Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 25 декември кукери с неповторими носии ще се включат в празника Сурва в Банско

Снимка: БГНЕС

Народните обичаи, свързани с Коледуването, са неизменна част от празничното измерение на Рождество Христово. Все повече млади хора се включват в показването и опазването на тези традиции, преплели в красива хармония езическите ритуали и православната обредност. В Банско това се превръща в празник на цялата местна общност, а през последните години в народни носии и в кукерски костюми се обличат и немалко чужденци, живеещи в планинския ни курорт.

Големият празник Сурва е на 25 декември, когато стотици хора от трите махали организирано и всеки със свой постановъчен сценарий се представя на площада. Най-голяма емоция предизвикват малките деца, облечени в народни носии и кукерски костюми.

Възвестяването на Рождество Христово е най-чаканото време в Банско. За него всяка махала се подготвя според православната и според народната традиция месеци преди Коледа. Най-голяма е суетнята около приготвянето на кукерските костюми и шиенето на нови за децата, които са пораснали и искат да бъдат „бабугери“, за да гонят злите сили заедно с татковците и дядовците. За по-малките се правят първите народни носии, на момченцата, някои от които едва проходили, се приготвят кожени колани със закачени на тях по-малки звънчета. Месец преди всички да се нагиздят и да излязат на площада, всяка вечер кукерските групи слагат тежки чанове и обикалят по улиците, за да свикнат телата им с тежестта, но най-вече със специфичния ритъм.

Две седмици преди Сурва тренировките приключват и всичко трябва да е готово. Най-трудното е да се осигурят кожите с дълъг косъм за костюмите на бабугерите. В старата каменна Заркова къща четирима майстори избират парчетата, кроят горната част, ногавиците за краката и сурата- горната част, която се поставя на главата. 10- годишната Николета Пидова за втора година ще е бабугер заедно с баща си Костадин:

"Аз първо се обличах само с носии, гледах възрастните като се обличат и казах на моя баща, че искам и те ми ушиха. Аз ги мерих всяка вечер".

От майсторите- кроячи и шивачи на кукерски костюми Костадин Ковачев, Лазар и Димитър Пицини казват, че са необходими търпение и мерак, за да се направи костюм. Според тях през последните години има толкова голям интерес към тази традиция, въпреки цената от средно 15 хиляди лева за обличането на един бабугер, заедно с чановете, които в Банско наричат „звонци“:

"Най-хубавите кожи се слагат за гърба и отпред. Най-важното е и чакакулта  "Има майстори, не може всеки да направи хубав костюм".

Димитър Кехайов-Мимо е четвъртият и най- важен човек в свитата на десетгодишната Николета. Той е горд собственик на стадото специални кози, които се отглеждат само за кукерски костюми. И е носител на недостижими рекорди за бабугер с най-дълъг косъм. Взима поредните скроени парчета и сяда да шие с огромна игла и здрав конец. Вместо напръстник пред гърдите си е сложил мурова дъсчица: "Това е най-трудното животно за отглеждане на земята, да го докараш до сто процента костюм. Това е калоферска дългокосместа коза".

Митко Кехайов допълни:

"Щом на този ден сме излезли с костюмите, мога да кажа, че е изминала една успешна година и веднага започваме да се подготвяме за следваща Сурва".

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26