Фондация за култура и изкуства "ЕДНО" спечели дело срещу Национален фонд "Култура". Причината за заведеното дело е недопуснат за финансиране проект на фондацията. По казуса се е произнесъл първо административният съд в Пловдив, а след това и Върховният административен съд. Двата съдебни състава са решили, че действията на НФК са били незаконосъобразни.
"Техническата комисия в НФК, която е независима и никой не може да оспорва нейните решения, на практика може да връща всеки при тези конкурси, защото е без шапка, или защото е с шапка", обясни пред БНР Асен Асенов, директор на Фондация за култура и изкуства "ЕДНО" и нарече съдебното решение "важно и символично заради всичко, което се случва в последните години в този фонд".
"Не става дума за частен казус, а за това как се управляват публичните средства в областта на културата."
Адвокат Ева Радева поясни, че НФК в лицето на неговите юристи, е застъпвал становището, че решенията на УС на фонда не подлежат на оспорване по административен ред, че "са недосегаеми".
ВАС отсъди категорично, че актовете на НФК са административни актове, които подлежат на оспорване и това е голямата победа, подчерта адвокат Радева в предаването "Преди всички".
Сега предстои решението да се изпълни и НФК трябва да се произнесе по проектното искане, уточни тя.
Става дума за лична атака и лично отмъщение, смята Асен Асенов за отхвърлянето на неговия проект. По думите му "големият въпрос е дали може някой, независимо как се казва и на каква позиция е, да прави неща извън закона."
НФК може да изпусне 80 милиона евро по националния план за възстановяване, защото вече трето поредно правителство не започва реформи, предупреди още Асенов.
"Фондът не само разпределя парите по много лош начин, а не се е подготвил, за да получи това жизненоважно финансиране на сектора", изтъкна той и допълни, че Национален фонд "Култура" доубива културните организации след пандемията.

Фестивалът за съвременна музика NOW! в град Есен, Германия, се проведе за 15-и пореден път от 25 октомври до 9 ноември. Той се организира от Есенската филхармония в партньорство с Университета за изкуства Фолкванг, Държавния съвет за музика на областта Северен Рейн-Вестфалия и Дружеството за нова музика - Рур. Фокусът през 2025 г. беше върху..
С юбилеен концерт под наслов „Традицията е жива” камерният оркестър „Орфей” към Двореца на културата в Перник отбеляза 50-годишнината от създаването си. Солисти в концерта бяха цигуларите Ангел Станков и Лиляна Якимова-Димитрова. По повод юбилея Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи оркестъра със „Златна лира”, а неговия диригент -..
В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" разказваме за делото на проф. Иван Вульпе - диригент и педагог, свързал името си с няколко оркестъра в България, най-вече с тези в Бургас и Шумен. На 7 ноември се навършиха 95 г. от рождението му. Иван Вулпе е наследник на големи фигури в историята..
На 21 ноември от 19 часа в Софийската опера и балет е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. Това събитие ще бъде по-различно и емоционално, защото с него ще бъде отбелязана 65-годишнината от създаването на Детския радиохор – рожба на незабравимия акад. Христо Недялков. Това ще бъде..
Артистът Красимир Аврамов съобщи пред БНР, че концерт-спектакълът "Вдъхновението Попопера", планиран за 29 ноември в Зала 1 на Националния дворец на културата, се отлага за следващата година. Причината за това решение е спешна медицинска намеса, на която артистът трябва да се подложи незабавно. Всички усилия са насочени към възстановяването и..
Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбелязва 15-години от създаването си. Творците на словото организираха среща в Чикаго. На 15-годишнинината бе посветено третото издание на конкурса за поезия и проза "Език свещен", в който с двете големи награди бяха отличени Калина Томова и Васил Славов. Всяка година Лигата издава и годишен..
“Никога не съм вярвал, че е възможно Operalia да се случи в България! Толкова смела мечта надали някой от нас може да сътвори! Благодарен съм на колегата Соня Йончева !" Това каза за БНР тенорът и заместник-министър на културата Георги Султанов, който връчи специални награди на Министерството на културата на двама от финалистите в..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..