Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Екатерина Тодорова: Да погледнем към потенциалните възможности на хората със СОП

Снимка: Pixabay

Приобщаващото образование е начин хората със специални потребности да бъдат активни участници в своето развитие.

Това каза пред БНР доц. д-р Екатерина Тодорова, ръководител на Център за подкрепа на студенти със специални образователни потребности в Нов български университет. Висшето училище организира конференция "Социалният университет", на която ще се обсъжда приобщаващото образование на университетско ниво.

Държавните политики и законодателството са насочени основно към предучилищното и училищното образование, а достъпът на хората със СОП остава ограничен във висшето образование, отбеляза тя в предаването "Преди всички".

През 2020 г. в НБУ е създаден център за подкрепа на студенти със СОП, има и специализирани програми за тези студенти - около стотина души със слухови и зрителни дефицити, с тежки двигателни затруднения и разстройства от аутистичния спектър.

В университета е създадена и програма по визуални изкуства за хора с ментални затруднения.

"И даваме възможност на такива хора да рисуват, да създават модни проекти, да снимат, да учат история на изкуството и да могат да продължат да развиват потенциала си, когато го имат в тази област."

Снимка: Сдружение за деца със специални потребности, Мадан

Много отдавна, поне от десетилетие, не говорим за болести и нарушения, а за състояния, уточни доц. Тодорова. По думите ѝ не бива да гледаме на тези хора като на болни и немощни, а да създаваме среда, за да развиват потенциала си.

Всеки има право на избор, подкрепа и разбиране, коментира доц. Екатерина Тодорова, която посочи необходимостта да се измести фокусът на социалното мислене – от нарушението към потенциалните възможности.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19