IT бизнесът в България е на световно ниво. Ние сме лидери в региона и сме позиционирани много добре на глобално ниво, каза в интервю за БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
"България не е евтина дестинация. Хората и компаниите, които идват тук, идват, за да решават проблеми, а не да спестят пари", подчерта той и отбеляза, че предварителните данни сочат около 27% ръст в сектора за 2022 г.
"Очаквам по-скоро да надхвърлим 30% ръст само за тази година."
Това не се случва благодарение на държавата, а въпреки държавата в последните 20 години, подчерта Димитров в предаването "Преди всички".
В IT сектора у нас има около 5000 компании и близо 50 000 души. Тези 50 000 души произвеждат около 5% от БВП. Същевременно сме на последно място по дигитализация в Европа заедно с Гърция, изтъкна Доброслав Димитров.
Той апелира политиците да направят необходимото, за да може по-лесно да се привличат работещи от трети страни чрез т.нар. синя карта и акцентира върху образованието.
Ежегодно около 2800 души у нас завършват висше образование с подобен профил, уточни Димитров и посочи дисбаланса:
"Растем с между 4 и 5 000 души - като цяло хора, които сами си обучаваме. Не разчитаме на държавата. Това е кардиналният проблем."
При сегашния ръст, в следващите няколко години ще бъдат необходими между 35 и 39 000 души, заяви Доброслав Димитров.
"Истински рискуваме като държава да изостанем много отчайващо и да се превърнем перманентно в обслужващ персонал", предупреди той. "Ние си растем с по 30% на година, но България трябва да се трансформира."
"Дигитализацията ще промени всички професии. Не IT бизнесът има проблем с кадрите, а България, тъй като няма да остане сектор, който няма да се дигитализира. Това не се разбира – че бъдещето е съвсем различно от това, което виждаме. Всяка индустриална революция е създавала повече работни места, отколкото е унищожавала."
Тези нови работни места обаче ще са различни, категоричен е Доброслав Димитров.
В България около един милион души работят на минимална заплата или под нея и никой не си задава въпроса въпроса защо тези хора работят на такава заплата, коментира той и апелира за квалификация, а не за административно увеличение на МРЗ.
По думите му високотехнологичните работни места ще издърпат цялата икономика напред, което на свой ред ще увеличи минималната заплата в пъти.
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..