Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За петнайсет години програмата "Артисти за деца" помага на над 5000 деца в неравностойно положение от България, Кения и Танзания

Елена Панайотова: "Най-трудно в човешкия живот е да се научиш да даваш правилно"

Каузата "Артисти за деца" на театралната режисьорка Елена Панайотова, за която получава номинация за "Будител на годината" за 2022 г., би могла да бъде част от сюжета на романа на Катрин Райън Хайд "Предай нататък", който по-късно е адаптиран в едноименен филм с участието на Кевин Спейси и Хелън Хънт. Историята е на учител, който поставя задача на учениците си да измислят и приложат план как хората да се променят към по-добро. Негов ученик измисля нещо просто, но и гениално. Момчето прави услуги на трима души, като ги моли всеки от тях да направи добро на други трима. Идеята е практиката да се разпространи в обществото в геометрична прогресия. 

Геометричната прогресия на Елена започва от  Широка Лъка с лятна театрална академия за деца, лишени от родителски грижи от дома в селото. Идеята се превръща в мисия "предай нататък" и 15 години продължава да  разкрива нови светове за  деца и младежи от домове в региона и страната. Когато през 2010 г. английски бизнесмен попада на фестивала в Широка Лъка и предлага да получи своето продължение и развитие в Кения, Елена се съмнява, че това може да се случи. Програмата се превръща в международна, разраства мащабите си и се обогатява съдържателно. Елена създава пет творчески ателиета - куклен театър, театър на маската, танцови игри, музика и визуални изкуства с допълнителни йога и бойни изкуства.

Проектите се провеждат в рамките на три седмици или три месеца всеки уикенд и завършват с театрален фестивал на открито. Живеейки между Холандия и България, Елена въвлича свои студенти по театър от Утрехт.


"Най-трудно в човешкия живот е да се научиш да даваш правилно. Много често ние смятаме, че даването е изсипване на куп храна или изсипването на цялата любов в рамките на един или два дни. Аз съм много щастлива, че имах възможността да срещна спонсори, които са дългогодишни, което ми позволи да развивам програмата, защото наблюдавайки по империчен път, аз започнах да наблюдавам и какво става с децата. Да отгатвам от какво повече  имат нужда. Това беше едно непрекъснато взаимно учене как да бъдем полезни на децата. Особено при деца, които в началото мечтаят само за мама и татко.", казва Елена Панайотова.

През август месец тази година режисьорката представи  своята съвместна изложба с професионалния фотограф Атанас Кънев, която в над 150 фотографии представя програмата "Артисти за деца". През 2023 г.  Елена планува турне в поне 5 града, където да бъдат показани снимките. Предстои да бъдат посетени Благоевград, Троян, Бургас, Смолян, София и др. 

Плакат на изложбата

"Надявам се, че тази изложба ще бъде съпроводена от предстоящата книга на моята докторска дисертация, която защитих наскоро. Тя е точно върху приложния театър и споделя целия ми опит от България до Кения при работата ми с групи в неравностойно положение. Моето представяне на Африка и споделяне  чрез изложбата и книгата е за една много красива Африка, много шарена и топла, въпреки бедността. Става дума за съвсем друга философия за приемане на живота.", разказва Елена.

"И въпреки че всяко едно от африканските деца беше видяло поне една смърт, а в началото рисуваха гроб, това някак си не нанасяше такава травма. В Кения и Танзания хората приемат живота много по-радостно. Бедността не е причина за нещастие. Не можем да се крием зад това!"

На 17 ноември в първа зала на НДК с прожекция на филма "Майка" на режисьорката Зорница София беше открито новото издание "Киномания". 

Лентата е вдъхновена от историята на Елена Панайотова, но не е изцяло биографична. 

Цялото интервю на Радослава Топалова с Елена Панайотова  може да чуете в звуковия файл.

 


По публикацията работи: Радослава Топалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28