Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минималната заплата - повече въпроси, отколкото отговори

Снимка: БГНЕС

Депутатите от парламентарната Социална комисия оставиха на правителството да определи размера на минималната работна заплата за 2023 година. Те гласуваха на второ четене промени в приети на първо четене на 8 декември поправки в Кодекса на труда.

По предложение на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" те решиха в закона да се запише понятието "брутна минимална работна заплата", което означава, че в размера ѝ вече ще влиза и така нареченият "клас прослужено време". 
Председателят на социалната комисия Георги Гьоков от "БСП за България" коментира, че с решенията на Комисията днес се зачертават усилията на законотворците досега и че за догодина правителството само ще определи размера на минималната заплата: "С това решение на комисията днес и ако се приеме от Народното събрание в този му вид, прагът на минималната работна заплата е 770 лева, това е".

На заседанието възникна спор за дефиницията за брутна минимална заплата. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев: "Не е сложно да се дефинира това понятие. Това са всички доплащания с постоянен характер".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова определи записването в закона на брутна минимална заплата като абсурд: "Това блокира всичко, което сме правили дотук. Включването на класа вътре в заплатата означава, че много хора сега ще получат по-малко дори от 710 лева".

В момента минималната заплата е 710 лева и всички постоянни плащания от работодателя, включително клас "прослужено време", са върху тази сума. Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната" заяви, че клас "прослужено време" трябва да се премахне от законодателството и го определи като "отживелица". Той каза, че ничия заплата няма да падне, ако се премахне класът: "Въпросът е, че по този начин възнагражденията, особено в бюджетната сфера на лицата, ще зависи от степента на позицията, която заемат, но да не зависи от това колко години е работил".

Директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любослав Костов беше категоричен: "Господин Арабаджиев, вие ако сте станали депутат да махнете класа, сте в голяма грешка. Обещавам ви протести и в лицето на КНСБ вие си намирате един враг, ако това нещо го внесете, и цялата ви парламентарна група. Който пипа клас - пада от власт".

Предложенията на партиите в парламента за промени в Кодекса на труда, с които да се създаде механизъм за автоматично определяне на минималната заплата,  фигурират и в така наречения удължителен закон за Държавния бюджет и за бюджетите на Здравната каса и на Държавното обществено осигуряване.

Очаква се тази седмица депутатите да го приемат окончателно, като между първо и второ четене са направени нови предложения, свързани със социални и пенсионни плащания:


Министърът на финансите Росица Велкова също коментира темата за минималната работна заплата, като, като припомни, че предложението на МТСП е за 770 лева и то в момента е на обществено обсъждане. Становището на Министерството на финансите е, че повишената минимална работна заплата трябва да влезе в сила от юли 2023 г, тъй като тогава се очаква да има и Закон за държавния бюджет за 2023 г. 

За периода 2019 - 2022 г. натрупаната инфлация е около 27 %, колкото е и ръстът на минималната работна заплата за същия период, т.е. минималната заплата е растяла изпреварващо до тази година. Ако Народното събрание гласува понятие като "брутна минимална работна заплата", това би създало правна неяснота по прилагането относно социалните плащания, посочи още министър Велкова в отговор на журналистически въпроси, които ѝ бяха зададени на брифинг по време на посещението ѝ на ГКПП "Капитан Андреево". 

Само мерките, които са влезли през 2022 г., приложени към 2023 г., водят до дефицит от 6,6 %, а всеки допълнителен разход би довел до допълнителен дефицит и дълг, отбеляза още финансовият министър и допълни, че 2022 г. ще приключи стегнато фискално, с неизпълнение в капиталовите разходи и европейските средства, а неизползваните средства служат за балансиране на бюджета за 2022 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43