Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смилян събират родопски одеяла и завивки за хората в Херсон

Акция за събиране на завивки и родопски одеяла обяви читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" в родопското село Смилян за бедстващите хора от войната в Украйна. От днес до 12 декември в кампанията "Подари одеяло" се включва и читалище "Балкански просветител 1871" в смолянския квартал "Райково".

Кампанията "Подари одеяло" стартира преди седмица. В Деня на благодарността от читалището в Смилян се обърнаха с призив за съпричастност към хората в град Херсон, които в резултат на военните действия са оставени без ток, без отопление, много от тях без покрив над главата си. Зимата там вече ги застига със застудяване и снеговалежи и те се нуждаят от топли завивки и топли дрехи, за да оцелеят.

Илия Годев, секретар на читалище "Проф. д-р Асен Златаров", обясни:

"Идеята за акцията дойде след контакта ни с един от доброволците на "Мати Украйна", които споделиха за необходимостта от завивки и одеяла за хората в Херсон. Оказа се, че имиджът на родопските одеяла е много положителен в Украйна".  

Обществото ни е разделено по темата Украйна и това пролича и в много от коментарите след публикуване на съобщението за началото на акцията, подчерта Годев. Все пак който желае, може да направи дарение от одеяло или завивка.

"Сигурни сме, че повечето от нас имат в гардеробите си "родопско одеяло", което от години стои неизползвано", пише в обръщението и още: "Изработени от вълна, емблематичните родопски одеяла могат да стоплят студените зимни дни и нощи на дете, майка или възрастен от Херсон, да помогне хората там да избегнат лечение, в резултат на простуда и дори измръзване!".

Всеки желаещ да дари одеяло или олекотена завивка може да направи това, като ги донесе в сградата на читалището в Смилян, апелират инициаторите, които допълват, че дарените одеяла и завивки ще изпратят на Сдружение "Мати Украйна".

Райковското читалище "Балкански просветител 1871" подкрепя кампанията "Подари одеяло" и от днес до 12 декември ще приема дарения всеки ден от 10.00 ч. до 12.00 ч.

Репортажа чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Европейската комисия в Брюксел

Въпросителни след уволнението на италиански кореспондент в Брюксел

Международната асоциация на чуждестранната преса в Брюксел е дълбоко загрижена заради неочакваното уволнение на италианския журналист Габриеле Нунциати заради въпрос към Европейската комисия, се казва в нейно изявление. Нунциати е уволнен от италианската агенция “Нова“ броени дни, след като на 13-ти октомври задава въпрос по време на обедния..

публикувано на 07.11.25 в 22:58

Променят системата за платено паркиране до поликлиниката в Кюстендил

Промяна на системата за платено паркиране при градската поликлиника в Кюстендил ще бъде предложена за общствено обсъждане и за гласуване в Общинския съвет. В момента се ползва бариера и автомат за влизане на паркинга, но има напрежение заради многото желаещи да оставят там колите си, докато са на преглед.  Необходимостта от промяната е..

публикувано на 07.11.25 в 22:55

Без напредък на срещата на историческата комисия между България и Северна Македония

Без съществен напредък завърши поредната среща на Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония.  На 6-ти и 7-ми ноември в Скопие се проведе 38-мо редовно заседание на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси.  По време на заседанието северномакедонската страна е представила..

публикувано на 07.11.25 в 22:49

Български лекари на първа мисия в албанския град Корча

Български лекари по асистирана репродукция заминават на първата си медицинска мисия в албанския град Корча, където ще окажат безвъзмездна помощ на двойки с репродуктивни затруднения. Инициативата „България и Албания – заедно за още едно родено дете“ обединява усилията на организации от двете страни, а начело на екипа е д-р Георги Николов – водещ..

публикувано на 07.11.25 в 22:45

Испания обмисля ограничения върху отпускането на рискови ипотеки

Проучването на възможността за вземане на мерки срещу ипотечните кредити идва в особено критичен момент на пазара на жилища. Цените на имотите са на най-високото си ниво от 17 години насам. В същото време през последните месеци няколко търговски банки в Испания са посочили, че ожесточената конкуренция на ипотечния пазар води до..

публикувано на 07.11.25 в 22:44
Колите на Червения кръст в Ивицата Газа

Хамас върна останките на още един заложник

Израелската армия съобщи, че Червеният кръст е получил останките на един от израелските заложници в Ивицата Газа.  Прехвърлянето е извършено в рамките на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и палестинската терористична групировка “Хамас“.

публикувано на 07.11.25 в 22:36
Бомбардираната от НАТО сграда на бившия Генерален щаб на югославската армия в Белград

Сърбия прокара специален закон, за да позволи хотел на зетя на Тръмп

Сръбските депутати приеха специален закон, който прави възможно осъществяването на проект за луксозен хотел в центъра на Белград, свързан със зетя на американския президент Доналд Тръмп. Той трябва да бъде построен на мястото на бившия Генерален щаб на югославската армия в центъра на Белград, бомбардиран от НАТО през 1999 година. Законът..

публикувано на 07.11.25 в 21:54