Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В новия програмен период към земеделците има по-високи изисквания, свързани с околната среда

Стратегическият план може да се изменя веднъж годишно, но не може да се изтегли обратно за преработка

Снимка: Архив

Брюксел одобри Стратегическия план на България за земеделието за програмния период до 2027 г.

"Говорим за малко над 8 милиарда евро", уточни пред БНР Светлана Боянова, съветник на министъра на земеделието и председател на Института за агростратегии и иновации.

"5 милиарда европейска част – включват 4 милиарда директни плащания, останалите милиард и малко са за развитие на селските райони. Когато добавим към тях и националното финансиране, добавям и преходна национална помощ, тогава сумата е над 8 милиарда", поясни Боянова.

Тя определи преговорите като тежки.

"Новото в следващия програмен период е, че се дава възможност на страните членки според спецификите си, според тяхното земеделие, да направят правилата. Но тъй като сме в рамките на общите европейски цели, на общи интервенции, на някои места беше много трудно да се убеди комисията, че има българска специфика и не можем да го приложим, както в друга държава."

Снимка: БГНЕС

Към земеделските ни стопани вече има по-високи изисквания, свързани с околната среда, подчерта Светлана Боянова.

"Т.нар. завишена екологична условност. За да си вземеш директното плащане на площ, трябва да положиш повече усилия, свързани с околната среда."

Целият Стратегически план може да бъде изменян само един път годишно, включително по искания като тези на животновъдите за ставките, поясни съветникът на земеделския министър.

Боянова обаче е категорична, че не е възможно целият план да се изтегли и да се преразгледа изцяло, за каквото настояват организации в земеделието, заявили готовност за нов протест.

"Вече одобрен стратегически план няма как да се върне."

Светлана Боянова  Снимка: БГНЕС

Светлана Боянова прогнозира, че заради новите моменти всички страни членки ще искат изменения на стратегическите си планове още в първата година. 

Има интервенции, които засилват пазарното място на нашите земеделски производители, посочи още тя.

"За плодове и зеленчуци например. Също има такава интервенция, развита в селските райони, за краен продукт. Намалена употреба на пестициди и нитрати – стимулът ще бъде точно за такива продукти, български."

Затова според нея може да се говори за частични резултати, но не може да очакваме концептуално да решим въпроса за сектор плодове и зеленчуци през Стратегическия план.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51