Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Изборния кодекс не са включени в седмичната проектопрограма на НС

Снимка: БГНЕС, архив

Народното събрание ще гласува ратификацията на договорите за придобиване на вторите нови осем американски изтребителя Ф-16, Блок 70. Очаква се депутатите да обсъдят на първо четене повишаване на акцизите при тютюневите изделия от март догодина.

Народните представители ще обсъдят ратификацията за придобиване на втората партида военни самолети Ф-16, Блок 70, боеприпаси, резервни части и поддръжка и обучение на българските военновъздушни сили заедно с другата ратификация за многофункционална система за разпределение на информация – съвместна тактическа радиосистема.

Двата законопроекта за ратифициране са точка втора за утрешното пленарно заседание.

Днес депутатите ще обсъдят ратификациите на споразуменията за разкриване на сметка между Министерството на отбраната и Федералната резервна банка на Ню Йорк и на Споразумението за определени сметки, свързани с финансиране на чуждестранни военно продажби.

Двата документа касаят разпореждане с бюджетни средства, които ангажират дългосрочно българската държава по тяхното осигуряване до пълното изпълнение на договорите по доставка на военните самолети.

Депутатите ще обсъдят на първо четене промените в Данъчния-осигурителния процесуален кодекс, които предвиждат изменение в закона за акцизите и данъчните складове. С тях се въвежда акцизен календар от 1 март 2023 г. за 4-годишен период, на поетапно поскъпване на ставките на различните видове тютюневи изделия, включително електронни цигари, съдържащи никотин.

В проектопрограмата е включен проект на решение на ГЕРБ за създаване на временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства, свързани с подписването и прекратяването на меморандума за 1 милиард долара с "Джемкорп" от кабинета Петков.

Промените в изборното законодателство не са включени в седмичната проектопрограма на парламента.

Очаква се днес депутатите на „Продължаваме промяната“ да прекратят своя бойкот и да влязат в пленарната зала. Преди дни съпредседателят Кирил Петков обяви, че ще се върнат в пленарната зала в първия ден на новата пленарна седмица и ще предложат създаване на временна комисия за промените в Изборния кодекс.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
храмът в  Долни Богров

Миряни от Долни Богров и район Кремиковци поискаха новият им свещеник бъде освободен

Инициативен комитет, издигнат от жителите на село Долни Богров и район Кремиковци, се срещна с в сградата на Софийската Света митрополия с българския патриарх и софийски митрополит Даниил. Хората настояват новоназначеният отец Георги Николов, който е и новият настоятел на храм "Свети Теодор Стратилат" в Долни Богоров, да бъде освободен, а..

публикувано на 06.10.25 в 20:49
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Две групи в ЕП поискаха оставката на Фон дер Лайен и цялата ЕК, гласуването е в четвъртък

Две групи в Европейския парламент - "Патриоти за Европа" и "Левицата" поискаха оставката на Европейската комисия и нейната председателка Урсула фон дер Лайен на дебат в Европарламента в Страсбург. "Под вашето ръководство ЕС върви стремително към пропастта", заяви  председателят на "Патриоти за Европа" Жордан Бардела.  "Превърнахте ЕС в..

публикувано на 06.10.25 в 20:17
Euroclear - белгийският централен депозитар на ценни книжа.

ЕК иска гаранции от страните в Euroclear заради заема, който смята да изплати на Украйна, от замразени руски активи

Еврокомисията ще иска двустранни гаранции от страните-членки за "Юроклиър" (Euroclear) заради репарационния заем, който смята да изплати на Украйна от блокираните руски активи, съобщи високопоставен източник от Европейската комисия. ЕС обмисля предложение за използването на замразени в Европа руски активи за финансиране на заем за Украйна на..

публикувано на 06.10.25 в 20:13

Таксата за битовите отпадъци в Кюстендилско ще се начислява според броя на членовете на домакинство

Общините в Кюстендилско ще начисляват такса смет от следващата година не по данъчната оценка на имотите, а по броя на членовете на домакинствата. В община Дупница вече е решено плащаните суми за сметосъбиране и извозване на битовите отпадъци да са според броя на членове на домакинството, като срокът за декларирането им се удължава от 31 октомври до..

публикувано на 06.10.25 в 20:00

Ексхумират тялото на 22-годишен с българско гражданство, загинал при ЖП катастрофа в Гърция

Гръцката прокуратура се е съгласила да изпълни исканията на обявилия гладна стачка баща на една от жертвите от железопътната катастрофа до Лариса. Протестът пред парламента в Атина преди 22 дни започна заради съмнения за прикриване на факти около разследването. След 22 дни гладна стачка и масови протести прокуратурата издаде разрешение на..

публикувано на 06.10.25 в 19:54

Възстановено е топлоподаването в столичния квартал "Дружба 2" и комплекс "Цариградски"

Топлоподаването в столичния квартал Дружба-2 и комплекса "Цариградски" е възстановено, съобщиха от "Топлофикация София". През последните дни, въпреки дъжда и застудяването, екипите на дружеството са работили без прекъсване за подмяна на спирателни механизми.  Успоредно с това са започнали изкопните работи за смяна на самите топлопроводи...

публикувано на 06.10.25 в 19:49
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов потвърди, че е говорил с Доналд Тръмп-младши за "Балкански поток" и "Магнитски"

В пряко излъчване в социалните мрежи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов потвърди, че по време на посещението в България през април т.г. на сина на американския президент Доналд Тръмп-младши е разговарял с него за газопровода  "Балкански поток" и за санкциите по закона "Магнитски", но категорично отрече да е предлагал сделка.  Преди дни американският в...

публикувано на 06.10.25 в 19:20