Децата ни непрекъснато са в интернет и там опасността за насилие върху тях не е основно в социалните мрежи, а в платформите за игри, предупреди експертът по киберсигурност Явор Колев:
„Основното място, където се срещат сексуални насилници са игрови платформи, които са насочени към деца на възраст между 7 и 9 години. Обикновено в социалните мрежи се започва един невинен първоначално разговор в месинджъра на социалната мрежа. Трябва да докладват това, да споделят веднага с родителите си. След което с родителите си да запазят водената комуникация на скрийншотове. В последствие, ако родителите преценят, че това е сериозен случай, да се обърнат към органите на полицията, където да подадат сигнала, за да може полицията да започне разследване и да се установи кой е този злосторник или насилник, или заподозрян“.
По данни на Европол за миналата година киберпрестъпленията са се увеличили с 300 процента, включително и срещу деца, а най-разпространеното е сексуалното изнудване на децата, посочи Явор Колев и даде реален пример от практиката си, който представя и на срещите с учениците в кампанията „Пази детето в интернет“:
„Едно 9-годишно момиче от София, което в такава платформа се среща с уж 11-годишен младеж, обменят си снимки, той я кара да му изпрати по-разголени снимки и с тези снимки я изнудва, че ще ги публикува на общата стена на платформата. От там се започва един месец насилие – снимки, включена камера, принуждение за сексуални действия пред камерата, с предмети дори. След като му омръзва, решава да я покани на среща в реалното пространство. Тя му отказва. Той публикува снимките в общата стена и тогава вече се сигнализираха органите. Едва тогава, след едномесечно виртуално насилие, го задържахме. Това беше 28-годишен сексуален насилник от Пловдив. В платформата той имаше четири профила - две на момичета и две на момчета, с общо 960 деца приятели в тази платформа“.
В рамките на кампанията „Пази детето в интернет“ в страната се провеждат срещи и открити уроци с деца и учителите им, на които се дават съвети как да постъпват подрастващите. Над 1200 ученици от първи до 12-и клас от Великотърновска област днес и утре се включват в откритите уроци и беседи. Двама от тях разказаха за БНР:
„Случвало ми се е няколко пъти да се натъкна на злонамерен софтуер или програми. Трябва много да се внимава какво натискаме, какво гледаме, къде влизаме, за да може да избегнем тези неща“.
„Никога не съм попадала на педофилия или нещо подобно. Като цяло аз не позволявам на непознати хора да имат достъп до моя профил в социалните мрежи и не позволявам непознати да се свързват, да ми пишат, тъй като е много опасно това нещо. Не си позволявам да качвам, да изпращам такива предизвикателни снимки, защото това не е нормално, особено на момичета, които са непълнолетни“.
Сексуалните насилници в интернет обикновено са между 20 и 50-годишни мъже, с висок социален статус, отлични психолози, обикновено работят с деца, самотноживеещи са, но има и такива със семейства и деца.
Важна е ролята и на родителите, които трябва да знаят какво прави детето им в интернет, за да го предпазят.
Какво правят родителите:
„Имам контрол върху трафика им. Родителите трябва да се информират за достъпа до социалните мрежи, до други приложения, игрови приложения, да възпитават децата на култура на общуване в интернет, за да са безопасни в мрежата“, зави баща.
„Детето ми в интернет не влиза без мое разрешение, единствено и само в мое присъствие. Контрол трябва да има във всички посоки на възпитанието“, коментира майка.
Сигурността в интернет трябва да влезе и в учебната програма на децата, посочи още Явор Колев:
„Ние, като кампания, имаме една амбиция да направим с Министерството на образованието една програма, която да е един час месечно – не киберсигурност, както е модерно сега във всички университети да има специалност киберсигурност, да бъде и то от първи клас - безопасен интернет. В часа на класния примерно да се коментират тези проблеми, да се канят експерти, чрез които от най-ранна детска възраст устойчиво да се преподава безопасен интернет“.
Кампанията „Пази детето в интернет“ продължава със срещи в училищата в София, Русе и Варна.
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата, по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща френският..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...