Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За петнайсет години програмата "Артисти за деца" помага на над 5000 деца в неравностойно положение от България, Кения и Танзания

Елена Панайотова: "Най-трудно в човешкия живот е да се научиш да даваш правилно"

Каузата "Артисти за деца" на театралната режисьорка Елена Панайотова, за която получава номинация за "Будител на годината" за 2022 г., би могла да бъде част от сюжета на романа на Катрин Райън Хайд "Предай нататък", който по-късно е адаптиран в едноименен филм с участието на Кевин Спейси и Хелън Хънт. Историята е на учител, който поставя задача на учениците си да измислят и приложат план как хората да се променят към по-добро. Негов ученик измисля нещо просто, но и гениално. Момчето прави услуги на трима души, като ги моли всеки от тях да направи добро на други трима. Идеята е практиката да се разпространи в обществото в геометрична прогресия. 

Геометричната прогресия на Елена започва от  Широка Лъка с лятна театрална академия за деца, лишени от родителски грижи от дома в селото. Идеята се превръща в мисия "предай нататък" и 15 години продължава да  разкрива нови светове за  деца и младежи от домове в региона и страната. Когато през 2010 г. английски бизнесмен попада на фестивала в Широка Лъка и предлага да получи своето продължение и развитие в Кения, Елена се съмнява, че това може да се случи. Програмата се превръща в международна, разраства мащабите си и се обогатява съдържателно. Елена създава пет творчески ателиета - куклен театър, театър на маската, танцови игри, музика и визуални изкуства с допълнителни йога и бойни изкуства.

Проектите се провеждат в рамките на три седмици или три месеца всеки уикенд и завършват с театрален фестивал на открито. Живеейки между Холандия и България, Елена въвлича свои студенти по театър от Утрехт.


"Най-трудно в човешкия живот е да се научиш да даваш правилно. Много често ние смятаме, че даването е изсипване на куп храна или изсипването на цялата любов в рамките на един или два дни. Аз съм много щастлива, че имах възможността да срещна спонсори, които са дългогодишни, което ми позволи да развивам програмата, защото наблюдавайки по империчен път, аз започнах да наблюдавам и какво става с децата. Да отгатвам от какво повече  имат нужда. Това беше едно непрекъснато взаимно учене как да бъдем полезни на децата. Особено при деца, които в началото мечтаят само за мама и татко.", казва Елена Панайотова.

През август месец тази година режисьорката представи  своята съвместна изложба с професионалния фотограф Атанас Кънев, която в над 150 фотографии представя програмата "Артисти за деца". През 2023 г.  Елена планува турне в поне 5 града, където да бъдат показани снимките. Предстои да бъдат посетени Благоевград, Троян, Бургас, Смолян, София и др. 

Плакат на изложбата

"Надявам се, че тази изложба ще бъде съпроводена от предстоящата книга на моята докторска дисертация, която защитих наскоро. Тя е точно върху приложния театър и споделя целия ми опит от България до Кения при работата ми с групи в неравностойно положение. Моето представяне на Африка и споделяне  чрез изложбата и книгата е за една много красива Африка, много шарена и топла, въпреки бедността. Става дума за съвсем друга философия за приемане на живота.", разказва Елена.

"И въпреки че всяко едно от африканските деца беше видяло поне една смърт, а в началото рисуваха гроб, това някак си не нанасяше такава травма. В Кения и Танзания хората приемат живота много по-радостно. Бедността не е причина за нещастие. Не можем да се крием зад това!"

На 17 ноември в първа зала на НДК с прожекция на филма "Майка" на режисьорката Зорница София беше открито новото издание "Киномания". 

Лентата е вдъхновена от историята на Елена Панайотова, но не е изцяло биографична. 

Цялото интервю на Радослава Топалова с Елена Панайотова  може да чуете в звуковия файл.

 


По публикацията работи: Радослава Топалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01