Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Татяна Янчева: Спортната наука има значимо място при разрешаването на кризи

проф. Татяна Янчева
Снимка: НСА

Продължават събитията свързани с 80-годишният юбилей на Националната спортна академия „Васил Левски".

Кулминацията ще е на 2 и 3 декември, когато ще се проведат официална церемония по връчване на почетни награди в присъствието на президента Румен Радев и третия  международен научен конгрес “Приложни науки в спорта".

В пленарните сесии ще участват утвърдени учени и специалисти със световна репутация. Еврокомисар Мария Габриел ще участва във втория ден на конгреса - 3 декември, когато ще се проведе кръгла маса на тема свързана с възстановяване на спортния сектор след пандемията Ковид 19.

„Акцентът ще бъде в превенцията – какво трябва да правим, ние, представителите на спортната наука в различните й направления. Не случайно говорим за спортно-технически аспекти, говорим за управленски аспекти, говорим за организационни, говорим за образователни и психологическите аспекти т.е. какво имаме като последствие от кризите, какво е моментното състояние, какви решения се взимат оттук нататък. Аз съм убедена, че мястото на спортната наука е много значимо при разрешаване на кризи, защото всички организационни мерки, всички управленски решения би трябвало да се базират на едни добри и адекватни научни проучвания. Това е необходимо за да вземем едни наистина ефективни решения и най-важното да действаме превантивно“, това сподели специално за БНР проф. Татяна Янчева – зам.-ректора по научната и международната дейност в НСА, преди провеждането на третия  международен научен конгрес “Приложни науки в спорта".

„Кризата, в която сме, в момента пак поставя спорта пред сериозни изпитания. В много от спортовете сериозно се наруши спортния календар. На пръв поглед това изглежда маловажно, но това изисква треньори и спортно-технически екипи и състезатели да пренастроят подготовката си, да адаптират подготовката си към тези промени - отпадат големи състезания, отпадат световни купи. Това е сериозен проблем, защото тази и следващата година са изключително важни – печелят се квоти за Игрите в Париж. Изправени сме пред ново предизвикателство. Точно това е нашата генерална идея – да разберем къде е спортната наука, готови ли сме ние да предложим на управленците база за взимане на адекватни решения в подобни ситуации“, допълни проф. Янчева.

„Все още не сме направили този стабилен мост между практиката, науката и управлението.  На управленско ниво, хората взимащи решения не винаги се съобразяват със спортната наука. За това съм много щастлива, че госпожа Мария Габриел не просто прие, тя инициира тази кръгла маса и се надявам там наистина да разискваме, да дискутираме политиките в областта на спорта, които целят не само излизането от тази криза, целят превантивни действия за справяне с кризите. Явно живеем във времена, в които ще преминаваме от криза в криза", завърши проф. Татяна Янчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Богомилова стана „Почетен гражданин на София“

Таня Богомилова и Алберт Попов получиха званието „Почетен гражданин на София“

Олимпийската шампионка по плуване от игрите в Сеул през 1988 година Таня Богомилова и скиорът Алберт Попов – победител в слалома от Световната купа в Мадона ди Кампильо (Италия) – бяха удостоени със званието „Почетен гражданин на София“. Спортистите бяха отличени на днешната тържествена сесия на Столичния общински съвет заради своите постижения и..

публикувано на 17.09.25 в 12:13
Димитър Кузманов

Димитър Кузманов елиминира испанец в Румъния

Димитър Кузманов се класира за втория кръг на турнира по тенис на клей в Търгу Муреш, Румъния. Българинът, който е поставен под номер 3 в схемата, победи трудно със 7:6 (3), 4:6, 6:1 Иняки Монтес де ла Торе (Испания).  Кузманов на два пъти изоставаше с пробив при 4:5 и 5:6 в първия сет, но успя да се добере до тайбрек, спечелен от него със..

публикувано на 17.09.25 в 05:47
Реал Мадрид победи Олимпик Марсилия с 2:1

Реал се добра до успех с 10 души срещу Марсилия

Отборът на Реал (Мадрид) победи трудно с 2:1 пред собствена публика Олимпик Марсилия на старта в основната фаза в Шампионската лига по футбол. Два гола от дузпи отбеляза Килиан Мбапе, а домакините останаха в намален състав след почивката заради червен картон на Даниел Карвахал. Двубоят в испанската столица започна със сериозно превъзходство..

публикувано на 17.09.25 в 05:44
Отборът на Финландия

Франция и Италия със загуби на волейболния Мондиал

Световният шампион Италия и олимпийският първенец Франция допуснаха поражения в груповата фаза на Световното първенство по волейбол при мъжете, което се провежда във Филипините.  В група "С" французите отстъпиха с 2:3 (19:25, 25:17, 27:29, 25:21, 9:15) срещу Финландия и се намират на второ място в класирането на две точки след лидера Аржентина.  Йонас..

публикувано на 16.09.25 в 21:26
Габриела Петрова

Габриела Петрова: Разочарована съм от себе си

Габриела Петрова беше много ядосана, след като не успя да преодолее квалификациите на троен скок на световното първенство по лека атлетика в Токио. Европейската вицешампионка в зала от Прага 2015 завърши на 14-о място в пресявките с 13.86 метра, далеч от върховото си постижение за сезона от 14.41 метра от средата на юли в Бреша (Италия)...

публикувано на 16.09.25 в 18:50
Магдалена Вълкова

Магдалена Вълкова влиза в ансамбъла, Маргарита Василева се завръща в състава

Българският ансамбъл по художествена гимнастика посреща ново попълнение и едно дългоочаквано завръщане. Световната шампионка на обръч и носителка на златото в отборната надпревара от световното първенство в София тази година, Магдалена Вълкова, официално влиза в националния тим.  Не по-малко вълнуващо е и завръщането на Маргарита Василева – световна..

публикувано на 16.09.25 в 18:36
Стефан Николов

Почина вицепрезидентът на БФ Борба

Тъжен ден за борбата. Едва на 59 години от този свят си отиде Стефан Николов – вицепрезидент на Българската федерация по борба, отговорник за ресор „Свободна борба“ и дългогодишен член на Управителния съвет на федерацията. “Стефан Николов отдаде голяма част от живота си на българската борба. С безрезервната си отдаденост, професионализъм и любов към..

публикувано на 16.09.25 в 18:00