Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с процедурата по закупуване на медицински хеликоптери?

Снимка: БГНЕС

България все още е единствената държава в ЕС, която няма медицински хеликоптер и не е ясно кога ще придобие, въпреки започналия проект за изграждане на система за въздушна медицинска помощ. В понеделник стана ясно, че процедурата по закупуване на 6 медицински хеликоптера е прекратена. Причината е неизпълнено изискване към единствения кандидат да достави хеликоптери на цена, вместваща се в максималния бюджет, определен от здравното министерство. Ще има нова процедура. Очаква се това да се случи в близките седмици, след като работна група разгледа отново параметрите на поръчката, така че да се явят повече кандидати.

В състава на медицинския хеликоптер би трябвало да има командир, втори пилот и лекар (или парамедик), когато у нас заработи системата за въздушна спешна помощ. През нощта трябва да има и четвърти човек на борда, предвижда проектът, подготвен на получи финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвижда се също част от средствата да дойдат по Програма „Региони в растеж“.

В проекта са заложени 6 медицински хеликоптера, които ще излитат от 6 бази, разположени в различни части на страната. Те ще могат да развиват скорост от 250 километра в час.

Медицинските хеликоптери намаляват с 30% смъртността при инциденти в планината и при пътно-транспортни произшествия, обясни пред БНР Красимир Стоянов, който е бивш директор на Планинската спасителна служба.

В бъдещата система ще се открият 128 работни места. Те ще са за летци, диспечери, лекари и техници.

Обучението на пилоти ще бъде поето от държавното дружество „Хелимед Сървисис“, което ръководи проекта за въздушна медицинска помощ. Неговият директор – Георги Гвоздейков, обясни в предаването „Хоризонт до обед“, че е обявена поръчка за наемане на хеликоптер за тази цел. Той трябва да е с малък брой летателни часове. След това следва лицензионен процес.

Според проекта, повикването на екипажите ще се случва през диспечерски пункт, разположен в оперативна база. Това ще става чрез Националната система 112. Конкретика обаче липсва, отчите икономистът от Института за пазарна икономика д-р Петя Георгиева, която е сред авторите на доклад по темата.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина младият писател Иво Христов

Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..

публикувано на 16.07.25 в 18:43

Община Плевен подписа още 27 споразумения с МРРБ

Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет.  Един от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета". Общата стойност е..

публикувано на 16.07.25 в 18:42

Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят

Европейската комисия представи предложението си за бюджета на Съюза през периода 2028/2034 година.  Предлаганите разходи от 2 трлн. евро целят "надграждане на успехите от миналото и отговор на днешните и бъдещите предизвикателства",  заяви ресорният комисар Пьотр Серафин.  Националните вноски няма да се променят, увери председателят на..

публикувано на 16.07.25 в 18:32
Пристанище Пирея

Поредна блокада в Гърция, за да се възпрепятства отплаването на кораб с боеприпаси за Израел

Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..

публикувано на 16.07.25 в 18:17

Димитър Тодоранов: Тази година "Арт поток" дава арена на млади творци

Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала "Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов.  "На 18 юли ще ни гостува  Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала . На 19-и са "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..

публикувано на 16.07.25 в 18:06
Върховната Рада

Парламентът в Киев гласува оставката на правителството на Шмигал

Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..

публикувано на 16.07.25 в 17:58
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20-22 юли с до 42 градуса

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..

публикувано на 16.07.25 в 17:35