Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на НС започва официално посещение в Турция

Снимка: БГНЕС

Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов започва тридневно официално посещение в Турция. Утре Рашидов ще се срещне с председателя на турския парламент Мустафа Шентоп.

Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов и водената от него парламентарна делегация ще посетят турската столица Анкара и Истанбул.

В понеделник Рашидов ще проведе среща на четири очи с председателя на Великото Национално събрание на Турция Мустафа Шентоп, на която ще обсъдят теми от общ интерес. Двамата ще поднесат цветя на паметника на жертвите на опита за преврат на 15 юли 2016 г., издигнат пред президентския дворец в турската столица.

В третия ден от официалната визита българската парламентарна делегация, начело с председателя Вежди Рашидов ще посетят Дома на Българската Екзархия в Истанбул и ще се срещнат с председателя Васил Лязе и членове на Църковното настоятелство към Фондацията на православната църка към нашата екзархия. В програмата е предвидена среща и с Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей I във Вселенската патриаршия. Българската парламентарна делегация ще присъства и на молебен за здраве в желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Кипър Никос Христодулидис.

"Умове в Кипър" - кампания за връщане на квалифицирани специалисти от чужбина

Правителството на Кипър започна глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната.  Стартът на инициативата „Умове в Кипър“ /„Minds in Cyprus“/ бе даден от президента Никос Христодулидис в сряда вечерта в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора. Над..

публикувано на 22.05.25 в 03:07
Снимка: Ставрос Йоанидис/parliament.cy

Парламентът на Кипър обсъжда реформа на изборното законодателство

Намаляването на възрастта за право на гласуване в Кипър на 17 години е едно от ключовите предложения за реформа на изборното законодателство, които влизат за одобрение от депутатите на пленарната сесия днес.  Следващите избори в страната са за парламент и те ще се проведат на 24 май догодина, обяви вътрешното министерство.   Парламентът на Кипър трябва..

публикувано на 22.05.25 в 02:17

Тръмп получи луксозен самолет от Катар

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет прие от Катар луксозен самолет „Боинг 747“, който ще бъде ползван като служебен самолет на президента Доналд Тръмп. Това съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед Прес. Темата породи въпроси за етичността и законността на приемането на скъпия подарък от чужда държава, отбелязва агенцията. Министерството на..

публикувано на 22.05.25 в 01:53

Твърдения от Лондон за руски кибератаки с цел прекъсване на помощта за Украйна

Британското разузнаване твърди, че Русия се е опитала да хакне камери за гранична сигурност, за да шпионира и прекъсне потока от западна помощ, влизаща в Украйна.  Няколко британски издания разпространиха твърдение на разузнаването, че руските военни разузнавателни служби (ГРУ) са имали достъп до камери близо до контролно-пропускателни пунктове, военни..

публикувано на 22.05.25 в 01:52
Дом за възрастни в село Воден, Ямболско

Ремонт на Дома за възрастни в село Воден по Плана за възстановяване и устойчивост

До края на годината Домът за възрастни в боляровското село Воден ще бъде основно  ремонтиран, като за дейностите са осигурени над 2 милиона и 300 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. 28 мъже и жени от цялата страна са настанени в бившето училище, което преди 15 години е преустроено в Дом за възрастни и..

публикувано на 22.05.25 в 00:13

Голяма демонстрация в Атина срещу войната в Газа

Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..

публикувано на 21.05.25 в 21:55
Бенямин Нетаняху

Нетаняху обяви, че е готов на "временно прекратяване на огъня“ в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..

публикувано на 21.05.25 в 21:22