Във Велинград назрява напрежение заради намерението на Общината да отдаде на концесия визитката на града - "Клептуза". Вече е готов проектът за обновяването на парка, в който се предвижда оформянето на три зони - за отдих, за развлечения - с питейни заведения и зона за провеждането на културни събития. Предстои Общинският съвет да даде старт на процедурата за концесията, но голяма част от жителите на града заявяват, че няма да позволят това. Обмислят се и палаткови лагери.
Клептуза е най-големият карстов извор в България. До 1989 година мястото кипеше от живот и беше притегателен център не само за жителите, но и за гостите на курортния град. Защото, ако не си бил на Клептуза, означава, че не си бил и във Велинград.
През 90-те години районът се запълни от незаконни постройки, които преди около 6 години бяха премахнати от Общината, но все още се водят съдебни дела от засегнатите собственици на незаконните обекти.
В момента "Клептуза" е едно изоставено и тъжно място. Поради невъзможността да бъдат осигурени нито европейски, нито целеви средства - Община Велинград вижда една единствена възможност и тя е обновяването и поддръжката на "Клептуза" да се поеме от концесионер. Идеята предизвика протестно автошествие в града.
На последната общинска сесия кметът на Велинград Костадин Коев категорично заяви пред медиите, че въпреки концесията, езерото и паркът ще останат на велинградчани.
Според гражданите запазването на обществения интерес е трудно изпълнимо при сега действащото законодателство.
Въпросът с концесията на Клептуза ще бъде обсъден утре, 20 декември, на сесия на Общинския съвет.
Организиран и граждански протест, който да се проведе по същото време.
В първия учебен ден образователният министър Красимир Вълчев провери действието на Механизма по обхвата на децата в образователната система. Той посети средно училище "Найден Геров“ в "Столипиново“, а утре ще бъде и в сливенския квартал "Надежда“ – двата квартала с най-голяма концентрация на ромски деца в страната. "Основната..
На среща с журналисти в Рим италианският министър на отбраната Гуидо Кросето каза, че Италия не е готова да посрещне военни атаки от страна на Русия или друга държава. "Ние не сме готови за руска атака или нападение от друга държава“, каза министър Кросето на пресконференцията в Рим, представяща резултатите от световната обиколка на..
Съединените щати няма да налагат допълнителни мита на Китай, ако не спре да купува руски петрол, освен ако европейските съюзници не го направят първи. Това заяви американският министър на финансите Скот Бесънт в интервю за "Ройтерс" и "Блумбърг" в Мадрид, където участва в търговски преговори с китайска делегация. САЩ и Китай са постигнали рамково..
В Турция оцеляването на най-голямата опозиционна партия - Народнорепубликанската - остава под въпрос до 24 октомври. За тогава беше отложено делото в първоинстанционен съд в Анкара, който заседава днес по обвиненията на властите, че изборът преди 2 години на настоящото ръководство на основаната от Кемал Ататюрк партия е бил манипулиран чрез купуване на..
Офицери от САЩ се появиха изненадващо на полигон в Беларус, за да наблюдават част от мащабно учение на руски и беларуски войски. Учението "Запад-2025" започна миналия петък на огромна територия от Баренцево море до Минск с участието на сухопътни, военновъздушни и военноморски сили. Сериозно обезпокоена от нахлуванията на руски дронове два дни по-рано,..
"Всяка учебна година започваме с усмивки, очакваме да дойдат децата, учителите . Това е емоционален празник за нас. Тази година очакваме повече деца да се включат в различните дейности". Това сподели пред БНР Надежда Кула, учител в българското неделно училище "Йордан Йовков" в Букурещ. "Миналата година въведохме история и география..
Убийството на двама мъже в Кървавата неделя в Белфаст през 1972 година е било "ненужно и безпричинно", беше заявено в началото на процеса срещу бивш британски войник. Бившият десантчик, известен само като "Еф", защото неговата самоличност остава защитена със съдебна заповед, е обвинен в убийството на 22-годишния Джеймс Рей и 26-годишния..
Това е поредната стъпка, с която Русия ескалира и демонстрира своите агресивни намерения спрямо Европа . Така п роф. Тодор Тагарев, бивш министър на..