Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може би е добре да осмислим историческите травми или да започнем отначало този културен дискурс между Македония и България, казва поетът - археолог

Калоян Праматаров със стихосбирка за Скопие и как българинът се чувства там

2
Калоян Праматаров
Снимка: Личен архив

"Това е стихосбирка, посветена на съврементото развитие на град Скопие и как българинът се чувства там, как градът въздейства на един индивид, има вплетени различни периоди от развитието на града и хората там", каза в "Преди всички"  по "Хоризонт" Калоян Праматаров, поет, преводач и археолог за новата си стихосбирка "Слънцестоения над Черната река".

Илюстратор на стихосбирката е брат му - Борис Праматаров. Това е заимствана фамилия, оригиналната ни фамилия е на Георги Полянов и ние сме потомци на видните дейци на ВМРО. Затова и в текстовете има силно завоалирани биографични данни.

"Не възприемам Македонската история като различна от моята, по скоро става въпрос за една обща история, която споделяме. Причините за проблемите ни са по-скоро исторически, а в последно време и политически.

Мисля, че е крайно време да се установи едни пълноценен културен дискурс между двете държави.

Защото основният проблем е липсата на информация между двете държави. Това изтъкна още поетът и преводач.

"Така е замислена книгата, че илюстрациите и текстът да се допълват. Текстовете са писани винаги на музикален фон. Общото при тях е мрачното усещане, моето писане е в минораната гама, определям се преди всичко като декадент, символист, но това е по-скоро в начинът на писане", поясни още пред БНР Праматаров.

"Има една игра между слънчевата и тъмната гама...", каза той.


Праматаров разказа, че докато пише стихосбирката, работи по археологически текст в Скопие за погребалните обреди с курсов ръководител Драги Митревски и се е чувствал много комфортно, приет е много радушно от колегите си, не е имало дрязги по исторически въпроси.

"В книгата се преплитат и съвремието на града и историята - аз препускам през праисторията, античността и средновековието, както и Скопие през първата половина на 20 век...

Имало е три земетресения - три пъти градът през вековете е бил разрушаван и животът там е започвал от основи. Това е и моето послание към читателите - че и ние като българи трябва да осмислим историческите травми или да започнем отначало в този културен дискурс между Македония и България", разказа поетът - археолог.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44