Българските политически договорки водят до засягане на правната система, на политическата, на правата на гражданите и водят до репресии с дълготраен ефект. Това каза пред БНР главният прокурор Иван Гешев:
"В българската история има много примери за това. Няма да позволя под претекста за съдебна реформа да бъде засегната независимостта на съдебната власт. И в частност на прокуратурата, която остана една от малкото стабилни институции, които защитават правата на гражданите. Засягането на независимостта на прокуратурата означава репресии, авторитаризъм, тоталитаризъм, отминали тъмни времена. Под претекста за съдебна реформа се цели овладяване на съдебната власт и концентриране на повече власт в една институция".
Според него няма как да се постигне съгласие по теми, които имат национален приоритет, без да се провежда разговор:
"Говори се, че главният прокурор е безконтролен, а му се отказва разговор. Липсата на диалог е мотивирана от страха от липсата на аргументи. Не се притеснявам да отида в Народното събрание и да дискутирам, защото заедно, обединявайки се около общи цели, може да се постигне резултат, какъвто гражданите очакват. Това, което юридическата общност разбира от правна реформа - е промяна в законодателството и в целия модел, и то не само в наказателното правосъдие. Фокусирането в един сегмент говори за безпринципност. Не се решават реалните проблеми, а пропагандно и политически се подменят с неща, които не представляват проблем и няма да доведат до реални резултати... Ако се харесваме на политиците, значи главните прокурори не си вършим работата".
В предаването "Неделя 150" Иван Гешев коментира и темата "Шенген:
"България има голям проблем и той е формулиран още от свети Паисий Хилендарски - "О, неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин". Критериите за приемане в Шенген са изпълнени. Въпросите, които се поставят, нямат връзка с приемането ни в Шенген. Става въпрос за политическа целесъобразност. В България правим нещо, останало от времената на Съветския блок - говорим едни срещу други, топим се в Европа, а после очакваме да ни уважават. Преекспонираме проблемите с цел вътрешнополитическа употреба, с цел личностни ползи за определени политици. Имаме проблем с поведението си, че не защитаваме българския национален интерес. Но все пак има политици, които за първи път от много време защитават националния ни интерес".
И подчерта, че България се е върнала 12 години назад към един остарял модел за борба с организираната престъпност и с корупцията.
"Но с всички спадове и с проблемите през годините сега започва нормално взаимодействие с изпълнителната власт в лицето на МВР, на службите за сигурност. Държавата работи активно и защитава част от външната граница на Европейския съюз... Трябва да се обединим и да решаваме проблемите, а не да се борим за конюнктурни, дребнави моментни успехи".
По думите на главния прокурор лични причини и лично его не трябва да възпрепятстват работата на институциите в интерес на българските граждани.
"Има проблем в законодателството, който не се решава и благодарение на който голяма част от лицата, които осъществяват престъпления, могат да избегнат наказателна отговорност. Нашият Наказателен кодекс е от 1968 година... Темата с наркотиците, промените в законодателството - няма интерес за това в голяма част от политическата класа. Те искат да постигнат практически ефекти, като овладеят съдебната власт... За да има справедливост, трябва и промяна в законодателството".
На въпрос - при какви условия не би продължил да бъде главен прокурор, Гешев отговори: "Ако не мога да съм полезен на българското общество, каквато е целта ми от началото на моя мандат. Фокусирането в една конкретна личност едва ли ще реши всички проблеми на държавата. Фокусът върху една личност означава невъзможност за справяне с реалните проблеми и изместване на фокуса. Нямам проблем с оставката, аз ще живея по-добре, ако не съм главен прокурор. Но нека си зададем въпросите - защо, кои я искат, какво е направил българският главен прокурор".
Интервюто с Иван Гешев можете да чуете в звуковия файл.
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница. Продължава натискът от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 милиона евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха двамата министри на миграцията Плеврис и на търговския флот Кикилиас. Изпълнението на тази програма включва..
Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха. Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..
Мисля, че трябва да се намери разум. Увеличението с 10% е скандално и по още една причина. Получих данни от МЗ, какви са брутните заплати в държавни и общински болници към края на март т. г. На млад лекар е към 3400 лв., на сестра 2900 лв. Това, което предлагат управляващите, добре са го сметнали, че вече се плаща и че няма да има увеличение ли ще..
Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа, като се съобщава за престрелки на 12 места, съобщи тайландски военен говорител. Тайландските военни обвиниха Камбоджа, че използва оръжия с голям обсег, за да нанася удари в граждански райони. Те определиха камбоджанските атаки като "варварски действия", които отнемат безмислено..
От "Възраждане" внесоха в Народното събрание проект на решение за петгодишен мораториум върху изпълнението на правителствената Програма за продажба на имоти - държавна собственост. В проекта се настоява да бъдат прекратени и вече започнали процедури за продажба. Парламентарната инициатива идва в отговор на приетите снощи на първо четене промени..
Депутатите освободиха Хасан Адемов от Алианса за права и свободи като член на комисиите по бюджет и финанси и по демографската политика, децата и семейството и одобриха включването му в други две комисии - по труда и социалната политика и по здравеопазване. Това беше поискано от неговата парламентарна група. Народните представители от..
С декларации от парламентарната трибуна две от партиите се заканиха да продължат да оспорват промените в Конституцията в частта за т.нар. домова книга със служебни премиери. Поводът е вчерашното произнасяне на Конституционния съд, който отново не взе окончателно решение и така след второто сезиране, списъкът с длъжностите, измежду които президентът..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...