Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия възнамерява да се извини за търговията с роби в миналото

Холандският министър-председател Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нидерландия днес изглежда най-накрая ще поеме по пътя на официалното извинение за своята опетнена от 250-годишна история на робовладелство, предаде АФП.

Премиерът Марк Рюте ще произнесе реч по темата в Хага, а седем министри от кабинета ще посетят седем бивши колонии в Южна Америка и Карибите за събитието.

Сигрид Кааг, министър на финансите и вицепремиер, заяви по време на официална визита в Суринам миналата седмица, че „процесът“ ще има „още един повратен момент на 1 юли догодина“.

Наследници на поробени от нидерландци ще отбележат тогава 150 години освобождение в годишното честване, наречено „Кити Коти“ (Счупване на оковите) на суринамски.

Но планът предизвика проблеми – организации и други засегнати страни разкритикуваха стъпката като прибързана, а липсата на консултации от страна на Нидерландия бе изтълкувана като продължаващ колониален подход.

В резултат Рюте още не е потвърдил, че в действителност ще се извини.

Местни медии съобщават, че всичко сочи, че той ще направи точно това – ще поднесе извинения за ролята на нидерландците в търговията с роби, която е довела до вековна и нечувана нищета.

Нидерландия е спонсорирала своята „златна ера“ през XVI и XVII век с превозването на около 600 000 поробени африканци най-вече към Южна Америка и Карибите.

Но през последните години се бори с факта, че музеите ѝ със скъпи картини и историческите ѝ градове са до голяма степен изградени на гърба именно на тази бруталност, отбелязва АФП.

След възхода на „Черните животи имат значение“ в САЩ в Нидерландия също бяха повдигнати въпроси за расизма в обществото.

И натискът за извинение се засили в градове като Амстердам, Ротердам, Хага и Утрехт. Рюте отдавна се съпротивляваше, заявявайки, че периодът на робовладелство е твърде отдавнашен и извинение ще възпламени напрежение в страната, в която крайната десница остава силна.

Той промени мнението си, но това не се хареса на всички.

Премиерката на Свети Мартин Силверия Якобс заяви пред нидерландски медии в събота, че островът няма да приеме извинение, докато не бъде обсъдено от местните власти.

Робството официално е премахнато в Суринам и в други покорени от нидерландци земи 1 юли 1863 г., но реално е прекратено през 1873 г. след 10-годишен „преходен“ период.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: "Величие" ще подкрепи вота на недоверие

Ивелин Михайлов от "Величие" беше категоричен: неговата формация ще подкрепи вота на недоверие, тъй като са влезли в Народното събрание, за да свалят правителството. Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро Той обаче обвини..

публикувано на 23.07.25 в 12:32

Ще се стигне ли до мащабен ефективен протест в сектора на здравеопазването?

"Голяма част от здравеопазването може да стачкува. Смятаме да направим ефективна стачка там, където може". Това заяви пред БНР д-р Иван Кокалов, КНСБ , Надзорен съвет на НЗОК. "Да излезем на улицата и да заявим, че не може повече така да се отнасят към здравеопазването, към доходите, към условията на труд, включително и към начина, по който се..

публикувано на 23.07.25 в 12:30