Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматични исторически събития пресъздават актьорите в пиесата "Солунските съзаклятници"

Режисьор е Стайко Мурджев и следващото представление ще е на 19 декември

„Солунските съзаклятници“ в Драматичен театър Пловдив
Снимка: Кремена Данева

Драматичен театър Пловдив завършва годината, включвайки ново представление в програмата си. Спектакълът "Солунските съзаклятници" на Георги Данаилов - една от вече класическите пиеси в българската драматургия, се вписва в репертоара на пловдивската драма, за да провокира публиката с въпроси около непрестанния и трагичен спор между разума в името на свободата и смъртта в нейно име. „Този спор продължава да се изостря и не търпи дефиниция. Тероризмът се осъжда, преследва и проклина, но ведно с това се среща все по-често по всички краища на изумената земя. Може би наистина има някаква грешка в човека. Може би прогресът е враг на свободата… “ . Коментарът е на Георги Данаилов - автор на текста "Солунските съзаклятници".
Драмата описва историческите събития около атентатите, извършени в Солун през април 1903 година. Целта на младите анархисти, нарекли себе си гемиджийтие, е да предизвика намесата на европейските държави за подобряване на положението на поробените българи в Македония и Одринско. Извършените атентати оставиха кървав отпечатък в историята със саможертвата и последвалите кланета и изтезания на българското население. Техните действия не довеждат до постигане на целите и дълго са критикувани от Запада.
"Може би това е една от най-сложните и трудни пиеси, с които някога съм се сблъсквал. Тя не е толкова сложна като драматургия,  а е сложна като морал. Тя е на много пластове, на много нива. Всички тези пластове имат противоречив морал вътре в себе си", каза за БНР режисьорът Стайко Мурджев.   
В края на пиесата на сцената загива Борис Сарафов. Геройство или престъпление извършват атентаторите?

"Това според мен е тази енигма и разковниче към текста, че този спектакъл е хвърлена ръкавица към личния морал. Когато човек излезе от салона трябва да намери отговор дали е престъпление или геройство. Пиесата е написана в години, в които поетичният патос е бил задължителен. Там сме се опитали да го направим по-съвременен".  
 
Сценограф на пиесата е Никола Налбантов, хореограф и сценична пластика е Станислав Генадиев, музиката е на Петър Дундаков. 

Следващото представление на "Солунските съзаклятници" ще бъде на 19 декември.

Солунските атентати са извършени в периода 15 – 17 април стар стил (нов стил – 28, 29 и 30 април) 1903 година в Солун. Това са бомбени атентати, чиято цел е да предизвикат намесата на европейските държави за подобряване положението на още поробените българи в Македония и Одринско. Групата на гемиджиите е организирана от Йордан Попйорданов и Павел Шатев. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48