На 30 ноември 2022 г., на 85-годишна възраст си отиде от света проф. Огнян Станчев - един от най-изявените и уважавани представители на виоловата школа в България.
Роден е на 14 юни 1937 г. в София. Завършва Инструменталния факултет на Българската държавна консерватория при професорите по виола Стефан Сугарев и Александър Нейнски, а камерна музика изучава при Тодор Въжаров и Константин Кугийски. Специализира камерна музика в Париж при проф. Жозеф Калве (1966/1967), и в Москва при проф. Виктор Гвоздецки през 1976 г. Лауреат е на международните конкурси в Хелзинки (Финландия) - 1962 г., и Колмар (Франция) - 1976 г.
След дипломирането си в София, през 1960 г. заминава за Плевен, където преподава в новосъздаденото Средно музикално училище "Панайот Пипков". Там работи и като водач в Плевенския симфоничен оркестър.
През 1962 г. Огнян Станчев се завръща в столицата и в периодите 1962-1966 г. и 1979-1988 г. е водач на виолите в Софийската филхармония. Участва като водач на група и във Фестивалния симфоничен оркестър с диригент Емил Чакъров.
Виолистът е член е на едни от водещите камерни ансамбли в страната: Филхармоничен клавирен квартет, струнен квартет "Орфеус", квартет "Тилев", квартет "Вълчев", квартет "София" - с тях осъществява голям брой емблематични записи за БНР и БНТ, има записи за Парижкото радио, Варшавското радио и грамофонни плочи за фирмите „Балкантон”, ”DECCA”, „Мелодия”. Изявява се успешно и като солист - изпълнява много от новонаписаните български произведения за виола.
Огнян Станчев е дългогодишен преподавател по виола в Консерваторията (сега Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров") - през 1981 г. става доцент, а от 1989 г. е професор в Инструменталния факултет. Активната му педагогическа дейност продължава до 2006 г. Негови ученици са забележителни виолисти, които работят по целия свят: сред тях са Хайгашод Агасян, Теменужка Самарджиева, Никола Чакалов, Елисавета Станева, Мария Христова, Иво Кръстев, Борис Тонков, Нели Пинтева, Милена Терзиева, Мария Сотирова, Анна Иванова, Ани Сейкова, Димитър Чикчев, Спаска Боянова, Сема Хакиоглу, Евгения Димова, Ралица Чернева, Мария Вълчанова, Димитър Станков, Петя Иванова, Татяна Тодорова, Христо Аролски, Иван Чочев и мн. др.
Проф. Станчев е канен в жури на национални и международни конкурси, сред които са Международният конкурс "Йоханес Брамс" в Австрия, "Коциан" в Чехия, „Светослав Обретенов” - Провадия, „Млади музикални дарования” - София, „Австрийска музика” - Бургас, и др.
Между 1999 и 2012 г. работи и като извънреден професор в Скопие (Македония), в Ниш (Сърбия), в Софийския университет и в Нов български университет. Автор е на учебни пособия и на редица обрабтки за виола. Провежда майсторски класове по виола в Австрия: в Семеринг (Международна лятна академия от 1997 до 2003 г.) и във Виена (2001 г. и 2004 г.), а също така в Скопие, Ниш, Бургас и Пловдив.
За дейността си проф. Огнян Станчев е отличен с орден "Кирил и Методий", а през 2017 г., по повод неговата 80-годишнина, получава почетната титла Доктор хонорис кауза на НМА "Проф. Панчо Владигеров".
***
Опелото ще се състои на 4 декември, неделя, от 11.30 часа в църкрата "Света София".
Поклон пред паметта на проф. Огнян Станчев!
Идеята е уникална и засега няма аналог в европейски мащаб - в това е уверен доц. Владислав Андонов, който с много ентусиазъм и вдъхновение реши да постави началото на подобно начинание преди две години. Вторите Дни на виолата в Националната музикална..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична..
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"