"Трябва да продължи твърдата позиция на Запада във връзка със санкциите върху Русия и помощта за Украйна, защото това е война на нерви. Това е война за спечелване на време, при което санкциите трябва да проработят преди европейското единство да бъде психологически изчерпано". Това заяви пред БНР политологът доц. Огнян Минчев. Според него последствията върху икономиката на Европа са драматични, но те няма да са такива, каквито очакваше Русия, и няма да се отразят толкова пряко и бързо върху европейското единство.
"Западът подпомага Украйна, включително с оръжие, хуманитарни средства и т.н., но Западът не участва в тази война. Това е една граница, която Западът не желае да премине и едва ли ще премине. /…/ Мисля, че тази линия е изключително добре очертана в западната представа за това как трябва да се подпомага Украйна и тя да не бъде премината – се следи изключително прецизно от страна на всички основни партньори в НАТО", коментира доц. Минчев в интервю за предаването "Събота 150".
Той подчерта, че прави много сериозно впечатление единството на Запада, демонстрирано и при срещата на президентите на САЩ и Франция Джо Байдън и Еманюел Макрон във Вашингтон, за поставяне на твърди условия на Русия за приключване на войната в Украйна като предпоставка за каквито и да било разговори за разрешаване на другите стратегически проблеми между Русия и Запада.
"В продължение на десетилетия след края на Студената война Западът и особено Европа разглеждаха Русия като партньор и евентуален бъдещ съюзник в процеса на едно взаимно обвързване на интересите с Русия в едно общо евроатлантическо и евразийско пространство. Проблемът е в това, че по време на президентството на Путин Русия използваше тази принципна рамка на добронамереност като условие за разширяване на своите стратегически претенции по отношение на Запада и особено към уязвимата част на Запада, а именно Източна Европа", посочи политологът.
В немските и френските политически върхове съществува убеждението, че не бива да се прекъсват изцяло контактите между Владимир Путин и Запада, коментира още Огнян Минчев и добави:
"След началото на войната в Украйна и до ден днешен Западна Европа по болезнен начин осъзна обстоятелството, че трябва да се противопостави категорично на агресията на Путин спрямо Украйна, защото в противен случай тази агресия ще донесе изключително болезнени стратегически последствия върху сигурността на самата Европа. /…/ Независимо от това дали Шолц и Макрон разговарят с Путин или не, струва ми се, че засега Европа е категорична и има ясно стратегическо единство във възгледите между основните европейски столици и Вашингтон за това, че санкциите и твърдата политика по отношение на Русия трябва да продължат до края на тази агресия".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Политологът определи посещението на Макрон във Вашингтон от преди дни като знаково.
"Не бих казал, че само промяната на върха в Германия поставя държавата в някаква драматично различна ситуация. /…/ В Германия наистина имаме смяна на караула във властта, но това не е непременно лоша новина. Шолц се държи много по-последователно и много по-категорично по отношение на стратегическите приоритети на НАТО спрямо агресията в Украйна отколкото Ангела Меркел се държеше през всичките години начело на Германия. Меркел бе една от ключовите фигури, да не кажа ключовата, която създаваше пълен комфорт на Путин от гледна точка на разбирането, че каквото и да направи, той винаги ще може да се споразумее с Европа", коментира още доц. Огнян Минчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Българският F-16 е летял за първия си полет на територията на България. Това е станало в късния следобед в сряда, съобщиха авиационни сайтове. От Министерството на отбраната уточниха в съобщение, че процедурата по техническото приемане е приключила. В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината. Министърът на отбраната..
Близо 70 населени места в 14 окръга на Румъния са засегнати от последиците от обилните дъждове през последните 24 часа, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на Департамента за извънредни ситуации. Наводнени са 68 къщи, 114 двора, 51 мазета и сутерени, включително на обществени институции, и шест стопанства в общо 69 населени места в 14..
Има готовност за протести в поне в четири-пет сфери от обществения сектор с искания за по-високи доходи – това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който даде пример със социалното напрежение при медицинските сестри. Синдикалният анализ сочи, че средната заплата в частния сектор, в последните 4 години, расте много по-бързо от тази в..
Спор между "Възраждане" и депутата от ПП-ДБ Манол Пейков прекъсна пленарното заседание. Председателят на НС Наталия Киселова спря микрофона и даде почивка, след като Манол Пейков реши да отговори на заместник-председателя на "Възраждане" Цончо Ганев, а депутати от "Възраждане" окупираха парламентарната трибуна. Скандалът започна,..
Депутати от "Величие" се оплакаха, че книги и картини на "Исторически парк" са забранявани. В декларация от парламентарната група, Стилиана Бобчева даде примери с картина, която Софийският университет отказал да изложи, както и с книги за български владетели, които не успели да раздадат на ученици. "Когато се страхуваме и позволяваме да ни..
90% от посевите са в много добро състояние и това гарантира добра реколта от качествена пшеница, която да подсигури вътрешното потребление и експорта след жътвената кампания. Това сочат данните на министерството на земеделието. В рамките на тазгодишната кампания до момента са регистрирани около 60 000 заявления за субсидии с очертани 3,7 млн...
Жилищната криза в Гърция се задълбочава. Правителството обмисля наказателен данък за собственици на празни имоти. Няма ефект от данъчните облекчения от наема, които правителството въведе, за да излязат на пазара имоти, които не са обитаеми. Задълбочава се жилищната криза в Гърция В големите градове наемите непрекъснато се повишават..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Несъгласни сме с цялостната външна политика на България спрямо Израел . Това каза пред БНР Камал Догмуш, член на УС на Сдружението на палестинците в..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..