Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Руснаците искат да провокират съмнения у украинците дали Западът не се опитва да сключи зад гърба им сделка с Москва"

Стивън Пайфър: Ако Русия спечели тази война, това би било лошо за Украйна и за трансатлантическата общност

"Поражението в тази война няма да е екзистенциално важно за Русия - украинската армия няма да тръгне към Москва"

Снимка: Pexels

Как в Съединените щати си обясняват отказа от среща за контрола върху стратегическите ядрени оръжия и повторението на отхвърлени още преди година ултимативни искания в сферата на сигурността?

Темата коментира пред БНР Стивън Пайфър - бивш заместник помощник държавен секретар за Русия и Украйна, преди това посланик в Киев и специален съветник на президента Бил Клинтън, сега - анализатор в "Brookings institution" и в Центъра за международна сигурност и сътрудничество в университета Станфорд:

"Изненадан и разочарован бях от решението на руснаците да отменят срещата на Двустранната консултативна комисия, която всъщност предлага Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия. Мислех си все пак, че макар и отношенията да са обтегнати, и двете страни осъзнават колко е важно Новият СТАРТ да остане жив и да има поне някакъв контрол върху надпреварата в ядреното въоръжаване.

Руснаците изглеждаха подготвени за срещата, но я отмениха в последния момент. И изглежда, че свързват това свое решение с различията в позициите по отношение на Украйна. А това е проблем."

- Когато руснаците отмениха, или, както твърдят, само отложиха срещата в Кайро, заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков даде следното обяснение: "Изпращаме сигнали на американците, че линията им на ескалация и на все по-дълбока намеса в конфликта в Украйна е на път да доведе до тежки последици. Рисковете се увеличават!" Колко дълго Русия ще може да поддържа тази нейна линия?

"От начина, по който заместник-министър Рябков се изказа по въпроса, излиза, че Русия едва ли не прави услуга на Съединените щати с обсъждането на Новия СТАРТ. А всъщност договорът е полезен и за двете страни. И има риск да бъдат затвърдени набиращите сила в Съединените щати нагласи, че на Русия не може да се има доверие и съответно съмнения, че си струва да се преговаря за този договор.

Затова руснаците би трябвало да се отнесат с повече внимание. Защото администрацията на Байдън може и да иска да запази договора, но Русия всъщност в момента го нарушава - в него пише, че Двустранната консултативна комисия заседава два пъти в годината. А никъде не се споменава, че тъй като руснаците се сърдят на Америка, че подкрепя Украйна, може заседанието да не се проведе."

Съединените щати са категорични, че разговорът на директора на ЦРУ Бърнс и шефа на руската разведка Наришкин не са били за Украйна. Наришкин обаче твърди тъкмо обратното. Възможно ли е наистина да не стане дума за войната в каквито и да било разговори с руснаците?

"Не смятам, че имаме пълен поглед върху съдържанието на тези разговори. Очаквах, че ще бъде повдигнат въпросът за Украйна, но във Вашингтон още от декември миналата година се следва твърдо принципната позиция, че без участието на Украйна не може да има преговори за Украйна.

А що се отнася за Наришкин и за изявлението му в последствие - руснаците очевидно искат да провокират съмнения у украинците дали Западът не се опитва да сключи зад гърбовете им някаква сделка с Москва. Не виждам никакви признаци Вашингтон да има каквито и да било намерения да постъпва така."

Първият дипломат на Русия Сергей Лавров се възмути, че било наивно от страна на Съединените щати да искат да обсъждат стратегическата сигурност докато се опитват всячески да унищожат Русия. При това положение очаквате ли още срещи между Бърнс и Наришкин?

"Преди всичко - предпоставката за това заключение на господин Лавров е напълно погрешна. Съединените щати и въобще Западът не се опитват да унищожат Русия, а да направят така, че руските военни да се махнат от Украйна. Целите ни в никакъв случай не отиват по-далеч. Лавров просто основава твърденията си на погрешно разбиране.

Но бих добавил, че да - в интерес на Съединените щати е да има ограничения за стратегическите ядрени оръжия на Русия и съответния контрол върху тях. Но по същия начин от голям интерес на Русия е да има ограничения за американските стратегически нападателни оръжия, както и от механизъм за потвърждаване на спазването им. Ползите са и за двете страни, но ако руснаците изиграят зле картите си, може да се стигне до крах на единствения останал договор за контрол над ядреното въоръжаване, а това не е в интерес на никого."

Държавният секретар Антъни Блинкън изрази в Букурещ увереност в здравината на единството в редиците на НАТО и че алиансът ще продължи да оказва военна и финансова помощ на Украйна. Достатъчно силно ли е това единство, за да не се наложи на Украйна да влиза в преговори с Путин не по свое желание?

"Това е големият въпрос. От една страна зависи колко време ще отнеме икономическите санкции и болезненият им ефект върху руската икономика, както и трупащите се загуби на жива сила на фронта, да подкопаят волята на Русия да продължи да се бие.

От гледна точка на Украйна питането е - колко дълго ще издържи икономиката й и колко може да продължи потокът от оръжия и боеприпаси, за да могат да поддържат достатъчни бойни способности украинците. Зависи много от Съединените щати и от Запада като цяло. А те казват: "Можем да поддържаме Украйна!" Към този момент ми се струва, че Западът е доста единен в това начинание. Повече, отколкото се очакваше преди няколко месеца. Това е отчасти и защото Европа изглежда ще се справи с енергийните удари от Русия по-добре от очакванията.

Освен това смятам, че и от двете страни на Атлантика е ясно, че ако Русия спечели тази война, освен за Украйна, това би било лошо и за цялата трансатлантическата общност. Вероятно ще дойде време, когато хората ще започнат да се съмняват дали Западът трябва да продължи да помага на Украйна. Но засега това очевидно не е така. И вярвам, че Кремъл е изключително изненадан."

От Вашингтон обаче тези дни се чу и малко по-различно послание. Председателят на съвета на началник-щабовете генерал Марк Мили предположи, че може би идва вече време за преговори с руснаците. Той обясни това свое предположение, че ситуацията на фронтовата линия в Украйна започва да наподобява Първата световна война, когато воюващите страни за няколко месеца са стигнали до патова ситуация, но са продължили да се обстрелват още 3 години и са загинали милиони хора. Не е ли силен този аргумент? И дали украинците са способни един ден да постигнат това, което дефинират като победа - да прогонят руските окупатори от територията на страната си, включително от Крим?

"До известна степен хората май тълкуват това изказване на генерал Мили като разминаване с политическата позиция на правителството. Но не мисля, че е така. Защото, според мен, Мили не искаше да каже, че Западът трябва вече да окаже натиск на Украйна да започне да преговаря с Русия. От това, което чувам във Вашингтон, позицията е, че украинците трябва сами да вземат решението за преговори. И това е правилната позиция.

А на въпроса способни ли са украинските въоръжени сили да изтласкат руснаците от Украйна, или поне до позициите им от 23 февруари - мисля, че е възможно, но не знам колко е вероятно. Защото това би означавало украинците да успеят да доведат докрай една наистина тежка контраофанзива.

Съществува възможност в края на краищата да се стигне до патова ситуация, в която никоя от страните да не е в състояние да осъществи мащабен пробив. Това би предполагало да се стигне до преговори. Но нека пак да кажа - решението зависи само от украинците. А ролята на Америка и на Запада е или да им помогнем да изтласкат руснаците, или преговорите да са за приемливи за Киев условия."

Британският историк и професор по военни науки Лорънс Фридман излезе миналата седмица с тезата, че Русия фактически вече е загубила тази война. И че остава само Путин и обкръжението му да си дадат сметка за това. Вие мислите ли, че въобще е възможно?

"Нека кажа първо, че съм напълно съгласен с професор Фридман. Тази война е трагична за Украйна, но и катастрофална за Русия. Мисля, че вече е ясно, че както и да свърши войната, на картата на Европа ще съществува суверенна и независима Украйна, и то доста по-голяма от остатъчната държава, която се е привиждала на Кремъл преди нахлуването на 24 февруари.

Както и да свърши тази война, Русия ще е значително отслабена. Преди всичко във военно отношение - заради загубите им на жива сила и бойна техника. Военната им репутация е значително разклатена. Икономическите им загуби са огромни. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие прогнозира свиване на руската икономика с 3,9 на сто тази година и с още 5,6 на сто през следващата. Геополитически Русия също губи - НАТО ще има вече 32 страни членки в началото на 2023-а - и то като последствие от нападението срещу Украйна.

Така че, какъвто е да е изходът от войната, загубите за Русия ще са значително по-големи от това, което се надява да спечели. Колко време ще отнеме на Путин да го разбере? Не знам. Проблемът на Путин е, че поражението в тази война няма да е екзистенциално важно за Русия - украинската армия няма да тръгне към Москва - а за него самия, за политическото му дълголетие в Кремъл.

Предполагам, че дори да започне да осъзнава това, Путин може и да се опита да се задържи в отчаяна надежда, че все някак Русия би могла да се измъкне от тази наистина катастрофална ситуация, в която се оказа. Въпросът, който си задавам всъщност, е кога руското общество, елитът му, хората в кръга около Путин ще стигнат до извода, че това е бедствие, от което Русия трябва да се спаси. Когато това се случи, може би ще се появи истински шанс за преговори за край на тази война."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00