Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 25 декември кукери с неповторими носии ще се включат в празника Сурва в Банско

Снимка: БГНЕС

Народните обичаи, свързани с Коледуването, са неизменна част от празничното измерение на Рождество Христово. Все повече млади хора се включват в показването и опазването на тези традиции, преплели в красива хармония езическите ритуали и православната обредност. В Банско това се превръща в празник на цялата местна общност, а през последните години в народни носии и в кукерски костюми се обличат и немалко чужденци, живеещи в планинския ни курорт.

Големият празник Сурва е на 25 декември, когато стотици хора от трите махали организирано и всеки със свой постановъчен сценарий се представя на площада. Най-голяма емоция предизвикват малките деца, облечени в народни носии и кукерски костюми.

Възвестяването на Рождество Христово е най-чаканото време в Банско. За него всяка махала се подготвя според православната и според народната традиция месеци преди Коледа. Най-голяма е суетнята около приготвянето на кукерските костюми и шиенето на нови за децата, които са пораснали и искат да бъдат „бабугери“, за да гонят злите сили заедно с татковците и дядовците. За по-малките се правят първите народни носии, на момченцата, някои от които едва проходили, се приготвят кожени колани със закачени на тях по-малки звънчета. Месец преди всички да се нагиздят и да излязат на площада, всяка вечер кукерските групи слагат тежки чанове и обикалят по улиците, за да свикнат телата им с тежестта, но най-вече със специфичния ритъм.

Две седмици преди Сурва тренировките приключват и всичко трябва да е готово. Най-трудното е да се осигурят кожите с дълъг косъм за костюмите на бабугерите. В старата каменна Заркова къща четирима майстори избират парчетата, кроят горната част, ногавиците за краката и сурата- горната част, която се поставя на главата. 10- годишната Николета Пидова за втора година ще е бабугер заедно с баща си Костадин:

"Аз първо се обличах само с носии, гледах възрастните като се обличат и казах на моя баща, че искам и те ми ушиха. Аз ги мерих всяка вечер".

От майсторите- кроячи и шивачи на кукерски костюми Костадин Ковачев, Лазар и Димитър Пицини казват, че са необходими търпение и мерак, за да се направи костюм. Според тях през последните години има толкова голям интерес към тази традиция, въпреки цената от средно 15 хиляди лева за обличането на един бабугер, заедно с чановете, които в Банско наричат „звонци“:

"Най-хубавите кожи се слагат за гърба и отпред. Най-важното е и чакакулта  "Има майстори, не може всеки да направи хубав костюм".

Димитър Кехайов-Мимо е четвъртият и най- важен човек в свитата на десетгодишната Николета. Той е горд собственик на стадото специални кози, които се отглеждат само за кукерски костюми. И е носител на недостижими рекорди за бабугер с най-дълъг косъм. Взима поредните скроени парчета и сяда да шие с огромна игла и здрав конец. Вместо напръстник пред гърдите си е сложил мурова дъсчица: "Това е най-трудното животно за отглеждане на земята, да го докараш до сто процента костюм. Това е калоферска дългокосместа коза".

Митко Кехайов допълни:

"Щом на този ден сме излезли с костюмите, мога да кажа, че е изминала една успешна година и веднага започваме да се подготвяме за следваща Сурва".

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30