С писма до всички депутати служебното правителство предлага промени в Наказателния кодекс свързани, с по-строги наказанията за хората, уличени в нелегален трафик на мигранти. Част от предложенията целят да се избегнат условните присъди, предлага се конфискация на превозните средства и глоби, когато превозното средство не е собственост на водача. МВР не може да бъде оставено само в тази борба, заяви вицепремиерът и вътрешен министър Иван Демерджиев.
На специален брифинг в сградата на правителството Демерджиев обяви, че целта на предложенията, които са пратени до всички парламентарни групи, е да бъдат защитени служителите на МВР, защото в трафика са се включили лица от всякакви националности. Анализът на МВР сочи, че причина за това са ниските наказания в България.
"Защото в този трафик се включиха лица от всякакви националности вече и нашият анализ сочи, че основната причина за това са ниските наказания на този тип престъпност в България и това, че не са криминализирани всички деяния, свързани с този трафик. Считаме, че докато това не бъде променено, ние ежедневно ще се борим с такива прояви и все повече лица от криминалния контингент на цяла Европа ще се занимават с това в България. Тук е моментът да апелирам и към органите на прокуратурата и на съдебната власт. Начинът, по който се подхожда към този род деяния, според мен, не съответства на обществената им опасност... Лицата, които ние задържаме, знаете по какъв начин, знаете колко трудно, след ден-два или три отново се озовават на пътищата, натоварили нови мигранти. Това не може да продължава. Последният пример в това отношение е прочетената присъда на човека, наел "автобуса-убиец" в Бургас. Не мога да приема, че условна присъда може да получи човек, пряко отговорен за смъртта на двама полицейски служители", заяви Демерджиев.
Подадената вчера оставка от главния секретар на МВР е придвижена към държавния глава Румен Радев заедно с материалите от случая, при който тежко пострада полицай.
Вътрешният министър очаква президентът да прецени дали тази оставка ще бъде приета.
Той коментира и случаят от сутринта със задържаните мъж и жена от Полша за превоз на нелегални мигранти с автомобил, движил се с 200 км/ч. Целта на полицаите е да не пускат тези автомобили да влизат в големите градове:
"Автомобилите, които се наемат са модерни, мощни, движат се с много голяма скорост и с наличния автопарк и техника в МВР, която всеки ден се борим да преодолеем и да се снабдим с по-модерна такава, ние много трудно можем дори да следваме тези автомобили, не да ги преследваме даже, както се пише по медиите. Ако продължаваме да пропускаме тези хора безпрепятствено през България нито една държава члена на Шенген или на ЕС няма да ни подкрепи в усилията да пазим външните граници".
30 земеделски организации излязоха с декларация, в която изразяват категорична подкрепа за министъра на земеделието и храните Георги Тахов и неговия екип. В декларацията, адресирана до ръководството на Народното събрание и Министерския съвет, остро се осъжда искането за оставка на министъра, отправено от Националната асоциация на..
От "Демократична България" предложиха пакет от мерки за запазване на фискалната стабилност на страната. Депутатът Мартин Димитров мотивира необходимостта от ограничаване на разходите: "Виждате, че правителството харчи като луд с картечница - б лизо 500 милиона лева е новият дълг, новите заеми, които тези хора вземат всяка седмица. Това е негативен..
Германското правителство постигна окончателно споразумение по пакета реформи, с който цели да изведе страната от рецесията. Коалиционните партньори се договориха за промени в социалната система, за въвеждането на "активна пенсия" и за нови инвестиции в инфраструктурата. Освен това отново ще има държавна подкрепа за покупка на електромобили...
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов. "Виждаме изключителна гражданска ангажираност и мобилизация и при наводненията, и при кризата с отпадъците в София. Но проблемът е в институционалната подготвеност,..
Председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) д-р Сийка Кацарова беше избрана за президент на Европейската СПА асоциация. Организацията провежда своя годишен конгрес в Хаапсалу, Естония. За първи път в 30-годишната история на Европейската СПА асоциация български експерт оглавява асоциацията, която обединява водещите СПА..
Полицията в Пазарджик задържа пореден дилър на гласове, който е работил в полза за конкретен кандидат за общински съветник. При обиск в дома на 32-годишен мъж от село Говедаре са открити тетрадки с лични данни на хора и голяма сума пари. Действията на полицията са част от ограничаването на изборната търговия по повод извънредните избори за..
България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", което може да бъде първата стъпка към траен мир и сигурност в региона. Това се посочва в позиция на Министерството на външните работи. Постигната е сделка за примирие в Газа Световни лидери приветстваха споразумението за Газа В Газа съобщиха за израелски..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..