Съгласно Кодекса на труда официални празници са трите дни на Коледа - 24-ти, 25-и и 26-и декември, както и 1-ви януари – Нова година. Съвпадането им със събота и неделя удължава почивните дни с още неприсъствени дни, заради което за Коледа ще се почива допълнително и на 27-и и 28-и декември, а за Нова година - и на 2-ри януари.
Много хора ще работят на тези дати – някои от тях по график, други ще положат извънреден труд.
Какво предвижда законодателството за заплащането, което всички те ще получат?
Националният секретар на КНСБ и специалист по трудово право Величка Микова:
"Работа по време на официални празници се заплаща с удвоено възнаграждение. Когато работата се явява извънреден труд, тогава се предвижда допълнително възнаграждение за положен извънреден труд на официален празник - четворна надница. Когато работникът е по график и се знае предварително, че ще е на работа на официален празник, възнаграждението е работната заплата плюс удвоения размер за работа по време на официален празник".
Тя подчерта и разликата между работа на официален празник и в неработен ден:
"2-ри януари е неработен ден, но не е официален празник. Тогава работникът/служителят няма да получи 100 на 100 увеличение на възнаграждението му като за работа през официалните празници, а 75 на 100 увеличение за работа през почивни дни. 2-ри януари е почивен ден заради това, че 1-ви януари е неделя. Законът казва, че когато официалните празници, с изключение на Великден, съвпадат със събота или неделя, първият или първите два работни дни са неприсъствени".
Цялото интервю с Величка Микова можете да чуете в звуковия файл.
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България". Това каза пред БНР евродепутатът от..
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..
Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..
Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...