Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пимпирев: Българският кораб ще отплава към Антарктида след Коледа

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БГНЕС

Около 27 декември се очаква към Антарктида да потегли българският военен научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий", заяви пред БНР проф. Христо Пимпирев.

Тръгването на кораба непрекъснато се отлага, каза той в предаването "Хоризонт до обед" и добави, че първоначално е трябвало да тръгне на 1 декември, след това на 15-и. По думите му отлагането е заради многократни проверки за сигурност.

"Тази експедиция е уникална полярна експедиция. Тя е уникална и в цялата ни морска история, тъй като за пръв път в историята на България военен научно-изследователски кораб ще прекоси почти Атлантика, ще мине през най-бурните води на Земята и ще работи цял месец в Антарктида. По този начин ние ще докажем, че сме морска нация, а не сме затворени в едно континентално море. /…/ Черешката на тортата е корабът "Св. Св. Кирил и Методий". Много ни се вдигна цената, условно, на нашите учени с този кораб, защото изведнъж има много голям интерес от всички полярни държави", коментира проф. Пимпирев относно 31-вата национална антарктическа експедиция.

Преди 2 дни потегли първата група от експедицията към остров Ливингстън. Проф. Пимпирев посочи, че групата е от 11 учени и логистици:

"Те ще имат важната задача да открият базата. Те ще стигнат до базата по стария изпитан начин на стопаджийство. Вдигнах ръка на чилийските военноморски сили и те казаха, че на техен кораб имат 11 места и ще вземат нашите полярници".

Началото на българските научни походи до Антарктида е поставено преди 35 години. За тези години България стана полярна нация, каза проф. Христо Пимпирев и добави:

"За 35 години ние сме една много уважавана и ценена полярна нация. За тези години сме работили с над 300 учени от 35 държави от цял свят. Абсолютно на равностойни начала в момента строим научна лаборатория на остров Ливингстън, която ще бъде изключително модерна и ще подпомогне щурма на ЕС към полярните региони. Те са приоритетни в научните изследвания".

Имаме национална програма за полярни изследвания, приета от Министерски съвет, припомни антарктикът и добави, че това е държавна задача, а не екскурзия:

"Там се правят най-значимите открития, които касаят цялото човечество. Изследват се климатичните промени, защото Антарктида е една природна естествена лаборатория. Там климатичните промени се виждат веднага. /…/ Освен климатичните промени, този континент е много богат на полезни изкопаеми. Има ценни метали, без които не може да се направи една батерия. Доказа се, че има злато в околностите на българската база. Много са важни проучванията. Да не говорим за биологията, където се изследват микроорганизми, които живеят само там", отбеляза още той.

Българските учени вероятно ще останат на ледения континент до 10 март, а през май ги очакваме отново на българска земя, посочи ученият. Освен това той прогнозира, че към края на годината ще видим и първите резултати от проучванията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Украински военнослужещи подготвят дронове за излитане

Зеленски обяви Курска и Белгородска област за "горещи фронтови зони"

Русия предприе тази нощ поредна атака с дронове срещу Украйна. След заседание на щаба на военните украинският президент Володимир Зеленски определи Курска и Белгородска област за горещи фронтови зони. Началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким съобщава за пожар в предградията в резултат на руски обстрел тази нощ...

публикувано на 08.07.25 в 08:23

Пътят към еврото

Днес е историческият ден, в който се очаква България да получи зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари догодина. Това ще ни направи 21-вият член на еврозоната. Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то ? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

В плевенския съд започва делото за смъртта на Сияна

В Окръжния съд в Плевен за 10:00 часа е насрочено делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна и телесна повреда на дядото на момичето при катастрофата край село Телиш в края на март.  Час преди това се очаква граждани да се съберат пред Съдебната палата с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

Нетаняху предлага Тръмп за Нобелова награда за мир

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на решение за край на войната в Ивицата Газа. Израелският премиер обяви, че е предложил Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Това е третото посещение на Нетаняху след завръщането на Тръмп в Белия дом. Визитата идва седмици след постигнатото..

публикувано на 08.07.25 в 08:09

Нов кръг на преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната работна заплата

За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..

публикувано на 08.07.25 в 07:55

Ласло Андор: България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната

"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г.  Според него, след..

публикувано на 08.07.25 в 07:55
Томаш Здеховски

Томаш Здеховски: Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година

Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година, прогнозира чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски в интервю за БНР. Г-н Здеховски, Чехия е от страните-членки, които ще се присъединят към еврозоната, но след България. Как изглежда това във вашите очи? "Много се радваме, че България ще се присъедини към..

публикувано на 08.07.25 в 07:54