Забраната за износ на преработени нефтопродукти от руски петрол бе отхвърлена на първо четене от бюджетната комисия в парламента. Тя е по предложение на ДПС и вече получи одобрение от депутатите от водещата енергийна комисия.
В петък правителството прие решение, че "Лукойл" може да изнася преработена продукция от руски нефт до 5 март, а не до 5 декември – когато влезе в сила европейското ембарго и каквато дата бе заложена в решението на последния редовен кабинет. Страната ни има дерогация за внос на руски петрол до 2024 година.
Очаквано – остра реакция срещу предложените от ДПС текстове бе изказана и от Петролната и газова асоциация. Светослав Бенчев:
"Намаляването на работата на комбината със сигурност ще доведе до по-малко приходи в бюджета. От друга страна това, което нас лично много ни притеснява, е, че то заплашва и дейността на "Лукойл Нефтохим Бургас".
Политически тезата бе защитена от "Възраждане" и от БСП. Румен Гечев от левицата:
"Ако Русия спре танкерите през Черно море, тогава "Нефтохим" затваря, тъй като преносът на петрол с цистерни, с туби или с шишета по литър и половина противоречи на здравия разум".
Йордан Цонев от ДПС, които са вносители на законопроекта, подчерта, че опитът на Германия и Италия, където функционират подобни рафинерии, е съвсем различен.
"Сходни предприятия в Германия на "Лукойл", и в Италия, бяха поставени под държавен контрол. Аз очаквам днес или най-късно утре да разберем механизма, по който това е станало, поне в Италия, защото там рафинерията е съвсем сходна и работи по същия начин."
"Една от основните задачи на този законопроект е да спре реекспорта и да започне да се облага и да се гарантират вземанията по отношение на ДДС и акцизите", каза още Йордан Цонев.
Между двете четения ще бъдат обновени текстовете.
От "Демократична България" вече са внесли законопроект, с който държавата може да поеме оперативния контрол върху рафинерията. Мартин Димитров уточни, че това не е национализация – т.е. смяна на собствеността в полза на държавата, а единствено осигуряване на функциониране на рафинерията. И още:
"Смисълът от тези санкции е дерогацията – дерогацията значи отстъпка, да е за българските потребители. Ние ако разрешим всичко да се изнася, кажете ми с прости думи как ще печелят от това българските потребители. А и от гледна точка на ЕС какъв е смисълът от санкции, които налагаш, а после има вторичен износ за целия Европейски съюз."
"Лукойл" обяви, че връща цялата си икономическа дейност в България и че ще плаща данъците си у нас, на което правителството разчита и за облагане на свръхпечалбите.
Преди изнасянето на икономическата дейност в чужбина обаче компанията често бе на загуба, заради което не постъпваха приходи в държавната хазна.
Намерението за промяната съвпадна с влизането на европейското ембарго, наложено заради руската война в Украйна.
От днес в базиликата „Свети Петър“ в Рим започва поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Базиликата ще отвори врати в 11:00 ч. местно време до полунощ, в четвъртък от 7:00 ч. сутринта до полунощ, а в петък само от 7:00 ч. до 19:00 ч., защото в събота е погребението от 10:00 ч. Рим се подготвия за огромния наплив от над 200 000..
Участниците в Лондонската среща на върха за Украйна в сряда ще обсъдят предложението на Съединените щати полуостров Крим да бъде признат за руска територия, за да се ускори замразяването на фронтовите линии и евентуалното мирно споразумение между Москва и Киев, съобщи във вторник "Вашингтон пост". Американското издание съобщава, че идеята е..
Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..
МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..
Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..
Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..
Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...