Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Стоянов: Медицински хеликоптери няма да бъдат доставени следващата година

Снимка: БГНЕС

Дори поръчката на медицински хеликоптери да бъде направена сега, доставката няма да е възможна в рамките на следващата година. Това заяви в интервю за БНР бившият директор на Планинската спасителна служба Красимир Стоянов във връзка с прекратената от държавата процедура за купуване на шест въздушни линейки. Според Стоянов изграждането на система за въздушна медицинска помощ ще отнеме няколко години и ще включва подготовка на пилоти и лекари за работа в такива условия.

Доставката на медицински хеликоптер не е лесна работа, като се има предвид, че производителите работят с хоризонт от 2-3 години напред, обясни Красимир Стоянов по повод първоначалния план на здравното министерство първата такава машина да е налична през 2023 година:

"Като вземем предвид и състоянието на доставките в момента на части за всякакви машини, породени от пандемии, войни и т.н., може да си представите колко трудно ще бъде това да откликне която и да било фирма на наша поръчка".

Ако изобщо започне изграждането на система за медицинска помощ по въздуха от догодина, ще отнеме няколко години, докато бъде готова за функциониране, обясни Стоянов.

По думите му за нашата територия са нужни шест хеликоптера, разпределени по равно между северната и южната част, а постижимо е време от около 25-30 минути от получаване на сигнал за пострадал човек до транспортирането му до съответното лечебно заведение.

Такава система би намалила с 30 процента смъртността при пътни произшествия или при инциденти в планината. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на финансите Теменужка Петкова

България очаква положителни заключения от докладите на ЕК и ЕЦБ за въвеждане на еврото

България очаква положителни заключения от докладите за въвеждане на еврото, които в момента се изготвят от Европейската комисия и Европейската централна банка, обяви министърът на финансите Теменужка Петкова.  Тя участва в Investor Day – форум, организиран от Българската фондова борса.  Петкова потвърди, че страната ни отговаря на всички..

публикувано на 28.04.25 в 10:49

Психично болен мъж нападна лекар в кюстендилската болница

Психично болен мъж е нападнал лекар на дежурство в спешното отделение на кюстендилската болница, съобщиха от полицията. Той го напръскал с лютив спрей. Автопатрулният екип, пристигнал на място, е предотвратил разрастването на инцидента. Болният мъж, на 49 г., е настанен за лечение в специализираното отделение на болницата. По..

публикувано на 28.04.25 в 10:48
Мястото на трагичния жп инцидент с десетки жертви през февруари 2023 г. в Гърция.

Гърция: Промени в жп транспорта след смъртоносната катастрофа край Лариса

Гръцкото правителство променя законодателството след протестите за железопътната катастрофа при Лариса през 2023 г., когато загинаха 57 души. Правителството внесе днес в парламента проектозакон, който изцяло променя наредбата за функциониране на железопътния транспорт. Комуникацията между началниците на гарите става дигитална, което заменя..

публикувано на 28.04.25 в 10:39

Бури засегнаха фериботния трафик в Егейско море

Силни бури в Егейско море засегнаха фериботния трафик. Има затворени пристанища. На котва остават фериботите от пристанищата Пирея, Рафина и Лаврио. Част от островите остават без корабна връзка вероятно за два дни,според прогнозата на синоптиците. Спрени са и фериботите в посока от островите към Пирея. Допуска се движение само на малки кораби..

публикувано на 28.04.25 в 10:21

Екатерина Баксанова: Липсва последователна наказателна политика в държавата

Липсва последователна наказателна политика в държавата. Това отбеляза пред БНР Екатерина Баксанова, Правна програма на Института за пазарна икономика. Днес пред Съдебната палата се провежда пореден протест на родители, загубили децата си на пътя. Протест под наслов "Справедливост за Ани и Явор!" пред Съдебната палата в София "..

публикувано на 28.04.25 в 10:20

Доц. Жана Попова: Тениската на Киселова отвори скандал, време е НС да го превърне в закони

"Няма никакъв проблем да се случи този скандал. Даже скандалът е хубаво нещо в такава ситуация – не само за да отвори дискусия, но да отвори и законите ". Това коментира пред БНР доц. Жана Попова от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски", след като председателят на Народното събрание се появи на мач на..

публикувано на 28.04.25 в 10:15
Паметникът на Екзарх Йосиф в Ловеч

В Художествената галерия в Ловеч ще бъде открита изложба за живота и делото на екзарх Йосиф

В Художествената галерия в Ловеч тази вечер ще бъде открита изложба посветена на живота и делото на екзарх Йосиф Първи по повод 185 години от рождението му и 155 години от  създаването на българската екзархия. Изложбата е подготвена от Регионалния исторически музей. Тя представя чрез 22 табла живота и делото на екзарх Йосиф, поясни историкът..

публикувано на 28.04.25 в 10:03