Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омбудсманът иска компенсации за домакинствата заради скъпия газ

Снимка: ombudsman.bg

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния премиер Гълъб Донев и до служебния министър на енергетиката Росен Христов, в която поиска справедливи компенсации заради екстремно повишените разходи за природен газ на всички домакинства, които разчитат на това гориво.

"С дълбока загриженост се обръщам към Вас по повод внесеното от „Булгаргаз“ ЕАД заявление за утвърждаване на цена на природния газ за м. януари 2023 г. в размер на 204,53 лв./MWh. Това безпрецедентно високо увеличение - с 38,9 %, в сравнение с действащата цена за настоящия месец, се случва по време на отоплителния сезон“, написа омбудсманът.

Проф. Ковачева обръща внимание, че при значително по-ниските регулирани цени на природния газ – между 102,33 лв./MWh и 162,57 лв./MWh, в периода от м. декември 2021 г. до м. май 2022 г., се е изпълнявала правителствена Програма за компенсиране на битови клиенти на природен газ и топлофикационни дружества, които използват като основно гориво природен газ, с подпомагане с фиксирана сума на един MWh.

Тя подчертава, че стръмното нарастване на регулираните цени на природния газ за българските потребители обаче, продължава и през месеците след приключването на Програмата.

„Във връзка с това, както и по повод значителното увеличение на цените и на другите видове енергия за домакинствата, на 01.07.2022 г. се обърнах към правителството с препоръка за спешно приемане на нова програма за компенсиране на част от повишените енергийни разходи на битовите потребители. С притеснение отбелязвам, че до момента не е известно да се предприети стъпки за решаването на този належащ проблем“, изтъква Ковачева.

Омбудсманът обръща внимание, че свръхвисоките цени на природния газ значително увеличават разходите и на топлофикационните дружества, които използват този вид гориво и ако те не получат държавна помощ за покриване на разликите, КЕВР ще трябва да включи тези безпрецедентно високи разходи в цените на топлинната енергия за крайните клиенти от 1 юли 2023 г.

„Категорично е становището ми, че тази финансова тежест не бива да се прехвърля на гърба на битовите потребители на топлинна енергия, като се има предвид, че цените и сметките за топлинна енергия и понастящем са на ръба на социалната поносимост“, подчертава общественият защитник.

Ковачева иска също всички битови клиенти да получат подкрепа по еврорегламента за справяне с високите цени на енергията

По-рано този месец омбудсманът Ковачева изпрати отделно становище до служебния министър-председател Гълъб Донев, в което поиска спешна подкрепа на всички битови клиенти на енергия. Тя подчерта притеснението си, че крайните битови клиенти на енергия са пропуснати изцяло от Проекта на Постановление като възможни получатели на финансови средства от солидарната вноска, дължима от свръхприходите на задължените енергийни дружества.

„Крайните битови клиенти на електроенергия, топлинна енергия, природен газ, автомобилни горива и твърди горива за отопление понасят рекордно високи цени на енергията в продължение на повече от една година. Успоредно с това очаквам да бъде гарантирано, че правителството няма да допусне противопоставяне на компенсациите за домакинствата и тези за стопанските субекти“, пише общественият защитник.

Проф. Ковачева апелира подкрепата за смекчаване на последиците от високите цени на енергията – за крайните битови клиенти и по-специално за уязвимите домакинства, да бъде уредена в Проекта за Постановление. За целта тя предлага три конкретни възможни подхода.

  • Първият е използването на част от финансовия ресурс, формиран от целевите вноски по регламента за изплащане на държавна подкрепа за всички домакинства във връзка с високия ръст на инфлацията, вследствие екстремните цени на енергийните ресурси.
  • Вторият е фокусиране на подкрепата към енергийно бедните домакинства.

„Предвид напредъка в изработването на дефиниция за „енергийна бедност“ и на критерии за идентифициране на домакинствата в положение на енергийна бедност, смятам за подходящо те да бъдат въведени в нормативната уредба и да бъдат използвани за определяне на кръга на домакинствата, които ще имат право на подкрепа по Регламент (ЕС) 2022/1854“, посочва омбудсманът.

  • Третият подход, предлаган от проф. Ковачева, е само в случай че изпълнителната власт няма готовност да предложи за кратко време цялостно решение – да има възможност с решение на Министерски съвет да бъде отпусната еднократна финансова подкрепа за отопление за настоящия зимен сезон 2022-2023 г. на вече определените уязвими групи.
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Попов

Юлиян Попов: България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с климатичните промени

България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с адаптация към климатичните промени . Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата. " Надявам се един ден да стане това - България трябва да развие Регионален кризисен център. Защото това, което изпитва..

публикувано на 26.05.24 в 10:12
Пролетният панаир на книгата започна на 24 май и продължава до 2 юни.

Подготовка за вота, 24 май, протести - обзор на отминаващата седмица

Две седмици преди изборите институциите готвят вота 2 в 1 на 9 юни и в условията на очаквани руски хибридни атаки. 24 май - празникът, който ни обедини, но академичната общност сложи на тогите черни ленти в знак на протест и с очакване за още финансиране. Защо отново протестираха от "Ангели на пътя", столичани също не се отказват да..

публикувано на 26.05.24 в 09:54

Шестима пострадали при катастрофа на "Чепинско шосе" в София

Шестима души са пострадали при удар на два леки автомобила на "Чепинско шосе" в София тази нощ. Ранените са откарани в болница, без опасност за живота са, обясниха от МВР. Едната кола е шофирана от 18-годишно момиче, до което е пътувал 18-годишен младеж, уточниха от полицията. Разследват се причините за катастрофата

публикувано на 26.05.24 в 08:56

Драстичен спад на смъртните случаи в резултат на природни бедствия

Смъртните случаи, причинени от природни бедствия, са намалели драстично по целия свят през последните десетилетия, отчитат от научното издание "Нашият свят в данни". Необходими са обаче инвестиции, за да бъде спасен животът на още хора на фона на все по-сериозните последствия от климатичните промени. Човечеството е станало по-устойчиво..

публикувано на 26.05.24 в 08:36

Българите в Унгария вече имат свой културен и образователен център

Продължава посещението на президента Румен Радев в Будапеща. Българите в Унгария вече имат културен и образователен център, изграден със съдействието на двете държави. Новата сграда беше открита от българския държавен глава и унгарския му колега. Дружеството на българите в Унгария е създадено през 1914 година и е най-старото действащо..

публикувано на 26.05.24 в 08:07

Президентски балотаж в Литва

Настоящият литовски държавен глава и премиерът на страната ще се изправят днес един срещу друг на президентски балотаж, предаде АФП. На вота преди две седмици президентът Гитанас Науседа получи 44% от вота, а премиерката Ингрида Шимоните – 20 на сто, посочва Ройтерс. Очаква се Науседа да запази поста си, макар и с неголяма преднина...

публикувано на 26.05.24 в 07:53

Макрон на държавно посещение в Германия

Еманюел Макрон започва в Германия първото държавно посещение на френски държавен глава от близо четвърт век, предават информационните агенции. По време на тридневната си визита Макрон ще се опита да подчертае историческото значение на следвоенните отношения между двете ключови държави от ЕС Макар че френският президент често посещава..

публикувано на 26.05.24 в 07:44