100 български инженери ще бъдат наети до края на 2023 година в новия изследователски високотехнологичен център за Европа на японска автомобилна компания, който беше открит в София. Първоначалната инвестиция е в размер на 3,5 милиона долара. В церемонията по откриването на центъра участваха президентът Румен Радев и кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Компанията е водещ производител на електронни устройства за автомобили с повече от 300 дъщерни компании в над 40 страни. С откриването на Изследователския център в София тя за първи път влиза на българския пазар.
Президентът Румен Радев изтъкна, че сътрудничеството с Япония е ключово не само заради обема на търговско-икономическите отношения между двете страни, но и заради сътрудничеството в областта на високите технологии.
Държавният глава подчерта, че днес автомобилният сектор у нас продължава да се развива бурно и дава над 12% от Брутния вътрешен продукт на страната ни:
"България е страна с традиции и големи успехи и в електрониката, и в електротехниката, а напоследък и в аутомотив-сектора и именно аутомотив-секторът е показател колко бързо може да разгръща своя потенциал нашата страна".
Кметът на столицата Йорданка Фандъкова каза, че в последните години София привлича все повече компании да откриват развойни центрове:
"Благодарение на добрите специалисти".
Изпълнителният директор на "Аутомотив клъстър-България" Любомир Станиславов коментира:
"В момента повече от 10% от 75-те хиляди човека, които работят в автомобилната индустрия, са заети именно в компании, които произхождат от Япония, и това са едни от най-високотехнологичните компании в сектора".
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..