Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Кметът на Мелитопол в изгнание вижда края на войната догодина, но пита - с цената на капитулация мир ли ще е това?

"След 10 месеца на окупация нашите граждани искат да напуснат окупираните територии, но никой не иска да се върне, никой не иска да сътрудничи"

Иван Федоров
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"За да разберем текущата ситуация, трябва да знаем, че Русия сега гледа на Мелитопол като на техен логистичен и административен център в Южна Украйна. Там те извършват т.нар. филтрация на украинците, тероризират и отвличат хора, спряха всички услуги за гражданите. Ако говорим за медицинските услуги - вече няма такива, болниците се използват за лечение само на руските военни. Много от нашите лекари напуснаха окупираните територии, защото никой не може да гарантира тяхната безопасност. Доставката на лекарства също е голям проблем. Проблем е и доставката на храни, тъй като пътищата от Украйна са прекъснати. Доставя се храна от Крим, която обаче е много скъпа, а почти 80% от нашите граждани са безработни, нямат приходи от заплати и живеят само от спестяванията си, които имат тази особеност, че свършват в един момент. Така че социалните условия са много трудни."

Така описва ситуацията в Мелитопол Иван Федоров, кметът на града в изгнание, който беше един от шестимата представители на украинския народ, получили наградата "Сахаров".

Пред БНР Федоров определя като още по-трудна ситуацията с безопасността.

"През последните 10 месеца Русия отвлече над 700 граждани. Някои от тях бяха държани в затвор за 3 дни, други за 6 месеца. Дали ги отвеждат в Русия? Някои бяха отведени в следствения изолатор в затвора Лефортово край Москва - петима души. Сега прокуратурата ще повдигне обвинение. Някои бяха отведени в Крим, временно окупираният Крим. Главната ни задача в Украйна е да се разменят военнопленници, но следващата задача е да се разменят цивилни граждани. Над 700 от тях бяха отвлечени. Затова ние призоваваме нашите граждани да напуснат окупираните територии, да опитат при първа възможност, но в момента това е трудно."

Украински представители по време на церемонията по връчването на наградата на името на Андрей Сахаров  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"С Румъния подписахме меморандум, който предоставя жилища и храна на украинските граждани при благоприятни условия. Като говорим за зимните условия, зимата в Европейския съюз не е като зимата в Украйна в момента. Стана дума, че е студено в Европейския парламент, заради намалената температура на отоплението, но това не е същият студ като в Украйна", изтъква Иван Федоров.

"Затова ние не само молим гражданите да напуснат окупираните територии, но имаме и конкретни предложения към тях къде да отидат. Преди две седмици руснаците започнаха нов вид репресии - забраниха на мъжете да напускат окупираните територии без съответен военен "билет". За да напуснеш, трябва да имаш разрешение от военните. Знаем защо го направиха - защото се подготвят да ги мобилизират. Те искат да използват нашите мъже на Мелитопол като пушечно месо на фронта, да се бият срещу своите, срещу Украйна."

След като част от Кримския мост беше унищожена, голяма част от трафика между Крим и Русия беше пренасочен през Мелитопол, припомня кметът в изгнание, който бе отвлечен в първите дни на военните действия в Украйна и бе върнат при една от първите размени на военнопленници.

"Мелитопол е нещо като граница с Крим. Беше унищожен мостът на един от главните пътища. Дали това е добре или зле? Не е добре! Руснаците правят много провокации и разрушаването на моста вчера може да е било такава провокация. Те разбират, че нашите военни ще дойдат да освободят Мелитопол, така че това е един начин да ги спрат или затруднят. Това не е стандартна ситуация."

Ирина Недева и Иван федоров  Снимка: БНР

Какво означава да си кмет в изгнание? Как се организират нещата от разстояние?

"Преди две години, когато бях избран за кмет, имах друг дневен ред, други задачи, но днес имаме нова реалност и трябва да се съобразяваме с нея. Градът на първо място се състои от граждани и сега имаме три групи от тях. Първата са граждани, които са останали във временно окупираните територии, ние трябва да имаме контакт с тях, да им доставяме стоки, храна, лекарства, правна и административна помощ, помощ за документи, от които имат нужда. Накратко - поддържаме връзка с нашите граждани там и се опитваме да им помогнем доколкото е възможно. Втората категория са граждани, които са напуснали и се разпръснати из цяла Украйна. Задачата ни е да намерим международни организации, които да им помогнат финансово, да им предоставят хуманитарна и психологическа помощ и други.

Относно училищата - за следващото лято имаме две задачи. Първата задача - малко под 700 ученици завършват училище и ще постъпят в университет. Разбира се руснаците ги агитират да изберат руски университети. За нас беше истинско предизвикателство, но ние успяхме да ги накараме да изберат украински и 95% от тях влязоха в украински или европейски университети. И успяхме, но беше наистина трудно. Следващото предизвикателство беше нашите ученици да учат в украински училища. Знаете, след ковид пандемията всички училища са готови за онлайн обучение. В момента обучаваме онлайн над 12 000 ученици от Мелитопол, това са над 75% от учениците", разказва Федоров в предаването "Хоризонт до обед".

"Повече от половината от учениците са напуснали окупираните територии, така че за тях няма опасност да учат от разстояние, особено от Европейския съюз. Но някои ученици учат от Мелитопол. Това разбира се е опасно, защото ако руските окупационни власти намерят учебен софтуер, приложения,  шрифтове или учебни пособия от украинската учебна програма, те могат да бъдат депортирани."

Мелитопол  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Запитан колко силна е местната съпротива, Иван Федоров отбелязва:

"Мисля, че следните факти говорят най-добре за успеха на съпротивата: нито един заместник кмет, нито един началник на отдел или директор, на която и да е институция се е съгласил да сътрудничи на Русия и на окупаторите. Нито един директор на училище или детска градина не се е съгласил да сътрудничи с руснаците. След тези 10 месеца на окупация нашите граждани искат да напуснат окупираните територии, но никой не иска да се върне, никой не иска да сътрудничи. Така, че съпротивата е силна и руснаците ще видят още по-силна съпротива, когато нашите военни наближат Мелитопол. Руснаците ще бъдат атакувани не само извън Мелитопол, но и в самия град. И ние всички ще го видим това."

Някои политици и анализатори казват, че искат мир, а не война и затова не искат да се дава оръжие на Украйна. Какво мисли кметът на Мелитопол за тези аргументи?

"Ние също искаме мир. Но въпросът е как? С цената на капитулация - мир ли ще е това? Това няма да е мир и затова целият свят вижда, че това не е възможно. Всички искат мир, но въпросът е по какъв начин и на каква цена."

Как кметът в изгнание си представя бъдещето?

"Искам да сме заедно… с моя град", лаконичен е Иван Федоров.

Вижда ли се краят на тази война?

"Да. Виждам края на тази война следващата година. Можем да освободим и защитим цялата си територия, надявам се. Надявам се, че ще мога да помогна на нашите военни и мисля, че всеки трябва да го направи."

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

Кандидатурата, която отключи дебата за професионалния морал в журналистиката

Осветяването на Антон Хекимян като доверен човек на ГЕРБ изненада публиката и е добра новина, че подобно нещо се усеща като нередно .   Това мнение изказа пред БНР Дарина Сарелска, преподавател в Американския университет и журналист с професионален опит на ръководни длъжности в bTV и NOVA.  Тя уточни, че лично не е била изненадана от решението на..

публикувано на 26.09.23 в 18:24

Каква е разликата между хранителната непоносимост и хранителната алергия?

Непоносимостта към определени храни може да причини дискомфорт с неясна симптоматика.  Например, може да нямате обяснение, защо ви боли глава или сте уморени или страдате от подуване на корема.  Храните, към които може да се прояви непоносимост също са различни - това могат да бъдат млечни продукти, тестени изделия, храни с различни..

публикувано на 26.09.23 в 17:06

Отец Никанор за Руската църква: Няма църковен проблем. Има разделение на вярващите по политически причини

Къде е ключът към решаването на проблема с Руската църква, затворена след експулсирането на действащи свещеници? Яснота кога храмът ще отвори отново, няма. "За разлика от държавите, където има екстериториалност, чужда юрисдикция в рамките на една държава – посолствата, техните земи, в Църквата категорично такова нещо не съществува. Не може в..

публикувано на 26.09.23 в 10:05
д-р Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Местните избори са като горещ шоколад без захар, всички печелят

" Резултатите от местните избори са като горещия шоколад без захар . Мирише като шоколад, вкусно е като шоколад, винаги остава малко горчив привкус, но все пак си пил шоколад, тоест си печеливш, независимо колко си загубил и колко си спечелил. Това са единствените избори, където всички са печеливши ." Това каза в интервю за БНР политологът Любомир..

публикувано на 26.09.23 в 08:10

Защо само едно от 5-те най-скъпи овчи сирена у нас се произвежда изцяло от овче мляко?

Само един вид от 10 тествани овчи сирена и кашкавали са приготвени единствено от овче мляко, сочи проучване на сдружение "За достъпна и качествена храна" . Нито една държавна институция обаче още не се е свързала със сдружението, обясни пред БНР председателят му Андрей Велчев.  "Най-голяма беше изненадата при биволското, което е най-скъпото..

публикувано на 25.09.23 в 12:16

Даниела Божинова: Партиите не харесват много прякото участие, защото ограничава властта им

Във Видин 8 общински съветници от различни групи са внесли предложение за провеждане на местен референдум. Вече са минали три месеца и към момента то все още не е подложено на гласуване в разрез със законовите срокове , обясни пред БНР общинският съветник Димитър Велков. Председателят на Общинския съвет не е започнал нито една от процедурите по..

публикувано на 25.09.23 в 10:58

Ръководителите на МВР, ДАНС и ЦИК обясняват в НС как ще гарантират честността на изборите

На извънредно заседание на Народното събрание депутатите ще изслушат министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, председателя на агенция "Национална сигурност" Пламен Тончев и председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова за това как ще бъде гарантирана честността на изборите за местна власт на 29 октомври. Ще има и парламентарен..

публикувано на 25.09.23 в 07:21