от 3,1% през тази година до 2,2% през следващата година, преди да се ускори до 2,7% през 2024 г. В началото на есента ОИСР прогнозира, че БВП в световен план ще нарасне с 3% пре 2022 г., след което да се забави до 2,2% през 2023 г.

"Нашият централен сценарий не е глобална рецесия, а значително забавяне на растежа на световната икономика през 2023 г., както и все още висока, макар и отслабваща инфлация в много от страните", посочи изпълняващият длъжността главен икономист на ОИСР Алваро Сантос Перейра в последния икономически доклад на организацията.

ОИСР каза, че глобалното забавяне засяга икономиките неравномерно, като Европа понася най-голямата тежест, тъй като войната на Русия в Украйна удари силно както бизнес дейността на стария континент, така и предизвиква скок на цените на енергията и респективно на инфлацията.

Организацията прогнозира, че икономиката на еврозоната ще забави растежа си от 3,3% през настоящата година до едва 0,5% през 2023 г., преди да започне да се възстановя и да нарасне с 1,4% през 2024 г.  Това все пак представлява малко по-добра прогноза на ОИСР от тази през септември, когато се очакваше БВП на еврозоната да нарасне с 3,1% тази година, след което експанзията да се забави рязко до 0,3% догодина.

ОИСР също така прогнозира рецесия в Германия през следващата година, като БВП ще се свие с 0,3% заради силната зависимост на немската икономика, по-специално на нейната промишленост, от руска енергия. През септември обаче ОИСР прогнозира дори още по-голям спад на германския БВП с 0,7 на сто. За 2024 .г се очаква отскок на немския БВП с 1,5 на сто.

В същото време обаче организацията очаква френската икономика, която е много по-малко зависима от руската енергия, да нарасне догодина с 0,6% и с 1,2% през 2024 г. Икономиката на Италия пък се очаква да нарасне през 2023 г. със скромните 0,2%, което предполага, че догодина икономиката на Апенините може да претърпи известна техническа рецесия (поне две поредни тримесечия на свиване на БВП).

Ноемврийски икономически прогнози на ОИСР, сравнени със септемврийските прогнози


ОИСР прогнозира спад на БВП на Обединеното кралство с 0,4% през 2023 г. след растеж с 4,4% тази година, тъй като страната се бори с повишаващите се лихвени проценти, с растящите цени и слабото потребителско и бизнес доверие. Само два месеца по-рано ОИСР очакваше стагнация за британската икономика догодина (0,0%). За 2024 г. организацията прогнозира слаб растеж от 0,2 на сто.

Икономиката на Съединените щати би трябвало да се представя по-добре, като се очакват растежът на БВП да се забави от 1,8% тази година до 0,5% през 2023 г., преди да се повиши с 1,0% през 2024 г.

Китай, който не е член на ОИСР, се очаква да бъде една от малкото големи световни икономики, която ще ускори растежа си през следващата година след вълната на местни локдауни заради Covid-19, въвеждани от китайските власти през последните месеци. ОИСР очаква ускоряване на растежа на БВП на Китай от 3,3% тази година до 4,6% през 2023 г. и леко забавяне до 4,1% през 2024 г.

Тъй като енергийните цени вероятно ще останат високи, ОИСР каза, че централните банки по света трябва да продължат да повишават лихвените проценти, за да се борят с инфлацията, като вече има признаци, че ранните повишения на лихвите в Бразилия и Съединените щати започват да се отплащат, водейки до забавян на инфлационния натиск.

Въпреки че много правителства вече похарчиха много, за да облекчат негативните ефекти от високата инфлация чрез тавани на цените на енергията, намаляване на данъците и субсидии, ОИСР посочи, че високите държавни разходи (с оглед на растящите лихви) означават, че такава подкрепа ще трябва да бъде по-добре насочена в бъдеще.

ОИСР подчерта, че "несигурността относно икономическите перспективи е висока“ и рисковете са станали "по-рязко изкривени в посока надолу" на фона на опасенията относно високата инфлация и войната на Русия в Украйна, която най-вече тласна силно нагоре енергийните цени.

"Глобалните финансови условия се затегнаха значително на фона на необичайно енергичните и широко разпространени стъпки за повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки през последните месеци, което натежава върху чувствителните към лихвите разходи и увеличава натиска, пред който са изправени много нововъзникващи пазарни икономики“, добави агенцията .


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39