Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Либиец, обвинен по случая с взривения самолет над Локърби преди 34 години, е задържан в САЩ

Възпоменателна церемония на гробището Dryfesdale в Локърби, Шотландия, архив, декември 2013 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Либиец, обвинен в направата на бомбата, която разруши самолет на компанията "ПанАм" над шотландското селище Локърби преди 34 години, е задържан в САЩ, съобщиха шотландските власти.

Съединените щати повдигнаха обвинения срещу Абу Агила Масуд преди две години по подозрения, че има ключова роля в атентата на 21декември 1988 година.

При експлозията на борда на Боинг 747, изпълняващ полет 103 на "ПанАм" от Лондон до Ню Йорк, загинаха 270 души - 259 от тях са всички пасажери и екипажа на самолета, а 11 убити от падналите останки от машината в Локърби, разрушили техните домове. Това е най-смъртоносният терористичен акт, извършен на британска земя.

Миналият месец бе съобщено, че Масуд е бил похитен от военизирана групировка в Либия, което породи спекулации, че ще бъде предаден на американските власти, за да бъде изправен пред съд.

През 2001 година Абделбасет ал-Меграхи бе осъден за покушението срещу самолета след процес в специално свикан шотландски съд в Нидерландия. Той е единственият осъден за нападението.

Ал-Меграхи получи доживотен затвор, но беше освободен по здравословни причини - диагноза рак, от шотландското правителство през 2009 година. Той почина в Либия през 2012 година.

Меграхи, който винаги е твърдял, че е невинен, започна две обжалвания срещу 27-годишната си присъда. Едното бе неуспешно, а другото – изоставено.

Днес говорител на Кралската служба и прокуратурата заяви, че Абу Агила Масуд е в предварителен арест в САЩ. Той допълни, че шотландските прокурори и полицията, работещи с правителството на Обединеното кралство и американските им колеги, ще продължат да водят това разследване с единствената цел да изправят пред съда онези, които са действали заедно с Ал-Меграхи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев остава в ареста

Пети съдебен състав отказа да пусне на свобода варненския кмет Благомир Коцев. Късно снощи Софийският градски съд потвърди постоянния му арест с аргумент, че има достатъчно доказателства, че е част от корупционна схема, действала в община Варна.  В мотивите си съдия Силвия Русева похвали разследването и отбеляза, че не просто има достатъчно..

обновено на 11.10.25 в 00:59
Себастиен Льокорню

Себастиен Льокорню отново е назначен за премиер на Франция

Себастиен Льокорню бе назначен повторно за премиер на Франция четири дни след като подаде оставка, съобщиха от Елисейския дворец. Льокорню предполага, че френският президент ще номинира нов премиер в следващите 48 часа  Льокорню обяви в понеделник, че се оттегля от поста заради разногласия с парламентарните сили по бюджета на страната и..

публикувано на 11.10.25 в 00:19

БЧК започва раздваването на пакети с храни на социално слаби граждани

Над 640 хиляди са хората, които ще бъдат подпомогнати с хранителни продукти и продукти за хигиенни нужди, закупени от Агенцията за социално подпомагане по Програма "Храни и основно материално подпомагане", финансирана от Европейския социален фонд плюс. Раздаването на пакетите започва в базите на БЧК поетапно от понеделник, 13 октомври. Пакетите..

публикувано на 11.10.25 в 00:15

Повдигнаха обвинение срещу 22-годишен мъж, пребил бившата си приятелка

Окръжна прокуратура-Благоевград внесе в съда обвинителен акт срещу 22-годишен млад мъж, който преди година отвлече бившата си приятелка и я преби, оставяйки я в безпомощно състояние. Тревожен ръст на домашното насилие през последните месеци отчитат от полицията.   Преди да извърши престъплението, Богдан Д. и Ивана С. живеели на семейни начала във..

публикувано на 10.10.25 в 23:17

Сдружение "Боец" готви още протести заради кризата с отпадъците в София

Гражданското сдружение "Боец" готви още протести заради кризата с отпадъците в столичните квартали "Красно село" и "Люлин". Тази вечер представители на сдружението се събраха пред пред централата на „ДПС-Ново начало“ на ул. "Врабча" 23 и блокираха за около час движението по бул. „Васил Левски“.  Представители на сдружението направиха купчина от черни..

публикувано на 10.10.25 в 23:10

Проф. Людмил Вагалински е носителят на голямата награда на изложението „Културен туризъм“

Археологът професор Людмил Вагалински е тазгодишният носител на голямата награда на Международното изложение „Културен туризъм“, което тази вечер беше закрито във Велико Търново. БНР е медиен партньор на форума.  Наградата за личност с принос в развитието на културния туризъм беше присъдена на професор Вагалински за археологическите проучвания на..

публикувано на 10.10.25 в 22:46

Неназован чуждестранен инвеститор е бил разпитан като свидетел по делото срещу кмета на Варна

Чуждестранен инвеститор с тайна самоличност е бил разпитан вчера по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев. Той е разказал, че са му били искани пари, част от които за Коцев, за да реализира три проекта във Варна. Това стана ясно по време заседанието на Софийския градски съд по молба на Коцев за промяна на мярката му за неотклонение...

публикувано на 10.10.25 в 21:05