Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оловната тишина около смъртта на Вапцаров - на бял свят са документи, крити 80 години

Ивайла Александрова: Вапцаров е поел вината на тези, които е предал. Ще живее винаги с поезията

Снимка: БГНЕС

"Оловна тишина" е документално разследване на Ивайла Александрова по дело 585, по което е осъден и разстрелян поетът Никола Вапцаров.

Изследването излиза 80 години след смъртта на поета.

"Бяхме направили вече филма с Костадин Бонев – "Вапцаров – пет разказа за един разстрел". Бяхме казали А, аз просто казах Б и продължих", обясни авторката в предаването "Хоризонт до обед". Ивайла Александрова е автор и на документалния роман "Горещо червено".

"Много хора се страхуваха. Всички казваха, че това е книга, която никога няма да излезе, че не ѝ е дошло времето. Защото това е премълчаната,  скритата история на комунистическата партия. Разказвам, без да го анализирам. Разказвам факти и се базирам на разкази на хора. Абсолютно всичко е документирано откъде е взето", разказа Александрова пред БНР и уточни корените на процеса срещу Никола Вапцаров.

"Дошли са вече парашутистите и подводничарите, изпратени от Георги Димитров. Това е било акция не само в България, акция и в Германия, и в Чехия, и в Полша, в Корея дори. Целта е била да се покаже, че всички тези страни са на страната на Съветския съюз във войната. (…) В момента, когато ги сриват от бой, те вече организират превземането на Европа посредством тези парашутисти, подводничари. Подробно е разказано в книгата и се базира на документи."

Ивайла Александрова  Снимка: Ирина Недева

Ивайла Александрова показва документи, които разкриват тази голяма подривна мрежа, върху които се базира процесът през 1942 г. По–късно, с идването на власт на комунистическата партия делото е било засекретено.

Всеки предава всекиго, включително Вапцаров, било е много жестоко, изтъкна Александрова.

"Всички – да тръгнем от подводничарите и парашутистите, всеки го е предал. В процеса 585 също всеки го е предал пред Гешев. Успоредно с правния процес върви и едно разследване, предизвикано от ЦК на БКП, в което трябва да опишат писмено кой, кого, как и защо са предали. Върви паралелен партиен морален процес. Опирам се на тези документи, които те сами са написали. Това са документи, крити 80 години. Било е нещо ужасяващо."

Къщата-музей на поета в Банско  Снимка: БГНЕС

Това, което Вапцаров е писал в този период, вероятно му е помогнало да не загуби разсъдъка си. Писал е, защото е слаб, поясни авторката.

"Вероятно се е страхувал, в никакъв случай не е бил герой. Той просто всичко е разказал. Бил е изоставен в затвора."

Вапцаров е поел вината на тези, които е предал, подчерта авторката на документалното разследване.

"Той поема вината и поема смъртта. В някаква степен това е и негов избор. Той се е чувствал толкова виновен, че е бил готов да направи всичко, което поискат от него."

Според Александрова Вапцаров пише "Прощално" и "Борбата е безмилостно жестока" три месеца преди края, не в последния си ден.

"Аз открих и устните показания на Вапцаров. Шест пъти той е изговорил едно и също. Феноменална памет има Вапцаров - през цялото време посочва едни и същи дати, едни и същи часове. А в същото време пише на коляно стихове в тетрадката, която му дава Антон Попов."

Графолог е изследвал стиховете, за да докаже, че са негови, уточни още авторката.

"Той ще живее винаги с поезията", каза в заключение Ивайла Александрова.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17