Утре е 8 декември - студентският празник. За него с любов си спомнят членовете на Клуб "Иван Байчев" в Силистра – учители пенсионери от крайдунавския град.
Общият знаменател е духът им, а спомените им ни връщат в едно друго време, когато акцент на празника са били студентите и знанията им, облечени в академичност. Когато, както казват те, е имало нравствени ценности. И това не означава, че не е имало вечеринки и забавления, но някак енергията е била по-различна.
Вече шест години членовете на клуба се срещат всяка сряда. Отбелязват минали и предстоящи празници. Споделят болка и радост в една стая, намираща се в сградата на Дома на учителя в Силистра.
Именували са клуба си на Иван Байчев – дългогодишен учител и директор, педагог, чието име се помни и до днес. И именно с неговото име се свързва и Дома на учителя, когато наистина е бил такъв, каза доц. Илиана Горанова, председател на сдружението. Нейното име също е неизменна част от историята на педагогическото образование в Силистра - учител, директор на училище, а след това и на Педагогическия институт. Нейният първи студентски празник е през 1962 година, когато е възстановено отбелязването на Деня на българските студенти. В онези години в Силистра е имало три ресторанта, които са приютявали студентите и преподавателите.
Но още от онова време е била в сила максимата, че всяка жена трябва да има в гардероба си по една малка черна рокля, спомня си Катя Тодорова, по чието студентско време не е имало обособен празник, но студентски живот е имало.
За да пребори свенливостта си, Йорданка Господинова разказва, че е избрала да е част от празничната програма по време на студентските празници, а не от аудиторията. И въпреки че е било друго време, други нрави – суетата човешка не е била чужда никому и с трепет са избирани рокли и прически, и не само за студентския празник.
Студентските празници във Велико Търново също са се отбелязвали тържествено - спомня си Момка Чумпилева.
И задочните студенти празнувахме, разказа Иванка Келчева. Вярно, на по-малки групи се събирахме, за да отидем на някое хубаво заведение, почти както и сега правят младите, но някак по-друго беше, казва тя.
И тогава, и сега е имало студенти, които са били по-празнуващи от другите и са осъмвали в нелепи ситуации. Но младостта прощава всичко.
Репортажа чуйте в звуковия файл.Папа Лъв XIV изнесе своята първа неделна литургия както е по традиция от балкона на базиликата "Св. Петър“ в Рим. Близо 100 000 души посрещнаха с овации появата на избрания в четвъртък от Конклава Папа Лъв XIV, а той ги приветства със "Скъпи братя и сестри, честита неделя!“. От САЩ, през Перу, до Ватикана: Биографията на Лъв XIV – новият папа..
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..
Израел предупреди, че ще предприеме действия в случай на едностранно признаване на палестинска държава. Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че едностранното признаване на палестинска държава ще принуди Израел да предприеме "едностранни действия“, след като няколко страни, сред които Франция, обявиха, че планират да предприемат такава стъпка...
40 университетски преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет, Нов български, Пловдивския и Великотърновския университети излязоха със становище след предложението на президента Румен Радев да се свика референдум за въвеждането на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г...
Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле. Към края на април 2025 засадените площи с картофи са с близо 62% под нивото отпреди една година, а със зеле на открито -..
Завърши ремонтът на републиканския път от изхода на Кюстендил към парка "Хисарлъка" над града - около 1 километър, за който се изисква и винетка, казаха експерти. На практика отиването до парка с кола без винетка, което е масово, е в нарушение. Ситуацията би трябвало да се реши между АПИ и Общината, коментират водачи. Ремонтират..
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..