Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Войната създаде разделителна линия, все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в света"

Проф. Аврам Агов: Китай използва системата, за да се изкачи на върха на световния ред

"Войната в Европа размести пластове в Азия, но се появиха и стари конфликти"

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Руско-украинската война е най-тежкият геополитически конфликт след Втората световна война и ще доведе до много по-големи глобални последици от терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Войната в Европа е критичен момент и за набиращата инерция нова световна сила Китай, която трябва точно да анализира и оцени посоката на конфликта и неговото потенциално въздействие върху международния пейзаж, без да изневери на своите дългосрочни интереси. 

"За разлика от Русия, която се опитва да промени световния ред, Китай използва световната система, за да се изкачи на върха на този ред... Китай тепърва ще трябва да решава сериозни структурни проблеми... Европа ще играе важна роля в отношенията с Китай като баланс. При засилващото се икономическо съперничество и в сферата на сигурността Европа все по-трудно ще се позиционира като среда между САЩ и Китай и ще гравитира все по-отчетливо към американския си съюзник". 

Това каза в интервю пред БНР проф. Аврам Агов, преподавател по История на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада. 

И допълни, че Китай продължава внимателната си политика на неутралитет, макар че поддържа подкрепа за Русия, дипломатически. 

"Руската инвазия в Украйна предизвика голяма дипломатическа каша за Пекин и Си Дзинпин се опитва да се дистанцира от Москва. Пекин недвусмислено подсказва на Москва, че войната създава проблеми на Китай". 

В предаването "Събота 150" проф. Агов посочи, че Китай не е ентусиазиран от сближаване с Русия в този момент и важен показател е отказът на Китай да предостави военна помощ за Русия. 

"Китайският президент не иска да последва Владимир Путин в международната изолация и засили международната дипломация. Си посети наскоро Саудитска Арабия, която е интересен случай в това отношение - стратегически партньор на САЩ, икономически съперник на Русия от гледна точка на енергийни ресурси, основен противовес на Иран в Близкия изток. Китай има много икономически интереси в Близкия изток". 

По думите му войната в Европа е разместила пластове в Азия, но са се появили и стари конфликти

"Най-големият ефект е върху Корейския полуостров. Северна Корея използва този вакуум и ескалира ракетната си програма, изстреля рекорден брой балистични ракети. Денуклеаризацията на Корейския полуостров никога не е изглеждала толкова безнадеждна през последните години. САЩ нямат нови идеи за решаване на проблемите. Северна Корея се сближи с Русия - дипломатически и стратегически. Войната подкопа влиянието на Русия в постсъветското пространство, най-вече в Централна Азия. Иран се оформи като основен съюзник на Москва в Близкия изток. Войната създаде разделителната линия и все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в Азия и в света". 

Триъгълникът Русия - Китай - Индия е показал потенциал дори преди пандемията: 

"Русия и Индия имат традиционни отношения, връщайки се към съветската епоха. Индия е интересен пример за неутралитет по отношение на Русия след началото на войната. Дори Индия е пример за продължаваща изолация на Русия в света". 

Според проф. Аврам Агов се забелязва активизиране на американската дипломация в Азия и в Тихоокеанския басейн и може да се каже, че донякъде балансът между Европа и Азия е възстановен от гледна точка на дипломатическото внимание на Вашингтон

Прогнозата му е, че към този момент е изключено в Тайван да се осъществи украински сценарий, макар че в дългосрочен план нищо не може да се изключи заради предстоящи избори в Тайван през 2024 година, когато могат да настъпят нови търкания с Китай. 

Интервюто на Весела Владкова с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

14 са вече жертвите на руския въздушен удар в Харков

14 са вече жертвите на руския въздушен удар по строителен хипермаркет в украинския град Харков вчера. Президентът Володимир Зеленски призова американския и китайския си колега да присъстват на срещата на върха за мир в Швейцария следващия месец. Поне 11 жертви на руски въздушен удар в Харков 43-ма са ранените при руския удар по хипермаркета в..

публикувано на 26.05.24 в 15:11

Сирени в Тел Авив, осем ракети бяха изстреляни от Рафах към Израел

За първи път от месеци насам в Тел Авив прозвучаха сирени, а в централната част на Израел бяха регистрирани поне три взрива. Израелските военни съобщиха, че сирените са задействани защото най-малко 8 ракети са били изстреляни към Израел от град Рафах в Ивицата Газа. По-рано израелски високопоставен служител съобщи пред "Франс прес", че се очаква тази..

публикувано на 26.05.24 в 14:57
Писателката Мария Донева

Мария Донева: Има грешки в образователната ни система, които се мултиплицират

Има толкова грешки в образователната ни система, които са отчетени, но продължават да се мултиплицират. Мислела съм си, че учителите, колкото са по-трудолюбиви, толкова повече вреда нанасят някой път. Защото, ако създаваш вредни навици у децата, ако създаваш кризи понятие за добро и зло, правилно и неправилно,  по добре нищо да не правиш..

публикувано на 26.05.24 в 14:01

Наплив на туристи на Хисарлъка над Кюстендил

Наплив по Хисарлъка над Кюстендил с атрактивния бус на Общината Истински наплив е по Хисарлъка над Кюстендил с пуснатото от два дни атрактивно бусче на Общината, казаха опитали вече атракцията. Някои се качват и заради Римската крепост от 4 в. над града, която става все по-посещаван туристически обект. Бусът беше доставен от Бордо, Франция...

публикувано на 26.05.24 в 13:54

Доклад: До 2050 г. средиземноморските страни ще могат да покриват енергийното си потребление с ток от ВЕИ

89% от търсенето на енергия в страните от Източното Средиземноморие и Близкия изток до 2050 г. може да бъде посрещнато от мащабни възобновяеми енергийни източници, показва ново проучване на Кипърския институт. За научните му изследвания, свързани с климатичната криза, институтът бе отличен с наградата на Парламентарната асамблея на Средиземноморието за..

публикувано на 26.05.24 в 13:37
Свлачището е затрупало селището Ямбали в петък, 24 май 2024 г.

Свлачище заличи селище в Папуа Нова Гвинея, загиналите са стотици

Повече от 670 души се смята, че са загинали, след като огромно свлачище заличи село в Папуа Нова Гвинея, заяви представителят на Международната организация за миграция  Серхан Актопрак, цитиран от АФП. Около 150 къщи са били затрупани и над 1000 души са изселени. Актопрак посочи, че хората в района използват дървени лостове, лопати и..

публикувано на 26.05.24 в 13:20
Президентката Саломе Зурабишвили и премиерът Иракли Кобахидзе в Тбилиси, 26 май 2024 г.

Грузия отбелязва Ден на независимостта

Грузия отбелязва Деня на независимостта на страната с митинг и малък военен парад в столицата  Тбилиси. Церемонията се провежда на фона на опитите на правителството да наложи законопроект за "чуждестранните агенти", смятан от противниците му за инструмент за ограничаване свободата на словото, вдъхновен от Русия. Президентът Саломе Зурабишвили..

публикувано на 26.05.24 в 13:08