Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ареста остават двамата обвинени за вземане на подкуп служители на МВР

Снимка: БГНЕС

Състав на Окръжен съд – Благоевград прецени, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение, че лицата са съпричастни към извършването на престъплението, за което им е повдигнато обвинение. 

Двамата пътни полицаи от София, срещу които е повдигнато обвинение за взимане на подкуп, остават в ареста. Това реши окръжният съд в Благоевград. На делото бяха изслушани събраните до момента доказателства от прокуратурата за престъплението, адвокатите на обвинените, както и самите полицаи.

Двамата задържани работят като пътни полицаи повече от 15 години в София. Миналата седмица те са били командировани на територията на ОДМВР Благоеивград от Дирекция „Национална полиция“ с цел ефективен контрол на пътя и превенция на корупцията. Вместо това те открито поискали и получили подкуп от 500 лева от шофьор на камион, натоварен с дървесина, чиято книжка не била подновена, както и от неговия работодател - превозваческа фирма от Гоце Делчев, който обаче категорично отказал и подал жалба в полицията.

Същата сума е поискана и получена от жител на град Симитли, който също бил обвинен в нарушение, което не е извършил.

След сигналите полицията е започнала проверка, за която прокуратурата е била уведомена едва на следващия ден:

„Полицаите са се отклонили драстично от служебните си задължения и са извършили няколко деяния, които са предмет на обвинение. Разпитали сме ги, дали са обяснения. Естествено, че отричат – не са искали пари и не са приемали пари и това е акция срещу тях заради добросъвестно изпълнение на службата им“.

От проведеното до момента разследване е установено, че служебният автомобил на двамата задържани полицаи от доста време е бил с неработещи камери и Джипиес, заяви още прокурор Ивайло Филипов:

„Този автомобил, по наши данни, пет пъти е бил изпращан из регионите за проверка. И петте пъти не е бил снабден с GPS система“

Защитата на полицаите изтъкнаха тяхната безупречна работа през годините, получаваните награди за залавяне на нарушители, както и тежки лични проблеми на единия от тях. След продължило над двачаса заседание Окръжният съд наложи най- тежката мярка „постоянно задържане под стража“ на двамата полицаи Определението може да бъде обжалвано пред Апелативен съд - София на 01. 12. 2022 г. от 10:00 часа.

По публикацията работи: Светлин Кърпачев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джон Хийли, министър на отбраната на Обединеното кралство

Министрите на отбраната на Великобритания и САЩ "работят усилено по пътя към мира" в Украйна

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли, който се намира във Вашингтон, каза, че той и американският му колега Пийт Хегсет "работят усилено по пътя към мира" в Украйна. Очаква се министърът на отбраната на Обединеното кралство да обсъди решението на САЩ да прекратят споделянето на разузнавателна информация с Украйна със..

публикувано на 06.03.25 в 11:17

18-годишнo момиче е било отвлечено с автомобил от неин приятел

18-годишно момиче, което работи на бензиностанция при АМ "Струма", е било отвлечено от мъж, неин приятел, с когото се познавали и живеели заедно отскоро, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Извършителят е задържан. По случая е образувано досъдебно производство. Снощи в РУ Дупница е получен сигнал за отвлечена..

публикувано на 06.03.25 в 11:05

Ще има частичен вот за кмет на район "Слатина" в София

След като Общинската избирателна комисия - Столична е установила несъвместимост за кмета на район "Слатина" Георги Илиев, ще се проведе частичен избор за кмет на района. Илиев не е обжалвал решението на ОИК и днес ЦИК разгледа преписката, като изпрати материалите на президента за издаване на указ, с който ще се насрочи дата за провеждането на..

публикувано на 06.03.25 в 11:04

Уволниха полицая, стрелял по кола в Плевен и ранил момче

Със заповед на министъра на вътрешните работи е уволнен полицая, който с боен пистолет стреля по автомобил и рани едно от петте момчета в колата. Приключилата проверка е показала нарушения, съобщиха от пресцентъра на министерството. През юни миналата година в Плевен криминалист простреля 19-годишен младеж. Тогава от МВР уточниха, че стрелбата..

публикувано на 06.03.25 в 10:59
Президентът Румен Радев

Президентът Радев се среща с председателя на "Еврочайлд"

Мари-Луиз Колейро Прека, председател на европейската детска правозащитна мрежа '"Еврочайлд", разговаря с президента Румен Радев за високия дял деца у нас, които изпитват материални лишения. Като друг пропуск тя отчете, че България не е приела Национална стратегия за детето. На срещата с президента присъства и изпълнителният директор на..

публикувано на 06.03.25 в 10:46
Уинстън Питърс, вицепремиер и министър на външните работи на Нова Зеландия

Уволниха посланика на Нова Зеландия във Великобритания заради критики към Тръмп

Вицепремиерът и министър на външните работи на Нова Зеландия Уинстън Питърс съобщи, че е уволнил посланика на страната си във Великобритания заради критични коментари към американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтер. На форум в Лондон новозеландският посланик Фил Гоф направи коментари, които изглеждаха, че поставят под въпрос..

публикувано на 06.03.25 в 10:29
Парламент на Гърция

В гръцкия парламент продължават дебатите по вота на недоверие на правителството

В парламента в Атина продължават дебатите по вота на недоверие на правителството. Вотът на недоверие е във връзка с влаковата катастрофа при Лариса преди две години, която отне живота на 57 души и десетки бяха ранени. Остро изявление направи лидерът на социалистическата партия ПАСОК Никос Андрулакис, който аргументира искането с престъпна..

публикувано на 06.03.25 в 10:20