Днес МС се очаква да одобри законопроект зa измeнeния в Haĸaзaтeлнo-пpoцecyaлния ĸoдeĸc и в Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт, с който се въвежда механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници и се намалява мнозинството за избор и предсрочно освобождаване на тримата големи в съдебната система.Той премина и през обществено обсъждане. Заместник - министърът на правосъдието -Емил Дечев, обясни пред БНР, че има и положителни, и отрицателни становища спрямо предложенията.
„Част от отрицателните са свързани с механизма за разследване на главния прокурор от независим магистрат. Има и такива, които са свързани с част от другите промени, които предлагаме. Сред тях е съдебният контрол върху отказите да се образуват досъдебни производства, които прокуратурата понастоящем прави с постановления, подлежащи на обжалване само пред прокурор“.
Има различни аргументи за тези отрицателни становища, посочи той в предаването „Преди всички“.
„Част от тях са свързани с целесъобразност – като опасения от претоварване на съдилищата с нови дела. За да избегнем тази опасност, решихме да не подлагаме на изпитание съдилищата, като предвидим съдебен контрол не върху всички откази на прокуратурата да образува досъдебни производства, а само за част от престъпленията- за тежки, които се наказват с над 5 години лишаване от свобода и за една част леките, които са свързани с правата на гражданите“.
Посочени са и възражения на правна основа, в които се твърди, че това е проблем от гледна точка на Конституцията и че ако съдът осъществява контрол върху прокуратурата, той започва да изпълнява обвинителна функция, което не бива да прави, отбеляза заместник-министърът. Той обаче не е съгласен с този аргумент.
Най-големи вълнения буди тази част от законопроекта, която се отнася до разследването на главния прокурор от независим магистрат, отчете той.
„Решили сме такъв да бъде съдия, който има достатъчно голям професионален опит -т.е. да е наказателен съдия от Наказателната колегия на Върховния съд или от наказателните отделения на Окръжен или Апелативен съд. Той трябва да е с ранг на съдия от Върховния касационен съд и да има минимум 12 години юридически стаж. Друго допълнително условие е последните 7 години да е работил само като наказателен съдия“.
Има различни причини за тези изисквания, посочи Дечев.
„Един съдия би бил по-малко обвързан с главния прокурор. Той ще бъде назначен от прокурорската колегия на ВСС за прокурор във ВКП. Така спира да бъде съдия за определен период от време. Т.е нямаме съдия, който да изпълнява обвинителни функции. След това ще бъде възстановен на старата си длъжност“.
В законопроекта е предвидено назначаването и на втора контролираща фигура, която да следи да не се нарушават правата на главния прокурор.
„Това се прави заради изискването за вътрешноинстанционен прокурорски контрол. И двете длъжности ще бъдат избирани на принципа на случайния подбор“.
Едно от основните твърдения в становището на ВКС е, че съдиите са такива само по правото, а не по фактите, разясни Дечев.
„Посочва се, че те отдавна са се откъснали от тази част на наказателния процес, в която се извършва разследване или контрол върху едно наказателно разследване“.
Като контрааргумент заместник-министърът посочи, че една голяма част от наказателните съдии в началото на кариерата си са работили като разследващи полицаи, следователи и прокурори.
В законопроекта се предвижда и промяна на мнозинството за избор и освобождаване на т.нар. трима големи в съдебната система. Предлага се това да става с 13 гласа, т.е. с обикновено мнозинство.
Заместник-министърът смята, че е нормално да има съпротива спрямо предложението, особено от тези, които до настоящия момент са били избрани с по-голям брой гласове.
„Сегашната огледалната процедура за предсрочно освобождаване предвижда, че с колкото гласове си избран, с толкова може да бъдеш освободен. Тази промяна не е в противоречие с Конституцията. Половината от членовете на ВСС се избират на преки избори от магистратите. Другите се избират от парламента“.
За да види живот този законопроект е необходимо мнозинство в НС, т.е. политическа воля, посочи той. Заместник-министърът обаче не е убеден, че в този състав на парламента ще го има такава.
„Съществува голяма вероятност законопроектът да остане за следващ парламент. Приемането на такъв законопроект е предвидено като една от точките по Плана за възстановяване и устойчивост. Парите, които ЕК трябва да отпусне на България – 12 милиарда - са свързани и с приемането на този закон“.
Кипър ще получи от Европейската комисия над 50% повече средства за управление на миграцията до 2027 г., в сравнение с предишния програмен период, съобщиха от вътрешното министерство. Нова финансова помощ обяви и Швейцария, която е за интеграция на мигрантите в кипърското общество и трудов пазар. Европейската комисия предоставя увеличено..
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..