"Говорим за малко над 8 милиарда евро", уточни пред БНР Светлана Боянова, съветник на министъра на земеделието и председател на Института за агростратегии и иновации.
"5 милиарда европейска част – включват 4 милиарда директни плащания, останалите милиард и малко са за развитие на селските райони. Когато добавим към тях и националното финансиране, добавям и преходна национална помощ, тогава сумата е над 8 милиарда", поясни Боянова.
Тя определи преговорите като тежки.
"Новото в следващия програмен период е, че се дава възможност на страните членки според спецификите си, според тяхното земеделие, да направят правилата. Но тъй като сме в рамките на общите европейски цели, на общи интервенции, на някои места беше много трудно да се убеди комисията, че има българска специфика и не можем да го приложим, както в друга държава."
Към земеделските ни стопани вече има по-високи изисквания, свързани с околната среда, подчерта Светлана Боянова.
"Т.нар. завишена екологична условност. За да си вземеш директното плащане на площ, трябва да положиш повече усилия, свързани с околната среда."
Целият Стратегически план може да бъде изменян само един път годишно, включително по искания като тези на животновъдите за ставките, поясни съветникът на земеделския министър.
Боянова обаче е категорична, че не е възможно целият план да се изтегли и да се преразгледа изцяло, за каквото настояват организации в земеделието, заявили готовност за нов протест.
"Вече одобрен стратегически план няма как да се върне."
Светлана Боянова прогнозира, че заради новите моменти всички страни членки ще искат изменения на стратегическите си планове още в първата година.
Има интервенции, които засилват пазарното място на нашите земеделски производители, посочи още тя.
"За плодове и зеленчуци например. Също има такава интервенция, развита в селските райони, за краен продукт. Намалена употреба на пестициди и нитрати – стимулът ще бъде точно за такива продукти, български."
Затова според нея може да се говори за частични резултати, но не може да очакваме концептуално да решим въпроса за сектор плодове и зеленчуци през Стратегическия план.
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..