Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фон дер Лайен потвърди в телефонен разговор с Румен Радев подкрепата си за влизане на България в Шенген

Румен Радев и Урсула фон дер Лайен
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен са обсъдили в телефонен разговор възможността за присъединяване на България към Шенгенското пространство, съобщават от пресслужбата на българския държавен глава.

Румен Радев е изразил очакване постигнатите от страната ни резултати в охраната на външните европейски граници да бъдат признати от всички европейски партньори и страната ни да влезе в Шенген в най-скоро време.

Фон дер Лайен е изразила подкрепата си за присъединяването на България към Шенген и е откроила постигнатите от страната ни резултати в охраната на границите на Европейския съюз, въпреки силния миграционен натиск.

Свързаността е от ключово значение в условията на криза и прекъснати или силно затруднени вериги на доставки, затова улесняването на комуникацията между страните членки от ЕС в Югоизточна Европа чрез разширяването на Шенгенското пространство следва да бъде приоритет, подчерта в телефонния разгов президентът Радев.

По време на разговора бяха обсъдени и предприетите от служебното правителство действия за справяне с последиците от икономическата криза за гражданите и бизнеса и за гарантиране на макроикономическата и финансова стабилност на България.

Постигнатото намаляване на ръста на инфлацията през последните седмици чрез понижението на цените на енергийните ресурси, провеждането на разумна бюджетна политика и недопускането на прекомерно задлъжняване на страната допринасят и за изпълнението на приетия национален план за присъединяването на страната ни към Еврозоната и оставят солидна основа за следващото редовно правителство по пътя на пълноценната европейска интеграция на страната ни, посочват още от президентския прессекретарят.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима умрели в Атина за няколко дни, контактували единствено с домашната помощница - българка

Гръцката полиция започна разследване, след като трима души в Атина умират в рамките на няколко дни, като са контактували единствено с домашната си помощница, която е българка. Разследващо телевизионно предаване предаде на полицията цялата информация по случея. Трима възрастни гърци - майка, дъщеря и син - са починали в рамките на две..

публикувано на 10.05.25 в 15:47

Ден на отворените врати на европейските институции в Брюксел

Много хора се стекоха от сутринта пред европейските институции, голяма част с децата си, за да се запознаят с тяхната работа в Деня на отворените врати.   Опашките около Европарламента се извиха от няколко посоки. Вътре политическите сили от целия спектър представяха работата и приоритетите си на отделни щандове.  Имаше и големи пластмасови кутии, в..

публикувано на 10.05.25 в 15:42

Масови проверки по бензиностанциите в Гърция, пазете касовата бележка

Масови проверки извършват гръцките власти по бензиностанциите във връзка с началото на туристическия сезон. Клиентите да запазват касовия бон при зареждане. Отнеха лицензите за две години на пет големи бензиностанции в Атина и Солун. Властите предупреждават клиентите за причините за наложените строги мерки. Собствениците на затворените..

публикувано на 10.05.25 в 15:23
Министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха

Украйна и европейските ѝ съюзници с призив към Русия за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня

Украйна и европейските й съюзници са постигнали съгласие за призив към Русия за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня от понеделник. Това съобщиха информационните агенции, като се позоваха на министъра на външните работи на Украйна. Андрий Сибиха написа в Екс, че Украйна и всичките й съюзници са готови за пълно безусловно прекратяване на..

публикувано на 10.05.25 в 15:07

"Възраждане": Дипломатическите ни усилия дадоха резултат и президентът получи инструкции

"Дипломатическите усилия на Възраждане в международен план дадоха резултат и президентът получи инструкции" - така коментираха от партията на Костадин Костадинов предложението на президента за референдум.  В пост на страницата на формацията във Фейсбук се казва, че след посещението на делегации на "Възраждане" в САЩ и в Русия се вижда сериозно..

публикувано на 10.05.25 в 15:01
 Румяна Иванова-Рейна

Румяна Иванова-Рейнан откри ретроспективна изложба в Тел Авив

Български мотиви се преплитат с яркото слънце на Изтока в картините на художничката Румяна Иванова-Рейнан, която откри ретроспективна изложба в Тел Авив.  През 40 годишния си творчески път, тя никога не е отстъпвала от наученото в Българската художествена академия, а носталгията по родната земя се чувства дори в платната с библейски..

публикувано на 10.05.25 в 15:00

Протестно автошествие в София срещу неефективните присъди за насилниците над животни

Протестно автошествие срещу неефективните присъди за насилниците над животни се повежда в София. В демонстрацията се включиха около 30 автомобила, които тръгнаха от Националната следствена служба на бул. Г. М. Димитров към Централния Софийски затвор на бул. майор Георги Векилски. Организатори на протеста са Сдружение "Зоозащита", които инициират и..

публикувано на 10.05.25 в 14:51