"Европейският съюз е мирният проект в глобален план и беше основан върху здравите основи - икономически връзки, търговия, за които се смяташе, че войната е невъзможна. Години по-късно виждаме, че това не е така. Имиджът на ЕС като мирен проект пострада. И това стряска други обединения, които използват основата и копират ЕС. В този смисъл успехът за Украйна в тази война ще бъде и успех за ЕС".
Това каза пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Според Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), изпитание за Европа винаги е имало и ще има.
"Идеята на Европа, че може да съществува без геополитическа и геоикономическа реалност, постепенно беше разтърсена. Условността на интеграцията в Европа намаля - страните - кандидатки за членство, правеха все по-малко в защита и вяра в ценностите на Европа... Войната в Украйна ще се води и ще се печели на бойното поле. Дългосрочно проблемите за Русия тепърва предстоят. Тепърва Русия ще усеща проблеми с достъпа до технологии. Дългосрочната деградация на руската икономика ще е много по-сериозна... Съмнявам се, че, гледайки историята на Путин, е съмнително, че той ще спре тази война, докато е жив. Военното решение е ключово - доставката на оръжие за Украйна, така че да може да се защити. Тази доставка обаче Европа не може да направи, няма капацитет".
В предаването "Събота 150" той посочи, че дългосрочната стратегия на ЕС е откъсване от зависимостта от изкопаемите горива и от зависимостта от Русия.
"Европа трябва да реши практичен проблем - как да спре финансирането на войната на Путин. Това може да се случи и с таван върху петрола. Руският петрол не влиза в Европа и голям потребител спира да взима този петрол... Това ще секне постепенно приходите в руския бюджет".
Весела Чернева смята, че всяка страна в Европа има различни виждания за край на войната - смяна на режима в Русия; "Украйна да не загуби, Русия да не победи".
"Европейският съвет за външна политика работи по стратегия, която да замени т.нар. пет принципа на ЕС по отношение на Русия. Опитваме се да създадем модел на онези качества, които ЕС трябва да придобие, за да придобие имунитет спрямо Русия. Ако Русия е вирус - как ЕС да направи състоянието си така силно, че да не може Русия да въздейства върху членките. Това е начин тези различи да бъдат преодолени... Военната помощ за Украйна е първостепенна, но не по-малка е логистичната помощ от страна на ЕС. Във военно положение САЩ имат средствата да подпомогнат украинската отбрана. В икономическо отношение ЕС е първостепенният играч".
Владимир Путин напада установения ред, подчерта Стефанов, и допълни, че това, което прави Русия в Украйна, е насочено срещу реда в Европа, който гарантира сигурността на Стария континент.
"Кризата в Украйна ясно доведе до яснота, че сме в една лодка със САЩ заради общите интереси, не защото се харесваме".
За Весела Чернева Китай е невъзможен участник в анти-Путин лагера.
"За страни като Индия, Китай, страни от Азия, но и от Африка това е регионална война. Разделението на света между западния лагер и останалите не е валидно. За Китай е ясно, че има граници, до които Путин може да се чувства покрит от Китай, но те не са далече. Ако Путин заплашва с ядрено оръжие, това не е нещо, което се харесва на Китай. Интересът на Китай е ясен - Западът да се занимава с Русия, а не с Китай; да има достъп до евтини енергийни ресурси. Осъзнаването къде са тези разграничителни линии е много важно".
По думите на Чернева турският президент Реджеп Т. Ердоган е финансово по-стабилен, разширил е външнополитически пространството около себе си през т.нра. зърнена сделка:
"Вътрешнополитически изглежда, че в неговата опозиция изглежда има търкания. Не смея да кажа, че мачът е свирен и Ердоган ще спечели изборите през пролетта. Вотът през май ще бъдат интересен. Кой ще е външнополитическият жест, който той ще избере - това е неизвестното".
Руслан Стефанов подчерта, че икономиката не решава всички проблеми, политиката винаги има първенство, но дългосрочно е важна за устойчивостта на режима:
"Това е проблемът за авторитарните режими - както в Турция, така и в Китай. От една страна турската икономика, както и руската е зависима олигархично, концентрирана икономическа власт, от друга страна - зависима от Европа. Дори да се удвои или утрои търговията на Турция с Русия, това няма да е повече от търговията с една Нидерландия например. Да не говорим за достъпа до технологии. Дългосрочно големият проблем на Турция с авторитаризма, както и навсякъде, е, че нерационалните решения ще имат ефект върху икономиката. Дългосрочно цената ще бъде платена, турското население ще обеднее. Войната в Украйна създава проблеми за Европа, ще има рецесия, което ще рефлектира върху турската икономика, свързана с Европа".
В американската столица Вашингтон вече започнаха първите етапи от церемонията по встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на САЩ и ще встъпи в длъжност Тръмп иска "революция на здравия разум" Мероприятията по предаването на властта във Вашингтон започнаха с традиционната..
Tрима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени от работа заради трагичната влакова катастрофа миналата сряда, при която загинаха двама души, а шестима бяха ранени. Това стана ясно след срещата на министъра на транспорта Гроздан Караджов с представители на компанията "Железопътна инфраструктура" и БДЖ. До..
Министърът на финансите Теменужка Петкова е обсъдила присъединяването на България към еврото с еврокомисаря по икономика Валдис Домбровскис, става ясно от негова публикация в социалната мрежа Х. “Европейската комисия ще продължи да подкрепя България по пътя ѝ към присъединяване към еврозоната”, написа Домбровскис и определи първата дискусия..
Премиерът Росен Желязков ще бъде на двудневно работно посещение в Страсбург във вторник и сряда, съобщиха от правителствената пресслужба. По време на първата си визита в чужбина премиерът ще разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с председателя на Европейския парламент..
Оттеглянето на Ивайло Иванов от поста началник на политическия кабинет на вътрешния министър Даниел Митов е добра стъпка, другото би било нахалство, защото нито опозицията, нито обществото е готово да се върне към 2020-та, когато Иванов беше отстранен като главен секретар на МВР. Това коментира съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков: "Така че..
Президентът на Кипър Никос Христодулидис и лидерът на кипърските турци Ерсин Татар не се споразумяха за отваряне на нови пропускателни пунктове през разделителната линия на острова. Днешната им дискусия ще продължи с нова среща в следващите дни, посочи в официалното съобщение ООН. Европейската комисия приветства започналите днес разговори...
Има големи опашки от хора, които с часове са чакали, въпреки че температурата е минус 5 градуса, но заради вятъра се усеща като минус 8, обясни Младен Петков, кореспондент на БНР в САЩ. "Надявам се да изпълни плана за намаляване на лихвения процент. Ще бъде добре също да подсигури границите ни". "Да застане зад християнските ценности..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..