Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои да видим дали РСМ иска да стане наистина член на Европейския съюз, или само маркира, казва историкът

Проф. Христо Матанов: Северна Македония като че ли не желае да влезе в ЕС и това си личи

"ЕС ще си има проблеми с интеграцията на Западните Балкани"

проф. Христо Матанов
Снимка: БГНЕС

В България не се говори постоянно за проблема Северна Македония, докато в Република Северна Македония само това се прави.

Това каза пред БНР историкът проф. Христо Матанов, който направи обзор по темата за изминалата 2022 г. Той открои т.нар. френско или европейско предложение за вписването на българите като държавотворен народ в конституцията на РСМ като основно събитие за годината, касаещо двустранните отношения между София и Скопие.

"Абсурдно е в северномакедонската конституция да има босненци, а да няма българи. Нещата за нас могат да се разделят на две – до и след това предложение."

Засега в парламента в Скопие няма квалифицирано мнозинство за приемане на френското предложение. Опозицията го бойкотира и по този начин бойкотира самото влизане на Северна Македония в ЕС, изтъкна той.

"Северна Македония като че ли не желае да влезе и това като че ли си личи."

Преди френското предложение живеехме с впечатлението, че България изостава от процесите, че РСМ има лобита, а ние - не, отбеляза Христо Матанов. Според него обаче "идеята да се сгази България като че ли се провали".

По думите му привидно езикът на омразата се е увеличил, тъй като в Северна Македония "омразата е институционална".

"Но не бих казал, че тази омраза, която лъха от средствата за масово осведомяване, обхваща цялото македонско общество. Има райони, които си траят, това траене го тълкувам като съпричастност с българската позиция. Това не трябва да ни успокоява", коментира Матанов в предаването "Преди всички".

Българската страна продължава да прави малко по въпроса, смята историкът, който даде пример с версията за татарите.

Според проф. Матанов предстои да видим дали Северна Македония иска да стане наистина член на Европейския съюз, "или само маркира".

"ЕС ще си има проблеми с интеграцията на Западните Балкани. Всички те са проблематични. Ще има големи проблеми и това ще трае десетилетия", прогнозира още проф. Христо Матанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18