Държавите постигнаха историческо споразумение за прекратяване на десетилетията на унищожаване на околната среда, което застрашава световните видове и екосистеми, което ръководителят на ООН приветства като "пакт за мир с природата". Това съобщава БГНЕС, като цитира АФП.
След като срещата на високо равнище по въпросите на биологичното разнообразие COP 15 в Монреал продължи до малките часове, председателстващият китайски министър на околната среда Хуанг Рунцю обяви споразумението за прието и удари чукчето, предизвиквайки бурни аплодисменти.
"Най-накрая започваме да сключваме мирен договор с природата", заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, приветствайки споразумението.
Ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен заяви, че сделката е "основа за глобални действия в областта на биологичното разнообразие, допълваща Парижкото споразумение за климата".
След четири години на напрегнати преговори повече от 190 други държави се обединиха зад споразумението, постигнато с посредничеството на Китай, чиято цел е да спаси земите, океаните и видовете на Земята от замърсяване, деградация и климатичната криза.
"Имаме в ръцете си пакет, който според мен може да насочи всички нас да работим заедно, за да задържим и обърнем загубата на биоразнообразие, да поставим биоразнообразието на пътя на възстановяването в полза на всички хора по света", заяви Хуанг пред асамблеята.
Най-голямото споразумение за опазване на околната среда досега
Сделката обещава до 2030 г. 30 % от планетата да бъде защитена зона, развиващите се страни да получават годишна помощ за опазване на природата в размер на 30 млрд. долара и да спрат изчезването на застрашени видове, причинено от човека.
Брайън О'Донъл от Кампанията за защита на природата го нарече "най-големият ангажимент за опазване на сушата и океаните в историята".
"Международната общност се обедини за знаково глобално споразумение за биологичното разнообразие, което дава известна надежда, че кризата, пред която е изправена природата, започва да получава вниманието, което заслужава", каза той.
"Лосовете, морските костенурки, папагалите, носорозите, редките папрати и древните дървета, пеперудите, скатовете и делфините са сред милионите видове, за които перспективите за оцеляване ще се подобрят значително, ако това споразумение се прилага ефективно."
Права на коренното население
Текстът обещава да гарантира правата на коренното население като стопани на своите земи - ключово искане на участниците в кампанията.
Но наблюдатели отбелязаха, че в други области текстът е недостатъчен - например само насърчава предприятията да докладват за въздействието си върху биологичното разнообразие, вместо да ги задължава да го правят.
23-те цели в споразумението включват също така спестяване на стотици милиарди долари чрез намаляване на субсидиите за земеделие, които разрушават околната среда, намаляване на риска от пестициди и справяне с инвазивните видове.
Съединените щати не са подписали конвенцията за биоразнообразието поради съпротивата на републикански сенатори.
Президентът на САЩ Джо Байдън подкрепя споразумението и стартира свой собствен план "30 на 30" в страната, докато Съединените щати плащат в в рамките на съществуващия Глобален екологичен фонд (ГЕФ) за подпомагане на развиващите се страни.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...