Износът на руски газ за Европа през тръбопроводи се срина през 2022 г. до постсъветско дъно, тъй като най-големият му клиент намали рязко вноса поради конфликта в Украйна, а големият тръбопровод "Северен поток" беше повреден от мистериозни взривове, показват данни на "Газпром" и изчисления на агенция Ройтерс.
Европейският съюз, традиционно най-големият потребител на петрол и газ от Русия, от години говори за намаляване на зависимостта си от руската енергия, но Брюксел стана сериозен, след като през февруари Кремъл започна военна инвазия в Украйна.
Държавно контролираният "Газпром", позовавайки се на главния изпълнителен директор Алексей Милер, дългогодишен съюзник на президента Владимир Путин, заяви, че износът му извън бившия Съветски съюз ще достигне 100,9 милиарда кубични метра тази година. Това е спад от повече от 45% от 185,1 млрд. куб. метра през 2021 г. и включва доставките за Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир", чрез който "Газпром" достави 10,39 млрд. куб. метра през миналата година.
Директният износ на руски газ за Германия, бившият най-голям потребител на руска енергия, беше спрян през септември след взривове и на двата тръбопроводите "Северен поток" в Балтийско море.
И Швеция, и Дания заключиха, че четири изтичания от "Северен поток 1 и 2" са причинени от експлозии, но не казаха кой може да е отговорен. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг нарече щетите акт на саботаж. Русия пък обвини британския флот, че стои зад взривовете, твърдение, което Лондон обяви за невярно.
Износът на руски газ през газопровода "Северен поток 1" достигна рекордните 59,2 милиарда кубически метра миналата година.
100,9-те милиарда кубически метра руски газопроводни доставки, които "Газпром" определя като износ за "далечна чужбина" или извън бившия Съветски съюз, са едни от най-ниските от разпадането на съветската държава през 1991 г.
Едно от предишните постсъветски дъна на продажбите на газ за "далечна чужбина" на "Газпром" беше 117,4 милиарда кубически метра през 1995 г., според информация на Gazprom Export.
Междувременно Русия увеличава продажбите си на втечнен природен газ по море, благодарение най-вече на водения от компанията Novatek завод Yamal LNG в Арктика.
Според правителствения орган "Росстат", производството на втечнен природен газ в Русия е нараснало с почти 10% през януари - ноември до 29,7 милиона тона.
Русия успя да компенсира по-ниския си внос на газ в Европа с по-високи цени, като бюджетните й приходи от петрол и газ скочиха с над една трета през първите 10 месеца на годината, посочва Ройтерс.
"Газпром" съшо така каза, че неговият добив на газ през 2022 г. се очаква да бъде 412,6 млрд. куб. м, което е по-малко от 514,8 млрд. куб. м през 2021 г., когато беше достигнат 13-годишен връх.
Рекордни 111 000 молби за убежище са подадени в Обединеното кралство през годината до юни, но правителството обработва случаите по-бързо, показват нови данни на Министерството на вътрешните работи. Последните данни показват увеличение с 14% спрямо предходната година и надхвърлят пика от 103 000 през 2002 г. Длъжностните лица обаче обработват повече..
Краят на горещата вълна в Испания даде надежда за овладяване на пожарите. Понижението на температурите и по-високата влажност са помогнали за контролирането на огнищата в страната. Подобрените метеорологични условия са подпомогнали борбата с около двайсетте големи пожара, които продължават да опустошават областите Кастилия и Леон, Естремадура и Галисия...
Британският министър на външните работи Дейвид Лами привика израелския посланик, след като Великобритания осъди по най-категоричен начин плана на Израел за разделяне на Западния бряг в опит да осуети възможността за палестинска държава. Министърът на външните работи повдигна опасенията на Великобритания директно пред Ципи Хотовели, след като израелското..
Петима души са загинали, а 36 са ранени при атака срещу военна база в колумбийския град Кали, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес. Полицията обяви, че нападението е било извършено с превозно средство, пълно с експлозиви. Взривът е бил насочен срещу академия по авиация. Евакуирани са няколко сгради и е наложена забрана за влизането на..
В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..
Във връзка с нови изисквания от страна на администрацията на САЩ ще има значително забавяне в доставката на пратки за Америка, съобщават от "Български пощи". Възможно е връщане на пратки и необходимост от повторното им изпращане. Завишени са и изискванията към предварителните електронни данни за митническа декларация, изпращани към..
На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро, ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута...
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
" Тръмп в момента е по средата на една огромна глобална бизнес сделка, която стана възможна именно благодарение на войната в Украйна , обаче стигна до..
От 1 септември специалистите от здравните кабинети в детските градини и училищата у нас ще имат електронен достъп до медицинската информация за децата,..