Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с процедурата по закупуване на медицински хеликоптери?

Снимка: БГНЕС

България все още е единствената държава в ЕС, която няма медицински хеликоптер и не е ясно кога ще придобие, въпреки започналия проект за изграждане на система за въздушна медицинска помощ. В понеделник стана ясно, че процедурата по закупуване на 6 медицински хеликоптера е прекратена. Причината е неизпълнено изискване към единствения кандидат да достави хеликоптери на цена, вместваща се в максималния бюджет, определен от здравното министерство. Ще има нова процедура. Очаква се това да се случи в близките седмици, след като работна група разгледа отново параметрите на поръчката, така че да се явят повече кандидати.

В състава на медицинския хеликоптер би трябвало да има командир, втори пилот и лекар (или парамедик), когато у нас заработи системата за въздушна спешна помощ. През нощта трябва да има и четвърти човек на борда, предвижда проектът, подготвен на получи финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвижда се също част от средствата да дойдат по Програма „Региони в растеж“.

В проекта са заложени 6 медицински хеликоптера, които ще излитат от 6 бази, разположени в различни части на страната. Те ще могат да развиват скорост от 250 километра в час.

Медицинските хеликоптери намаляват с 30% смъртността при инциденти в планината и при пътно-транспортни произшествия, обясни пред БНР Красимир Стоянов, който е бивш директор на Планинската спасителна служба.

В бъдещата система ще се открият 128 работни места. Те ще са за летци, диспечери, лекари и техници.

Обучението на пилоти ще бъде поето от държавното дружество „Хелимед Сървисис“, което ръководи проекта за въздушна медицинска помощ. Неговият директор – Георги Гвоздейков, обясни в предаването „Хоризонт до обед“, че е обявена поръчка за наемане на хеликоптер за тази цел. Той трябва да е с малък брой летателни часове. След това следва лицензионен процес.

Според проекта, повикването на екипажите ще се случва през диспечерски пункт, разположен в оперативна база. Това ще става чрез Националната система 112. Конкретика обаче липсва, отчите икономистът от Института за пазарна икономика д-р Петя Георгиева, която е сред авторите на доклад по темата.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39